Fragmenty. Wiersze, zapiski intymne, listy

Marilyn Monroe
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 12 ocen kanapowiczów
Fragmenty. Wiersze, zapiski intymne, listy
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 12 ocen kanapowiczów

Opis

Książka, która wzbudziła sensację na całym świecie.
1 czerwca 2011 roku skończyłaby 85 lat. W rzeczywistości nie dożyła swoich 37 urodzin. Kreowaną na słodką idiotkę i rozkapryszoną boginię seksu, gwiazdą kina lat 50. szarpały sprzeczne emocje. Była namiętną czytelniczką książek, pisała wiersze, łapczywie chłonęła wiedzę, starając się nadrobić braki w edukacji. Książka "Fragmenty" jest zbiorem nie publikowanych dotychczas prywatnych zapisków aktorki, jej przemyśleń, wierszy, zwierzeń, którymi dzieliła się z psychoanalitykami. Ilustrują ją faksymile notatek i dokumentów oraz mniej lub bardziej znane fotografie Marilyn Monroe. To niezwykłe świadectwo krótkiej acz burzliwej kariery Normy Jeane Baker.


"To tom porażający - gdy już publiczność nacieszyła się zabawowym wizerunkiem boskiej MM, przychodzi czas, by zobaczyć ukryty pod nim dramat. Dziewczyna stojąca nad szybem wentylacyjnym w "Słomianym wdowcu" niczego już nie ukrywa i pokazuje więcej, niż ktokolwiek mógłby się spodziewać." (Leszek Bugajski "Newsweek")

"Fragmenty", złożone z niepublikowanych dotychczas intymnych zapisków Marilyn Monroe, jej wierszy i listów, tworzą niezwykły portret wrażliwej, inteligentnej kobiety - diametralnie różny od tego, jaki dla potrzeb opinii publicznej wykreowały media.
O autorze

Marilyn Monroe (1926 1962) - amerykańska modelka i aktorka. Symbol seksu i legenda kina lat 50. Trzykrotnie zamężna. Podejrzewana o liczne romanse, m.in. z braćmi Kennedy. Za rolę Sugar w komedii "Pół żartem, pół serio" zdobyła w 1960 roku Złoty Glob dla "najlepszej aktorki w filmie
komediowym lub musicalu". Rozbierana sesja zdjęciowa z jej udziałem ukazała się w 1953 roku w pierwszym wydaniu "Playboya". Jej postać upamiętniają m.in. portret autorstwa Andy'ego Warhola oraz piosenki Madonny i Eltona Johna. Zmarła w wieku 36 lat. Okoliczności jej śmierci do dziś pozostają tajemnicą.
Data wydania: 2011-03-30
ISBN: 978-83-08-04590-9, 9788308045909
Wydawnictwo: Literackie
Stron: 272
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Marilyn Monroe Marilyn Monroe Marilyn Monroe ("MM"), właśc. Norma Jeane Mortenson, Norma Jeane Baker (ur. 1 czerwca 1926 w Los Angeles, zm. 5 sierpnia 1962 tamże) − amerykańska modelka i aktorka filmowa, legenda światowego kina lat 50. i 60. XX w. Kariera Jako modelka prezentował...

Pozostałe książki:

Marilyn Monroe ... własnymi słowami
Wszystkie książki Marilyn Monroe

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Jak to jest być ikoną?

16.06.2012

Marilyn Monroe. Słyszał o niej każdy. Legenda. Ikona. Symbol seksu. Tym wszystkim była Marilyn. A raczej za to ją uważano. Ale kim była naprawdę? Jaka była, czego pragnęła, z czym walczyła? Kim naprawdę była blondwłosa seksbomba? Ta książka ukazuje nam nowe oblicze, znanej wszystkim ślicznotki. „ Problem nadwrażliwców polega na tym, że mogliby is... Recenzja książki Fragmenty. Wiersze, zapiski intymne, listy

@Evocatora@Evocatora × 1

piękna ona, piękna książka

18.11.2019

świetny album ukazujący aktorkę w sposób, w który raczej nie jest znana, emocjonalnie pochodziła do wielu spraw i była wrażliwą osobą - to właśnie widać po jej intymnych zapiskach, można "poznać" ją w nowy sposób Marilyn nie jest pustą blondynką, oczywiście takie postacie grała na wielkim ekranie, ale w życiu prywatnym była zupełnie inną osobą...... Recenzja książki Fragmenty. Wiersze, zapiski intymne, listy

Moja opinia o książce

Opinie

@Asamitt
2019-12-23
7 /10
Przeczytane (Auto)Biografia/Pamiętnik/Wspomnienia * Własne

 Pod względem struktury publikacja dużego formatu składająca się z zapisków, wierszy,listów Marilyn ujętych w kilka grup, zawsze opatrzonych kilkoma słowami od wydawcy. To co uważam, że bardzo istotne w tej pozycji to zamieszczenie zdjęć oryginalnych kartek z notatników, papeterii po lewej stronie książki, natomiast wersje, oczywiście po angielsku i w polskim tłumaczeniu, po drugiej. Także otwierając gdziekolwiek książkę mamy ten sam tekst przedstawiony w różnym wariancie i możemy przeczytać bezpośrednio zapis stworzony ręką Monroe, choć czasem mniej czytelny.
 Na szczęście nie ma przeładowania zdjęciami, bo wtedy prawdopodobnie odbyłoby się to kosztem treści, a tak mamy jakieś 20 fotografii, gdzie na większości aktorka znajduje się z nieodłącznym atrybutem, czyli książką, scenariuszem czy czasopismem. 
 
 M.M.stworzono wizerunek głupiej blondynki. Jako aktorka wchodziła raz po raz w rolę bezmyślnej, głupiutkiej osóbki, która można wykorzystać i porzucić. To jak grała bynajmniej mnie aż tak nie zafascynowało, jednak ona jako osoba, która stała się fenomenem własnej kreacji, tworem iluzji, jak najbardziej. 
 Przez publiczność odbierana jako przykład kobiety uwielbianej przez mężczyzn, mającej wszystko, zmanierowanej kobietki wychodzącej poza ramy okresu, w którym żyła. Iluzja, którą posługiwała się na zewnątrz będąc na scenie, zabijała prawdziwą, wrażliwą Normę.
 Nadwrażliwa osobowość, brak prawdziwie wspierającej, przyjaznej osoby u boku, jaki i porzu...

× 4 | link |
@martagieks
2011-04-13
10 /10
Przeczytane

Przepiękny album z osobistymi zapiskami aktorki i pięknymi zdjęciami. Niezwykłe uczucie, gdy czyta się jej wiersze. Tyle w nich emocji, rozdarcia. Wiedziałam oczywiście, że była kimś innym niż większość postaci, które kreowała na ekranie, ale wejście w jej prywatny świat pozwala dosadnie odczuć, jak bardzo cierpiała.

| link |
@malami
2011-07-29
10 /10
Przeczytane * Do zakupu :)

Czytałam na jednym wydechu. Książka wspaniała i interesująca. Pokazuje Marilyn z innej strony, ukazuje ją jako pisarkę, która ukazuje nam swoje wewnętrzne przeżycia. Na pewno jeszcze nie raz po nią sięgnę.

| link |
@kofi
2011-07-29
Przeczytane

Doskonała! Uwielbiam Marilyn i ta książka tylko spotęgowała moje uwielbienie do tej kobiety!

| link |
@ZaczytanaMery
2012-08-06
Chcę przeczytać

Jak tak polecacie, to ja też muszę ją przeczytać ;)

| link |
@PannaIndyviduum
2021-06-15
6 /10
Przeczytane
@Babi
9 /10
Przeczytane 2016 Hollywood Posiadam
@BagatElka
2019-11-13
6 /10
Przeczytane ZZZ....oddane
@ZaczytanaAga
2015-08-22
8 /10
Przeczytane
@Jenny_89
2013-12-21
5 /10
Przeczytane
@Annette_Cinnamon
2013-06-25
8 /10
Przeczytane W moim posiadaniu
@silverraven
2013-04-15
10 /10
Przeczytane Dzienniki/Pamiętniki Z życia innych.. (Autobiografie/Biografie/Wywiady)
UK
2012-11-16
10 /10
Przeczytane
@doppellganger
2011-07-01
10 /10
Przeczytane moja biblioteczka

Cytaty z książki

O nie! Książka Fragmenty. Wiersze, zapiski intymne, listy. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl