Estreicherowie Kronika rodzinna

Krystyna Grzybowska
5 /10
Ocena 5 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Estreicherowie Kronika rodzinna
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5 /10
Ocena 5 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Bogato ilustrowana, barwna saga wielkiego rodu, który przez lata współtworzył kulturę narodową. Panorama dwustu lat historii Krakowa i Polski, książka o wybitnych indywidualnościach. Dzieje twórców monumentalnej bibliografii piśmiennictwa polskiego, oparte na przekazach bogatej tradycji rodzinnej, licznych materiałach rękopiśmiennych, listach, fragmentach pamiętników. Opowieść o życiu prywatnym znanej rodziny na tle historii ostatnich stuleci i obyczajów tych czasów. Fragment książki: \"Z kimże jeszcze żyją w Krakowie w przyjaźni Karol i Stefcia? Przede wszystkim z rodziną. Wdowa po Karolu Kremerze, Stasia, to przecież towarzyszka młodości Stefci, z którą razem się wychowały. Kazio, młody lekarz, bawi na studiach w Berlinie. Maksio marynuje się w Tarnowie. Dom prezydenta Kopffa jest jednak zawsze jednym z najpierwszych krakowskich domów, starzy trzymają się mocno... Jest jeszcze dom Ściborowskich... Jest Józef Szujski. Od czasu do czasu zjeżdża z Radymna serdeczny i wiecznie rozflirtowany Jan Zachariasiewicz. Państwo Faleńscy pisują listy pełne wiadomostek warszawskich. Modrzejewska... Anczyc... Asnyk... W tym kręgu żyje małżeństwo wciąż młode i szczęśliwe. Stefcia jest wzorową matką i tyleż pracy wkłada w wychowanie dzieci, co Karol w opisywanie starych druków. Mieszkają w gmachu bibliotecznym, w Collegium Maius\". Krystyna Grzybowska (1902-1963) - dramatopisarka, prozaiczka, autorka książek dla dzieci i młodzieży. Pochodzi z rodu Estreicherów. Studiowała filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Debiutowała jako krytyk w 1932 roku na łamach \"Czasu\". Autorka m.in. Penelopa i mandarynki: Reportaż z podróży po Grecji (1959), Zuzia (1960), Julian czyli O końcu świata: Żart z pewnym sensem (1961) oraz I ja i Franuś (1962). Śmierć przerwała jej pracę nad Kroniką rodzinną rodu Estreicherów, wydaną pośmiertnie w roku 1969 i wznowioną w 1999 pt. Estreicherowie: Kronika rodzinna.
Data wydania: 2010-05-20
ISBN: 978-83-08-04450-6, 9788308044506
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Stron: 492
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Krystyna Grzybowska Krystyna Grzybowska
Urodzona 12 kwietnia 1902 roku w Polsce (Kraków)
Dramatopisarka, prozaiczka, autorka książek dla dzieci i młodzieży, krytyk teatralny. Córka historyka prawa i rektora UJ Stanisława Estreichera . Studiowała filozofię i polonistykę na Wydziale Filozoficznym UJ. Debiutowała w 1924 r. na łamach „Blusz...

Pozostałe książki:

Estreicherowie. Kronika rodzinna I ja, i Franuś Julian czyli O końcu świata: żart z pewnym sensem Penelopa i mandarynki. Reportaż z podróży po Grecji Pod Prąd Zuzia
Wszystkie książki Krystyna Grzybowska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Estreicherowie Kronika rodzinna? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@maslowskimarcinn
2021-04-29
5 /10
Przeczytane

Mimo, że książka zapowiadała się jako arcyciekawa wyprawa w przeszłość i historię Krakowa, okazała się, niestety, nudna. O ile jej początek, w którym Autorka opisywała wojenne przeżycia członków jej rodziny, związane chociażby z ukrywaniem przed okupantem rękopisów słynnej bibliografii Estreicherów, była wciągająca, to im bardziej czytelnik mógł podążać za opowieścią, cofając się w dzieje antenatów Autorki, tym bardziej robiło się mdło.
Książka jest cenna, chociażby z uwagi na fakt, iż Krystyna Grzybowska przy jej pisaniu miała dostęp do oryginalnych dokumentów rodzinnych, listów i pamiętników, i bogato z nich czerpała. Jednak cytowanie ich w całości miało, moim zdaniem, wymiar jedynie estetyczny. Pokazywało zapomniany już styl pisania i pewną egzaltowaną nadwrażliwość na zdarzenia życia codziennego. Do samej jednak "fabuły" fragmenty te nie wnosiły niczego istotnego. Ot, kolejny list o kłopotach rodzinnych, miłostkach czy problemach finansowych. Dużym plusem było z pewnością zamieszczenie fotografii, jak mniemam, udostępnionych dzięki Autorce i z jej zasobów rodzinnych.
Dla miłośników Krakowa i Galicji - pozycja obowiązkowa.

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Estreicherowie Kronika rodzinna. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat