Frankenstein

Mary Shelley, Mary Shelley, Mary Shelley
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 59 ocen kanapowiczów
Frankenstein
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 59 ocen kanapowiczów

Opis

Perhaps the most famous gothic novel in all literature, this is the story of Dr. Frankenstein, his experiments that sought to produce human life, and his creation of the legendary monster. The attractive and rapidly growing Graphic Classics series uses the graphic novel format to introduce children to many of the world's greatest literary works. The atmospheric illustrations are of unusually high quality, and the narratives are paced to attract and hold young readers' interest. In addition to the story, each Graphic Classic features a brief biography summarizing its author's life, a list of his or her important works, a time line of historic events that helped inspire the story, general notes, and an index. These books make ideal introductions to the riches of world literature to junior and senior high school students--and especially to those young readers who are hesitant to delve into the books in their original form. All Graphic Classics are available in both paperback and hardcover editions.
Data wydania: 2008
ISBN: 978-0-7641-3781-5, 9780764137815
Język: angielski
Wydawnictwo: Barron's Educational Series Inc
Mamy 28 innych wydań tej książki

Autor

Mary Shelley Mary Shelley
Urodzona 30 sierpnia 1797 roku w Wielkiej Brytanii (Londyn)
Mary Wollstonecraft Shelley z domu Godwin – angielska poetka i pisarka okresu romantyzmu. Tworzyła w gatunku powieści gotyckiej, prekursorka powieści SF.

Pozostałe książki:

Frankenstein LAST MAN The Selected Poetry and Prose Shelley Matilda
Wszystkie książki Mary Shelley

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Zmurszała klasyka

{} WYBÓR REDAKCJI
6.11.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

W ramach wyzwania klasycznego pod batem nabyłem ebooka i audiobooka. I tu pierwsza niespodzianka: ebook zaczyna się od czterech listów pisanych w XVIII wieku przez niejakiego Roberta Waltona do siostry mieszkającej w Anglii. Walton pisze z Rosji, a potem ze statku płynącego na północ, jego zamiarem jest dotarcie drogą morską do bieguna północnego.... {} Recenzja książki Frankenstein

@almos@almos {}× 25

Frankenstein

{} WYBÓR REDAKCJI
30.08.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

 Rok bez lata był ponurym zakończeniem prawie dwudziestu lat ciągłej wojny, kryzysu gospodarczego i upadku wielu głównych monarchii i rządów kontynentalnej Europy. Była to wulkaniczna zima spowodowana erupcjami kilku wulkanów na całym świecie, w szczególności indonezyjskiego giganta Tambory. Ciemność pochłonęła półkulę północną, niszcząc spichle... {} Recenzja książki Frankenstein

@Christina@Christina {}× 19

Frankenstein

10.12.2009

„Była pierwsza po północy i deszcz z okropnym odgłosem uderzał o szyby. Świeca była już niemal zupełnie wypalona, kiedy przy jej migocącym, przygasającym płomyku ujrzałem, jak otwiera się zamglone żółtawe oko stworzenia; oddychało ono ciężko i kurczowe ruchy wstrząsały jego ciałem” Młody, zdolny Wiktor Frankenstein marzy o stwo... {} Recenzja książki Frankenstein

Moja opinia o książce

Opinie

@MichalL
2020-04-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane 2019 Posiadam

Niewiele posiadam książek, których treść pochodzi z ubiegłego wieku. Niewiele jest też takich, które chciałbym dołączyć do swojej kolekcji kierując się tylko sentymentem. To czas na klasykę - Wydawnictwo Vesper, twarda oprawa i historia mająca już dwieście lat. Dotychczas znałem ją tylko z kilku ekranizacji, na których dumnie opierałem swoją wiedzę, a tu proszę, oryginalna wersja książki, wówczas jeszcze młodziutkiej Mary Shelley.

Historia rozpoczyna się podczas podróży kapitana Roberta Waltona, który przemierzając arktyczne morza, ratuje rozbitka spośród skutych lodem wód. Okazuje się nim być szwajcarski naukowiec - Wiktor Frankenstein, którego los pokierował właśnie w te strony. Panowie z trakcie dalszej podróży, zaczynają prowadzić coraz więcej wspólnych rozmów, podczas których zostaje spisana opowieść Wiktora. Opowieść o pragnieniu wiedzy i przekraczaniu jej granic. O dążeniu do sławy i mocy równej Stwórcy. O miłości i nienawiści. Opowieść przepełniona bólem i wyniszczającym pragnieniem zemsty.

Frankenstein to książka z innej epoki o czym świadczy język jakim posługuje się Mary Shelley. Powieść grozy? Hmmm, powiedziałbym, że jest to historia z lekkim dreszczykiem. Na szczególną uwagę zasługuje posłowie Macieja Płazy, który również odpowiedzialny jest za przekład i opracowanie tejże pozycji. To bardzo ciekawie przedstawione kompendium wiedzy na temat symboliki, okoliczności powstania pomysłu na książkę jak i późniejszych jej zmian. Czytając to opracowan...

{}× 1 | link |
@denudatio_pulpae
2019-11-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane 1001 książek, które musisz przeczytać Klasyka i okolice czyli nie wstyd czytać przy ludziach Groza w wersji light (nie tu litry krwi i tony flaków) Opowieści, które mają to coś - starocie, groza i nie tylko Mam w domu 📚 501 Must-Read Books

"Stało się. W ponurą noc listopadową oczy moje widziały, jak spełniał się cel moich trudów. Z lękiem, który dochodził niemal do śmiertelnego strachu, zebrałem wokół siebie narzędzia życia, by tchnąć iskrę żywota w bezduszną masę, leżącą u mych stóp".

Jeżeli sięgniecie po powieść Mary Wollstonecraft Shelley oczekując banalnej historii o nawiedzonym doktorku wrzeszczącym " It's alive! It's alive!" oraz o makabrycznym wytworze jego eksperymentów - możecie się trochę zdziwić. "Frankenstein" nie jest opowieścią grozy o bezdusznym monstrum ze skłonnością do przemocy, a przynajmniej nie tylko o tym.

Oczywiście Frankenstein stworzy swojego "potwora". Tyle, że to nie będzie ukoronowanie jego działań, a dopiero początek psychologicznej góry lodowej. Ilość rozterek i dylematów moralnych, które go czekają, naprawdę potrafi przytłoczyć. Nie chcę tutaj za bardzo spolierować, więc dodam tylko, że przed lekturą tej książki znałam bardzo spłyconą filmową wersję tej historii. Dlatego polecam zapoznanie się z pierwowzorem.

{}× 1 | link |
@izuu_9_kwpt
2020-02-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

Są takie książki, po które nie sięgnęłabym z własnej woli. I ile bym straciła gdyby nie wyzwanie "Czytelniczy Challenge Okonia 2019". Całe życie myślałam, że Frankenstein to potwór, a nie doktor! A poza tym historia przedstawiana w filmach, bajkach itp diametralnie różni się od tego, co jest w książce . Opowieść ta pokazuje jak człowiek może sam sobie zaszkodzić, jak to czego pragnie może go zniszczyć. Jest tu dużo emocji, moje były bardzo skrajnie. Raz stałam za Wiktorem, a raz za jego "wytworem". Ciężko mi było opowiedzieć się za jedną ze stron.

Polecam przeczytać, jeśli ktoś tak jak ja nigdy nie poznał prawdy tej historii.

{}× 1 | link |
GI
2007-09-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Juz sama historia powstania tej powiesci to niezla opowiesc...Pewnego wietrznego zimowego wieczora, nad jeziorem Geneva we Wloszech, dwoch wielkich romantykow agielskich, Byron i Shelley zalozylo sie, ktory z nich napisze lepsza powiesc grozy...Zaklad, ku zdumieniu wszytkich, wygrala 19-letnia Mary. I tak powstala jedna z piekniejszych przypowiesci o potrzebie milosci, cierpieniu, ludzkim strachu, okrucienstwie, niewiedzy... Piekna, poruszajaca i dajaca do myslenia.

{}× 1 | link |
@19emilka93
2020-01-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane Wyzwanie LC 2019

Czyta ją się długo przez to, że jest to powieść epistolarna. Każdy list to kolejny puzzel, który pozwala nam poznać prawdziwą historię symbolu naszych czasów- Frankensteina. Co ważne, nie jest to imię potwora a jego twórcy( może więc jednak osoby o jeszcze większej winie?).
Poznajemy ojca, który stworzył życie jedynie bazując na nauce. Mamy również możliwość poznać wersję drugiej strony, odczucia i problemy. Narrator nie ocenia, dlatego czytelnik sam musi podjąć decyzję, kogo uzna za ofiarę, a kogo za oprawcę.

Książka napisana jest starannym językiem, z dbałością o szczegóły. Choć krótka, nie dziwię się, że wzbudziła powszechny zachwyt. Wielu współczesnych autorów mogłoby uczyć się sztuki pisarskiej, od autorki.
Powieść ta pomimo upływu lat nie traci na aktualności. Współcześnie jeszcze bardziej mogą intrygować poruszane kwestie. Teraz, gdy nauka rozwija się coraz bardziej, a ludziom brak obawy przed swoimi działami- jeszcze bardziej zastanawia kwestia, gdzie kończą się granice nauki,a zaczyna igranie ze śmiercią.

{} | link |
@navenien
2012-07-29
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Być może książka nie sieje grozy teraz, ale starszą literaturę należy rozpatrywać według epoki, w której została napisana, a nie według współczesnych książek. Moim zdaniem dobrze jest wrócić do pierwowzoru Frankensteina, ponieważ poprzez liczne adaptacje wiele wątków zostało zmienionych, a postaci mają mylące imiona. Pomysł na opowieść okazał się rzeczywiście szokujący, szczególnie jak na początki tego gatunku.

{} | link |
@Sango
2014-01-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

był momenty, które faktycznie wywołały u mnie gęsią skórkę. Czyta się wspaniale. Akcja rozwija się niesamowicie. Od chwili,gy Wiktor zaczyna eksperyment który wpłynął na jego dalsze losy,praktycznie ciężko wymyślić jakieś rozwiązanie które zakończyło by sprawę pomyślnie...nieszczęścia nakręcają się nawzajem jak trybiki w zegarze...tyle bez spoilerów ;) klasyk.

{} | link |
@Nermal
2007-08-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Opowieść o tym jak człowiek może paść ofiarą własnej ambicji i żądzy wiedzy. Twórca nie kochając własnego dzieła pada ofiarą zemsty samotnej, cierpiącej istoty.

{} | link |
@Murdzyk
2012-03-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Po tym jak gigantyczny wpływ miała ta powieść na twórczośc innych spodziewałem się lepszej powieści. Dziś poprostu Monstrum już nie sieje takiej grozy.

{} | link |
@Jenny_89
2010-01-09
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Historia, która skłania do głębszych przemyśleń i na długo pozostaje w pamięci...

{} | link |
@Komar
2010-08-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Cholernie piękna i smutna historia.

{} | link |
@frodo
2009-01-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Klasyka grozy.

{} | link |
@almos
2021-11-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 3 /10
Przeczytane audiobook ebook klasyka literatura piękna
@dzizzz
2021-10-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@renata181075
2021-07-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Nieuczony wieśniak spostrzegał dokoła żywioły i wiedział, jak je praktycznie wykorzystać Najbardziej uczony filozof wiedział niewiele więcej.”
{}× 1
#
“Któż interesowałby się losem mordercy oprócz kata, który czekał na swoją zapłatę?”
{}× 1
#
{} Dodaj cytat
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe