Fenomen Rosji. Pamięć przeszłości i perspektywy rozwoju. Część 1. Pamięć o przeszłości w idei i kulturze Rosji

Michał Kuryłowicz, Martyna Kowalska
Książka Fenomen Rosji. Pamięć przeszłości i perspektywy rozwoju. Część 1. Pamięć o przeszłości w idei i kulturze Rosji
Książka Fenomen Rosji. Pamięć przeszłości i perspektywy rozwoju. Część 1. Pamięć o przeszłości w idei i kulturze Rosji
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Starając się wniknąć w fenomen Rosji, autorzy tomu zwracają uwagę na dwie kluczowe kategorie: pamięć historyczną i politykę historyczną. Zdaniem Kai Kaźmierskiej „pamięć musi być selektywna. (...) Dlatego zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i zbiorowym jedne treści wypierają inne. Niektóre zyskują trwałe miejsce w krajobrazie pamięci (zwłaszcza w kanonie dziedzictwa kulturowego danej grupy), inne pełnią funkcję elementów przemijających związanych ze specyfiką danego czasu”. Teza o dynamicznym charakterze pamięci pozwala wyciągnąć wniosek, że możliwe jest celowe wpływanie na kształt treści pamięci zbiorowej przez różne podmioty społeczne, w tym instytucje władzy. Wydaje się, że istotne jest bowiem nie to, jaka była historia, ale to, jak przeszłość zostanie przyswojona i zapamiętana.  
Data wydania: 2014
ISBN: 978-83-7638-468-9, 9788376384689
Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka
Cykl: Rosja. Wczoraj, dziś i jutro, tom 14
Stron: 228
dodana przez: Mirko

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Fenomen Rosji. Pamięć przeszłości i perspektywy rozwoju. Część 1. Pamięć o przeszłości w idei i kulturze Rosji aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Fenomen Rosji. Pamięć przeszłości i perspektywy rozwoju. Część 1. Pamięć o przeszłości w idei i kulturze Rosji. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
{}