Ferdynand Wspaniały

Ludwik Jerzy Kern
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 37 ocen kanapowiczów
Ferdynand Wspaniały
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 37 ocen kanapowiczów

Opis

Pozycja klasyczna literatury dziecięcej, na której wychowały się już pokolenia. Postać psa o ludzkich cechach stworzona przez Kerna i zobrazowana graficznie przez Kazimierza Mikulskiego bawi od lat dzieci i dorosłych.
Książka wielokrotnie wydawana, ekranizowana i tłumaczona na kilkanaście języków.
Data wydania: 2011
ISBN: 978-2-308-04595-2, 9782308045952
Wydawnictwo: Literackie
Cykl: Ferdynand Wspaniały, tom 1
Serie: Bajki-Grajki, Cała Polska Czyta Dzieciom
Kategoria: Dla dzieci
Stron: 132
Mamy 7 innych wydań tej książki

Autor

Ludwik Jerzy Kern Ludwik Jerzy Kern
Urodzony 29 grudnia 1921 roku w Polsce (Łódź)
Jest zna­ny przede wszyst­kim jako sa­ty­ryk, dzien­ni­karz, po­eta, au­tor tek­stów pio­se­nek oraz tłu­macz ję­zy­ko­wy. Publikował pod pseudonimami: Dr Wist, Eljotka, Fra Lodowico Giorgio Cern, H. Olekinaz, Holekinaz, Louis George Cern, Ludwik Je...

Pozostałe książki:

Zbudź się Ferdynandzie Cztery łapy Rower z Rowerowa Błędny rycerz Proszę słonia
Wszystkie książki Ludwik Jerzy Kern

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Ferdynand Wspaniały? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@denudatio_pulpae
2020-06-15
6 /10
Przeczytane

O psie, który jeździł windą i w ogóle chciał być człowiekiem.

Ferdynand, pies we własnej osobie, postanowił nauczyć się chodzić na dwóch łapach, a później już jakoś samo poszło. W garniturze wyglądał wyśmienicie, a że ogólnie był raczej wspaniały - takie przybrał nazwisko. Początkowo ciężko mu było odnaleźć się w świecie ludzi, ale dość szybko zjednał sobie przyjaciół (bycie wspaniałym bywało pomocne). Przeżył oczywiście kilka przygód, jakie tylko może przeżyć udający człowieka pies.

Pierwsze były kasety magnetofonowe, których słuchałam zanim nauczyłam się czytać. Szczerze mówiąc nigdy nie byłam szczególnie zachwycona Ferdynandem, nawet jako dziecko. Ta historia wydawała mi się dziwna i niezbyt zabawna. Po latach stwierdzam, że może nie było jakoś bardzo źle, ale nadal nie jestem zachwycona.

× 14 | Komentarze (1) | link |
@literackiespelnienie
2023-02-15
7 /10
Przeczytane Dla dzieci Polska Komedia

Dziękuję Nozomi za polecajkę, bo nadrabiam klasyczne pozycje dziecięce w ekspresowym tempie. Taki rok, gdzie postanowiłem sobie nieco pogrzebać w literaturze dla najmłodszych. Ma to swój urok, ponieważ, jak łatwo zauważyć, są to najczęściej polskie produkcje, do których nie zaglądałem za małolata. Dosyć surrealistyczna pozycja, w której pies - tytułowy Ferdynand zakłada marynarkę, wiązany krawat i melonik, by upodobnić się do człowieka. Przeżywa iście pythonowskie przygody. Styka się z ludzką przypadłością do luksusu i kosztowności. Nocuje w hotelu, zjawia się na pokazie (wystawie psów), a nawet próbuje robić za bagaż. Gdzie windą, jak rakieta wystrzeliwuje w przestrzeń fizyczne ciało razem z dyrektorem wspomnianego hotelu. Jest to szalone, jak szalona była wyprawa do fabryki czekolady u brytyjskiego pisarza Dahla. Podobny poziom absurdu, nonsensu czy brak reguł wyobraźni. Humor szczególny, bo miotający nieprawdopodobnymi wydarzeniami na pograniczu złamanego Sci-Fi, brytyjskiej szkoły z ironiczną postawą (a nie powiem - angielski humor zawsze mi pasował ze względu na nieograniczenia). Tutaj podobny vibe - tak nierealne, oderwane od kanonów, że wspaniołomyślnie zainscenizowane. Jeśli lubicie komedie, w której dzieją się dziwne rzeczy, to jak najbardziej zachęcam.

× 9 | link |
2009-06-19
10 /10
Przeczytane

Pamiętam tę książkę jeszcze z dzieciństwa. :-) Moim zdaniem jest perełką wśród literatury dziecięcej! Po prostu wspaniała! Przywołuje miłe wspomnienia, gdy tylko o niej pomyślę! :-)

| link |
@Micki
2010-04-05
Przeczytane Moja domowa biblioteczka

Czy to on chciał zwracać jedzenie w restauracji ,a potem okazało się, że ono było już zwracane? Ble! Ale i tak lubiłam tą książkę

| link |
MM
2010-12-27
Przeczytane

genialna książka mojego dzieciństwa,jedna z najbardziej i najlepiej pamiętanych. idealna dla każdego dziecka (i nie tylko ;)

| link |
@laarl
2009-12-20
Przeczytane

Czytałam trochę dawno, ale z tego co pamiętam, to bardzo chciałam mieć takiego psa jak Ferdynand ;)

| link |
@Kobra94
2010-12-27
Przeczytane

Kiedyś czytałam i pamiętam, że bardzo mi się podobała

| link |
@diabolicalady
2009-09-23
10 /10
Przeczytane

nie ma to jak stary, dobry Ferdynand

| link |
@Da-Nutka
2009-10-05
Przeczytane

Szalenie przyjemnie się czytało!

| link |
@Klementynka
2022-03-05
8 /10
Przeczytane klasyka dziecięca i młodzieżowa literatura polska
@krysztyna
2021-12-20
8 /10
Przeczytane
JU
2021-03-01
6 /10
Przeczytane
@jatymyoni
2020-12-31
7 /10
Przeczytane L. polska Lata młode
@Nina
2020-01-23
7 /10
Przeczytane Dawno, dawno temu
@sossua
2009-04-28
10 /10
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Ferdynand Wspaniały. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Zbudź się Ferdynandzie
Zbudź się Ferdynandzie
Ludwik Jerzy Kern
7.7/10
Nowe przygody Ferdynanda Wspaniałego. Ciekawe, zabawne, fantastyczne, nieprawdopodobne. Ferdynand ...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl