Filmowy neomodernizm

Rafał Syska
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Filmowy neomodernizm
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Pozycje tego rodzaju jak Filmowy neomodernizm należą do rzadkości na rynku wydawniczym, zarówno polskim, jak i światowym. Próba syntezy zjawiska stricte współczesnego jest przedsięwzięciem nader śmiałym i ambitnym. Neomodernizm nie jest epoką zamkniętą i Rafał Syska nie próbuje dokonać tego, co tradycyjnie nazywa się podsumowaniem. W swoim postępowaniu badawczym ujmuje dokonania, realizacje i spełnienia, wbrew przeświadczeniu, że nie jesteśmy zdolni do tego, by trafnie i w pełni opisywać świat, w którym żyjemy, jego "tu i teraz".

Filmowy modernizm to pozycja nader doniosła, nowatorska, inspirująca do dyskusji i sporów. Jest to książka świetnie napisana, atrakcyjna dla szerokich kręgów czytelników.
Prof. dr hab. Alicja Helman
Data wydania: 2014
ISBN: 978-83-7730-114-2, 9788377301142
Wydawnictwo: AVALON
Kategoria: Film
Stron: 594

Autor

Rafał Syska Rafał Syska
Urodzony 18 lipca 1974 roku w Polsce (Kielce)
Historyk filmu, doktor habilitowany w Instytucie Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na początku specjalizował się w analizie przemocy w filmie (doktorat Film i przemoc. Sposoby obrazowania filmowych aktów przemocy), potem skoncentro...

Pozostałe książki:

Historia Filmu Niezrealizowane arcydzieła kina Historia kina. Tom 2. Kino klasyczne Historia kina. Tom 3. Kino epoki nowofalowej Kino końca wieku. Historia kina, tom 4
Wszystkie książki Rafał Syska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Filmowy neomodernizm nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@literackiespelnienie
2023-03-14
8 /10
Przeczytane Polska Kino

Rafał Syska to niewątpliwie jeden z najwybitniejszych krytyków filmowych w Polsce - obok Tadeusza Sobolewskiego, Magdaleny Bartczak czy Krzysztofa Loski najbliższy w formułowaniu, jak oddziałuje kino na widza. Niełatwy temat, bo jak opowiadać o twórcach filmowych, którzy kino postrzegają, jak codzienną modlitwę, nie przyspieszają narracji, jak w mainstreamie. Są outsiderami rzeczywistości, w której szukają schronienia dla pamięci, dla introspektywnej działalności czy dokumentalnej harmonii ujęć. Próba rozłożenia na czynniki pierwsze to, co w filmach Sarunasa Bartas, Bela Tarr, Aleksadra Sokurow jest nieskazitelnie płynne, trudne do opisania na język literacki. Kino to nie tylko fajerwerki i zamknięta forma, lecz trwałe poszukiwanie nowych bodźców, wykraczanie poza ustalany limit metrażu, znajdowanie nowej wrażliwości dla publiczności, która porzuciła wielomiliardowe widowiska na poczet osobistych projektów. Porzucając kino masowe na rzecz ludzi skrajnie nieprzystających do dzisiejszej konkurencji filmowej. Którzy nigdy nie pogodzili się, aby traktować kino jako rozrywkę i lans na dywanach na Zachodzie. Napisana wybitnym piórem, ale Rafał przyzwyczaił do interesujących rejestrów z kamery wideo. Temat potraktowany ze smakiem i z wiarą, że kino jeszcze nie powiedziało ostatniego słowa. Obowiązkowa pozycja, dla każdego, kto szuka czegoś więcej niż płytkich emocji przy ekranie.


...

× 8 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Filmowy neomodernizm. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl