Frascati

Ewa Kuryluk
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Frascati
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Książka nominowana do nagrody Nike 2010 W mieszkaniu, w którym spędziło się dzieciństwo, każdy przedmiot ma moc przenoszenia w czasie i przestrzeni. Znowu ma się trzy, siedem czy dwanaście lat i wraca się do dawnych sytuacji - tych magicznych, dziecinnych, ale też strasznych i traumatycznych. Ewa Kuryluk w niezwykle poruszający sposób opisuje powojenne losy swojej rodziny i domu, który na długie lata stał się azylem i piekłem jednocześnie. Zderza stalinowską szarzyznę z atmosferą domu, w którym bywają artyści światowej sławy, a tę pozornie idylliczną atmosferę z mrocznymi tajemnicami domowników. Historię swojej rodziny relacjonuje głosami bliskich, a przede wszystkim głosem mamy, by zrozumieć sprawy głęboko ukryte i uchwycić to, co - mimo dziejowych burz i osobistych katastrof - pozwoliło rodzinie przetrwać. Ojciec autorki, Karol Kuryluk był ministrem kultury w rządzie Cyrankiewicza, szefem PWN-u, wreszcie ambasadorem w Wiedniu. Matka, uratowana przez niego od Zagłady, do końca życia ukrywa swoją tożsamość i pochodzenie, próbując jednocześnie zapomnieć o koszmarze Holokaustu. Brat - nieprzeciętnie inteligentny chłopiec - po śmierci ojca zaczyna chorować na schizofrenię. Frascati to książka o tym nieuchwytnym elemencie, który sprawia, że rodzina trwa razem mimo wszelkich przeciwności losu. Niektórzy nazywają ten element miłością. O autorze: Ewa Kuryluk - znana malarka, pisarka, eseistka, historyk sztuki; urodzona w Krakowie, obecnie mieszka w Paryżu, Nowym Jorku i Krakowie; współtwórczyni i członkini redakcji Zeszytów Literackich; autorka licznych prac eseistycznych poświęconych sztuce: m.in. Wiedeńska apokalipsa, Salome albo o rozkoszy. O grotesce w twórczości Aubreya Beardsleya, Podróż do granic sztuki, Weronika i jej chusta, utworów literackich: Wiek XXI, Grand Hotel Oriental; nominowana do Nagrody Nike 2005 za swą najbardziej osobistą, zawierającą wspomnienia z dzieciństwa powieść Goldi. \"To autobiograficzna opowieść, dla której autorka znalazła mocny i wyrazisty kształt. Miłość, czułość, a także odwaga i prawość, o których nie mówi się tu wprost i natrętnie, sprawiają, że nie buntujemy się podczas lektury przeciw najdrastyczniejszym nawet scenom, pozwalają znieść niesłychany dramatyzm pokazanych losów. Jest tu również obraz powojennej Polski i są - aktualne zawsze - pytania o źródła ludzkiej nienawiści i okrucieństwa\" - Tomasz Fiałkowski.
Data wydania: 2009-10-08
ISBN: 978-83-08-04377-6, 9788308043776
Wydawnictwo: Literackie
Cykl: Trylogia rodzinna, tom 2
Stron: 344

Autor

Ewa Kuryluk Ewa Kuryluk
Urodzona 5 maja 1946 roku
Polska historyk sztuki, malarka i poetka. Uczestniczyła w ruchu "O poprawę", współtworzyła grupę "Śmietanka". Założyła fundację "Amici di Tworki", współpracowała z Amnesty International. W 1981 przeprowadziła się do Nowego Jorku. W 1982 współtworzył...

Pozostałe książki:

Droga do Koryntu/On the Way to Corinth Encyklopedierotyk Goldi Art mon amour : szkice o sztuce Feluni
Wszystkie książki Ewa Kuryluk

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Frascati nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@abdita
2019-11-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Frascati. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Goldi
Goldi
Ewa Kuryluk
{}9/10
Pierwsze wydanie Goldiego (Wydawnictwo Książkowe Twój Styl 2004) znalazło się wśród finalistów nag...
Feluni
Feluni
Ewa Kuryluk
{}9/10
Dzieje rodziny Ewy Kuryluk – finał trylogii. Po Goldim (finał Nike 2005) i Frascati (nominacja Nike...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl