Gdyby to nie był Everest...

Leszek Cichy, Piotr Trybalski
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Gdyby to nie był Everest...
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

Historia pierwszego zimowego wejścia na Mount Everest
Opowieść Leszka Cichego – legendarnego lodowego wojownika
O ambicji, pragnieniu przekraczania granic i sensie eksploracji świata  

 „Gdyby to nie był Everest, tobyśmy chyba nie weszli“ – to słynne zdanie wypowiedział Leszek Cichy 17 lutego 1980 roku. Tego dnia wraz z Krzysztofem Wielickim dokonał czegoś, co wydawało się niemożliwe. Jako pierwsi ludzie stanęli zimą na szczycie ośmiotysięcznika. I to od razu najwyższego!  

 Jak do tego doszło? Dlaczego polscy himalaiści zdecydowali się oblegać szczyt Góry Gór zimą? Przecież było powszechne przekonanie, że Mount Everestu o tej porze roku zdobyć się nie da. Grupa śmiałków dowodzona przez Andrzeja Zawadę podjęła wyzwanie.  

 Leszek Cichy ze swadą i szczerością opowiada o wydarzeniach sprzed czterdziestu lat. Już opis samych przygotowań do wyprawy w końcówce lat 70. powoduje szybsze bicie serca. I zdumienie – ekipa dysponowała jednym porządnym namiotem szturmowym, a Krzysztof Wielicki wspinał się w… okularach do spawania.  

 Odwaga i strach, racjonalizm i brawura, ambicja, brak pokory i chęć zapisania się w historii z jednej strony, z drugiej - liczne chwile zwątpienia i słabości. Książka Gdyby to nie był Everest..., ukazująca się w czterdziestą rocznicę pierwszego zimowego wejścia na najwyższą górę świata, to świetny dokument, w którym Leszek Cichy i słuchający jego wspomnień Piotr Trybalski nie tylko odtworzyli całą drogę na szczyt Everestu, ale też uchwycili niezwykły, najważniejszy moment złotej epoki polskiego himalaizmu.  

 Książkę Gdyby to nie był Everest... wzbogacają publikowane po raz pierwszy rozmowy z bazy i obozów pod Mount Everestem z 1980 roku spisane z oryginalnych taśm, nieznane, wyjątkowe fotografie ze słynnej wyprawy oraz fascynująca historia początków batalii o Górę Gór.
Data wydania: 2020-01-29
ISBN: 978-83-08-06981-3, 9788308069813
Wydawnictwo: Literackie
Stron: 416
dodana przez: fprefect

Autor

Leszek Cichy Leszek Cichy
Urodzony 14 listopada 1951 roku w Polsce (Pruszków)
Leszek Roman Cichy polski alpinista, geodeta, od 1977 pracownik naukowy Politechniki Warszawskiej, po 1989 makler i finansista, obecnie przedsiębiorca. Absolwent XXXIX Liceum Ogólnokształcącego im. Lotnictwa Polskiego w Warszawie. Wspina się od ...

Pozostałe książki:

Grenlandia Rozmowy o Evereście Trzy Bieguny. Opowieść pierwszego zimowego zdobywcy Everestu i legendarnego zdobywcy biegunów Ziemi
Wszystkie książki Leszek Cichy

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Gdyby to nie był Everest...? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Jack_
2022-01-10
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Literatura górska

W bieżącym roku na rodzimym rynku wydawniczym ukazała się książka pod tytułem „GDYBY TO NIE BYŁ EVEREST…” Leszka Cichego. Nie jest to z pewnością przypadek, ponieważ akurat teraz obchodzono 40 rocznicę pierwszego zimowego zdobycia najwyższej góry świata przez lodowych wojowników, czyli przez polskich himalaistów.

Napiszę bez kozery, że nie spodziewałem się tak fantastycznej lektury, cudowna relacja, którą winna napawać nas dumą, bo w końcu to Polacy dokonali tego, co wydawało się nierealne, niemożliwe do osiągnięcia, a jednak udało się. To właśnie oni byli pierwszym zespołem na świecie, w składzie Leszek Cichy oraz Krzysztof Wielicki, którzy stanęli dokładnie 17 lutego 1980 roku na szczycie Mont Everest (8848m) zimą, choć, wielu próbowało bezskutecznie, a niektórzy zapłacili za te marzenia najwyższą cenę – życiem.

Książka pozwala poczuć smak trudów wyprawy, przygotowań, które towarzyszyły himalaistom przed wyjazdem, oraz morderczych zmagań z górą. Walka prowadzona była podczas 50 stopniowego mrozu i silnego wiatru, gdy zakładano kolejne obozy. Nasi członkowie wyprawy wykazali się niezwykła determinacja i odwagą, co pozwoliło w końcu zaatakować szczyt z sukcesem, czego zazdrościł nam cały himalajski świat. Niektórych ten sukces mocno bolał, jak choćby Reinholda Messnera, który próbował kwestionować wejście Polaków. Ostatecznie jego wątpliwości zostały rozwiane, kiedy wiosną szczyt zdobył Bask oraz Szerpa, którzy w pakiecie szczytowy...

{}× 6 | link |
KG
2020-12-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@magdagora1983
2020-06-29
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
ST
2020-05-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
OL
2020-05-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@bettypietras
2020-02-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Gdyby to nie był Everest.... czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl