Opinia na temat książki Encyklopedia "białych plam". T. 1, Abakanowicz Piotr - Armia Ludowa

@Zorg @Zorg · 2020-11-30 20:04:51
Mocno dziwaczna „encyklopedia”. Jakoby zadaniem jej było wypełnienie „białych plam” powstałych z winy Peerelu, „chodzi o ważne słowa i ich źródłowe znaczenia, o osoby i fakty historyczne. Źródłem białych plam nie jest zapomnienie czy zaniedbanie, lecz działanie świadome, które zniekształca znaczenia i retuszuje fakty albo je po prostu eliminuje z kultury” (wedle „Wstępu”). Po takiej zapowiedzi należałoby oczekiwać ... czegóż właściwie?

Część haseł wygląda na zbędną (zdziwienie budzić musi konieczność wyjaśniania takich pojęć jak „Alaska”, „Abstrakcjonizm”, „Ekspresjonizm”, „Impresjonizm” et caetera) co też widać po ich zawartości, próbka pustosłowia z „Impresjonizmu”: „jego tłem myślowym jest filozofia irracjonalizmu, w wersji sensualistycznej, a bezpośrednio tzw. empiriokrytycyzm (R. Avenarius, E. Mach); irracjonalizm głosi, że nie rozum, lecz inna władza, np. zmysły, jest źródłem wiedzy o "prawdziwym bycie", ale dodaje, że byt jest Ruchem, Zmianą czy Nieokreślonością (mobilizm ontologiczny); tak rozumiany byt wymyka się pojęciowym ujęciom, ale jest osiągalny na gruncie sztuki; ta ostatnia jest narzędziem wnikania w naturę, poznawczą eksploracją jej możliwości” etc. drobny kawałek dłuższego zdania (t. 8, s. 151, napisał Henryk Kiereś).

Część zaś zawiera błędy lub kłamstwa.
Trzy przykłady.
W haśle „Koncentracyjny obóz” można przeczytać jakoby obozy takie „po raz pierwszy tworzono w USA w czasie wojny secesyjnej (1861-65); ich celem było odizolowanie ludności od toczących się działań wojennych; największy taki obóz został założony przez Unionistów w Andersonsville (1864-65) i skupiał ok. 50 tys. osób (gł. cywile, ale także jeńcy)” (t. 9, s. 295, napisał to Andrzej Leszek Szcześniak, za Peerelu tworzył urzędowe czyli mało prawdomówne podręczniki).
Trzy poważne kłamstwa w jednym krótkim zdaniu.
Po pierwsze, obóz w Andersonsville był obozem jenieckim, taką miał nazwę, jedynie panujące w nim ciężkie warunki (głód i okrucieństwo strażników) mogą budzić skojarzenia z późniejszymi kacetami.
Po drugie, a nawet znów po pierwsze, był przeznaczony dla jeńców, a nie dla ludności.
Po trzecie i najważniejsze, był założony przez Konfederatów (Połuniowców) dla Unionistów, na odwrót niż podaje hasło.
Jak w radiu Erewań.
W haśle „Niewolnictwo” (t. 13, s. 109, ks. Andrzej Zwoliński) można przeczytać „w Anglii zniesiono niewolnictwo 1807 (odpowiednią uchwałę w parlamencie przeprowadził minister Charles James Fox); wtedy też wydano zakaz handlu niewolnikami, uzupełniony dodatkowym aktem; ostateczne zniesienie niewolnictwa w koloniach ang. nastąpiło jednak dopiero 1833” i „USA zniosły niewolnictwo w okresie wojny secesyjnej (prezydent Abraham Lincoln ogłosił 1862, wbrew zażartym atakom południowców, tzw. XIII poprawkę do Konstytucji)”.
Pierwsze z tych zdań zawiera pomieszanie pojęć, drugie jeszcze większe.
W Anglii niewolnictwo było zakazane przed 1807 (sprawa Somerset vs. Stewart z 1772) choć dopuszczone w jej posiadłościach zamorskich, w 1807 zakazano obrotu ludzkim towarem, zaś w 1833 niewolnictwa w posiadłościach jako takiego, choć z wyjątkami usuniętymi w 1843. Abraham Lincoln ogłosił Proklamację Emancypacji zabraniającą niewolnictwa jedynie na obszarze objętym secesją, 13 Poprawka powstała później (choć też na jego wniosek) i ma szerszy zasięg.
Pozostając przy wojnie secesyjnej, w haśle „Ku - Klux - Klan” (t. 10, s. 258, napisał Maciej Jabłoński) jego szef Nathan Bedford Forrest został określony „były zasłużony dowódca konfederackiej kawalerii” bez odrobiny wyjaśnienia, na czym „zasługi” te miałyby polegać. Na rok przed końcem wojny 12 kwietnia 1864 podwładni Forresta zasłynęli z wyrżnięcia kilkuset jeńców wziętych w zdobytym Fort Pillow, w większości czarnoskórych. Konfederaci nie uznawali ich za żołnierzy, co nie jest ani wytłumaczeniem ani usprawiedliwieniem. Vide https://histmag.org/Zbrodnia-czy-kara-Masakra-w-Forcie-Pillow-oczyma-Nathana-Bedforda-Forresta-6518
I tak dalej.
Do autorów „encyklopedii” należą osobnicy tak bezstronni jak weteran NKWD Edward Prus * i „ksiądz - patriota” z czasów Peerelu Czesław Bartnik * a także znany z neonazistowkisch wypowiedzi Ryszard Bender **
* https://wiadomosci.onet.pl/ludzie-rydzyka/k9t88
** http://recesja.icm.edu.pl/rm/wypow.htm
Ocena:
Polub, jeżeli spodobała Ci się ta opinia!
Encyklopedia "białych plam". T. 1, Abakanowicz Piotr - Armia Ludowa
Encyklopedia "białych plam". T. 1, Abakanowicz Piotr - Armia Ludowa
1/10

Lista haseł - tom I:Abakanowicz Piotr Abakumow Wiktor Siemionowicz ABBEVILLE ABORCJA ABSOLUTYZM ABSTRAKCJONIZM ABSURDU TEATR ACTION FRANCAISE ADENAUER KONRAD ADMINISTRACJA ZASTĘPCZA ARMII KRAJOWEJ AGI...

Komentarze
© 2007 - 2024 nakanapie.pl