Epoka ryb

Ödön von Horvath
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Epoka ryb
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Autor w swoich utworach podejmował tematy społeczno-polityczne, krytykował postawy drobnomieszczańskie, w późnych powieściach poruszał temat źródeł faszyzmu. Od lat 70. XX w. jego twórczość przeżywa w Niemczech renesans. W Polsce Horváth pozostaje natomiast wciąż mało znany zarówno jako pisarz, jak i dramaturg.
Tytuł oryginalny: Zeitalter der Fische
Data wydania: 1979
ISBN: 83-211-0084-8, 8321100848
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 208
dodana przez: Siostra_Kopciuszka

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Epoka ryb nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Siostra_Kopciuszka
2020-07-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane ☘️ Przeniesione z LC 📘 Jedynki

'' Nadchodzą zimne czasy (...), epoka ryb . Dusza człowieka będzie wtedy niewzruszona jak oblicze ryby ''

W moim odczuciu książka mocno nie doceniona jak zresztą i wiele innych które nie są '' nowościami '' . Dwa opowiadania z których pierwsze ma tytuł '' Dziecko naszych czasów '' i odpowiada dokładnie tytułowi , autor pokazuje nam człowieka niemal wypranego z wszelkiej empatii , ów młody mężczyzna służy w czymś co się nazywa wojskiem ochotniczym a co jest tak naprawdę formacją niszczącą wszystko co stanie na ich drodze . Oczywiście ów elitarny oddział nie '' chwali '' się swoimi dokonaniami wręcz odwrotnie wszystko szczelnie ukrywa i kamufluje . W tym opowiadaniu zaznaczony jest też głęboki konflikt pokoleń . Rozbieżności między ojcem i synem . Ojciec jest ten sprzed wojny , czyli nic nie znaczący , nic nie wiedzący , po prostu głupi .
W drugim opowiadaniu o tytule '' Młodość bez Boga '' mamy dobrze opowiedzianą historię o odpowiedzialności , o winie , karze , wychowaniu , o przemocy bez sensu i rasizmie szeroko akceptowalnym, ale też o '' totalitarnej równości '' wpajanej od wczesnego dzieciństwa , '' nie wychylaj się , bo na ciebie doniosę '' . Książka ta zostawiła we mnie smutek . Zimny smutek śmierdzący szlamem i oślizły jak ryba przemocą wyciągnięta z wody . Myślę jednak że takie książki są potrzebne , nie przemówią do wszystkich , ale może chociaż do niektórych . Ja w każdym razie cieszę się że moja biblioteka ma też '' stare '' książki , a nie same r...

{}× 5 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Epoka ryb. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl