Głód

Jamal Ouariachi
6.8 /10
Ocena 6.8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Głód
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.8 /10
Ocena 6.8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Trzydziestoparoletnia Aurélie jest matką trzylatki i dziennikarką w popularnym talk-show. Jej życie wywraca się do góry nogami, gdy odbiera telefon od dawnego kochanka, niegdyś ikonicznej postaci w świecie holenderskiej pomocy humanitarnej.

Dziesięć lat wcześniej namiętny związek Aurélie i Alexandra dobiegł końca, gdy mężczyzna został skazany za wykorzystywanie seksualne jednego ze swoich adoptowanych w Etiopii dzieci. Teraz Alexander prosi ją o napisanie swojej biografii. Aurélie zgadza się napisać książkę, która ostatecznie przypieczętuje los jej byłego kochanka.

Ouariachi zabiera czytelnika w podróż obejmującą kilka kontynentów, kilka dekad i szereg kwestii społecznych, ale także zagłębiającą się w wewnętrzne życie Aurélie i Alexandra. Żongluje pastiszem, literacką parodią i przebiegłymi ukłonami w stronę takich artystów jak Joyce, Woolf, Nabokov i Easton Ellis. To bez wątpienia jedna z najodważniejszych i najbardziej zaskakujących powieści ostatnich lat. Została oparta na motywach życia laureata Nagrody Nobla Daniela Carletona Gajduska, lekarza, naukowca i skazanego przestępcy seksualnego.

Wydanie 1 - Wyd. Relacja
Tytuł oryginalny: Een Honger
Data wydania: 2024-01-24
ISBN: 978-83-67817-21-9, 9788367817219
Wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Relacja
Stron: 640
dodana przez: Vernau

Autor

Jamal Ouariachi
Urodzony 8 grudnia 1978 roku w Holandii (Amsterdam)
Jamal Ouariachi jest holenderskim pisarzem. Urodził się w Amsterdamie z matki Holenderki i ojca Marokańczyka. Studiował psychologię na uniwersytecie i pracował jako terapeuta online, zanim zajął się pisaniem w pełnym wymiarze godzin. Jego pierwsza p...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Głód

WYBÓR REDAKCJI
3.03.2024

Jamal Ouariachi "Głód", przełożyły Alicja Marszał oraz Iwona Mączka, Myślę, że gdyby nie świadomość, że pierwowzorem jednego z bohaterów powieści jest autentyczna postać Daniela Carletona Gajduska – z jednej strony laureata Nagrody Nobla, z drugiej człowieka skazanego za przestępstwa seksualne i wykorzystywanie nieletnich, być może mojego odbioru... Recenzja książki Głód

@toptangram@toptangram × 10

O Głodzie

25.02.2024

„Głód” autorstwa Jamala Ouariachiego to niezwykle poruszająca, kontrowersyjna i głęboka powieść, która mocno skłania do refleksji nad ludzkim życiem. Ten grubasek, bo książka liczy sobie ponad 600 stron, jest pełen społecznych kontrastów. Książka opowiada o życiu Alexandra Laszlo, jego poglądach na politykę, życie społeczne czy pomoc humanitarną. ... Recenzja książki Głód

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@gosia_myst
2024-03-15
7 /10
Przeczytane

Aurélie, matka trzylatki i dziennikarka popularnego programu telewizyjnego, musi zmierzyć się z przeszłością, gdy Alexander Laszlo niegdyś ikona w świecie holenderskiej pomocy humanitarnej prosi ją o napisanie swojej biografii. Dziesięć lat wcześniej związek Aurélie i Alexandra dobiegł końca, gdy mężczyzna został skazany za wykorzystywanie seksualne jednego ze swoich adoptowanych w Etiopii dzieci. Aurélie zgadza się napisać książkę, która ostatecznie przypieczętuje los jej byłego kochanka.

"Głód" Jamal Quariachi to powieść, która pozwala nam spojrzeć na świat z zupełnie innej perspektywy, pokazuje nam, że nasze doświadczenia i przekonania mogą wpłynąć na sposób, w jaki odbieramy świat i ludzi wokół nas. Zaś fabuła, oparta na skomplikowanej relacji między Aurélie i jej byłym kochankiem Alexandrem, prowadzi czytelnika przez różne miejsca i czas, a także zagłębia się również w psychikę głównych bohaterów. To wielowymiarowa opowieść, która stawia mnóstwo niewygodnych pytań.

Wraz z bohaterami udajemy się do Etiopii w czasach klęski głodu. Sam wątek pomocy humanitarnej stawia pytania o granice tej pomocy oraz jej intencje. Wywołuje emocje i jest to jeden z ciekawszych punktów książki. Poznajemy również kulisy pomocy humanitarnej, warunki panujące w obozie, śmierć głodową i ludzkie cierpienie.

Wyzwanie, jakim jest napisanie biografii Alexandra stawia przed naszą bohaterką pytanie o etykę, lojalność i moralność. Autor w niezwykle przemyślany sposób uka...

× 6 | link |
@ilona_m2
2024-02-23
7 /10
Przeczytane

Zdecydowałam się sięgnąć po Głód, bo uwielbiam kontrowersje, lubię też testować swoją wytrzymałość wobec tematyki elektryzującej. Jeśli należysz do czytelników o słabych nerwach lepiej dwa razy zastanów się, nim po nią sięgniesz.

Dość monumentalna to powieść, dzielącą się na kilka okresów, przenosząca na różne kontynenty - od Europy, Afryki po Amerykę. Przepadłam w pierwszych rozdziałach, pochłaniałam z wypiekami na twarzy czytając o prawdziwym obliczu misji humanitarnych. Kadry etiopskich wygłodzonych dzieci, baraków z blachy falistej, martwych spojrzeń, chmary much od których trudno się odpędzić to obrazy, które trudno wyrzucić z pamięci.

Autor niezwykle sprawnie nakreślił panoramiczny obraz cywilizacji Zachodu, kładąc nacisk na konsumpcjonizm, odkrywając arkana organizacji charytatywnych. Wątek tytułowego głodu zostanie niestety zepchnięty w cień, przygnieciony przez relację Aleksandra i Aurelie, zdominowany przez pewien kontrowersyjny temat wykorzystywania seksualnego dzieci.

Autorowi niestety nie udało się utrzymać mojego zainteresowania z taką mocą jak było w początkowych rozdziałach książki, uważam, że niektóre momenty można było całkowicie pominąć i tu za przykład podam badania terenowe Aurelie w Afryce, skąd wieje nudą.
Czerwone światło zapaliło się w momencie, kiedy natknęłam się na filozoficzną dysputę dotyczącą seksualności. Osobiście nie lubię, gdy autor zbacza z przyjętego wcześniej toru powieściowego i mocno skręca w stronę f...

| link |
@toptangram
2024-03-03
6 /10
@kejsikej_czyta
2024-02-25
7 /10
Przeczytane WSPÓŁPRACA 2024

Cytaty z książki

O nie! Książka Głód. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl