Etyka gospodarcza religii światowych. T. 2, Hinduizm i buddyzm

Max Weber
Etyka gospodarcza religii światowych. T. 2, Hinduizm i buddyzm
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Weber badał religię ze specyficznego punktu widzenia. Nie interesował się – jak sam twierdził – „istotą” religii, lecz warunkami i skutkami religii jako pewnego rodzaju działania wspólnotowego, które zrozumieć można… tylko wtedy, gdy bierze się pod uwagę subiektywne przeżycia, wyobrażenia i cele jednostek, a więc „sens”. Jest to perspektywa socjologii religii. Ujmuje ona religię jako wytwór człowieka, a nie Boga, lecz w przeciwieństwie do oświeceniowej i scjentystycznej krytyki religii nie redukuje jej do innych bardziej „podstawowych” zjawisk, na przykład interesów gospodarczych, nie zakłada także, że nauka i naukowe poznanie zjawisk religijnych zastępują religię lub czynią ją „anachroniczną”. Socjologia Webera jako socjologia rozumiejąca bierze pod uwagę sposób, w jaki działający pod wpływem religii ludzie rozumieją swoje działania, zarazem jednak stara się uchwycić związki przyczynowe.

(fragment Wstępu do tomu pierwszego)
Data wydania: 2000
ISBN: 978-83-88508-11-0, 9788388508110
Wydawnictwo: NOMOS Zakład Wydawniczy

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Etyka gospodarcza religii światowych. T. 2, Hinduizm i buddyzm nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Etyka gospodarcza religii światowych. T. 2, Hinduizm i buddyzm. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl