Głos przeszłości

Zbigniew Zborowski
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów
Głos przeszłości
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów

Opis

Dwie Warszawy – ta z czasów wojny i współczesna. Łączy je miłość, zagadka i… zbrodnia. W warszawskim getcie giną młode kobiety. Nikt nie był zainteresowany szukaniem Golema – brutalnego mordercy. Przemierzając szmuglerskie meliny i skorumpowane urzędy, tropem zbrodni podąża były funkcjonariusz polskiej Policji Państwowej, Żyd, ojciec młodej Cyli – Andrzej Bartycki. W tym samym czasie do getta wkracza z tajną misją podoficer oddziału AK – Jerzy Popławski – zadeklarowany antysemita. Mimo swoich przekonań, mężczyzna zakochuje się w Cyli, a ich miłość przetrwa wszelkie przeciwności. Warszawa rok 2017. Piotr Hamer, recydywista, który stara się zostać uczciwym człowiekiem. Pracuje w hospicjum, gdzie zaprzyjaźnia się z Lusią, młodą dziewczyną z dobrego domu. Na skutek splotu zdarzeń oboje wchodzą w drogę „czyścicielom kamienic”, lecz to nie oni są największym problemem. W cieniu czai się Golem - morderca sprzed ponad pół wieku! Pasjonująca zagadka i miłość przekraczająca granice w wiernie odmalowanym klimacie okupacyjnej Warszawy. Skrupulatnie przedstawione ówczesne realia, napięcia i gusta żyjących wtedy ludzi oraz wątek współczesny napędzany warszawską aferą reprywatyzacyjną.  
Data wydania: 2019-06-05
ISBN: 978-83-8143-122-4, 9788381431224
Wydawnictwo: Czarna Owca
Stron: 376
dodana przez: bookkeeper

Autor

Zbigniew Zborowski Zbigniew Zborowski
Urodzony w 1966 roku w Polsce
Polski pisarz i dziennikarz, który zadebiutował na rynku wydawniczym w 2013 roku książką z pogranicza powieści sensacyjnej i kryminału pod tytułem „Nowy drapieżnik”. Zborowski jest autorem takich książek jak „Skaza”, „Trzy odbicia w lustrze” oraz „P...

Pozostałe książki:

Skaza Kręgi Trzy odbicia w lustrze Spotkajmy się, zanim przyjdzie zima Znajdziesz mnie w cieniu guayacán
Wszystkie książki Zbigniew Zborowski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Kim jest Golem?

WYBÓR REDAKCJI
21.06.2020

Autora znam i cenię z wcześniejszych spotkań literackich. Kryminałolubnym polecam serię z Bartoszem Koneckim "Skaza" oraz "Kręgi" a zaczytującym się w powieściach wojennych "Trzy odbicia w lustrze" wraz z kontynuacją "Pąki lodowych róż". Natomiast "Głos przeszłości " łączy niejako te dwa gatunki, bowiem akcja odbywa się w dwóch płaszczyznach: podc... Recenzja książki Głos przeszłości

"Głos przeszłości"

WYBÓR REDAKCJI
11.02.2020

Warszawa, rok 1942 - w warszawskim getcie brutalnie mordowane są młode kobiety. Golem, bo tak nazywany jest morderca, czuje się bezkarny, bowiem nikt nie zamierza go szukać. Jedyną osobą chcącą go odnaleźć staje się Andrzej Bartycki, były funkcjonariusz polskiej Policji Państwowej, Żyd, ojciec Cyli. Jednocześnie do getta przybywa Jerzy Popławski, ... Recenzja książki Głos przeszłości

Dwie odsłony Warszawy

2.02.2020

Warszawa w dwóch odsłonach. Pierwsza ukazująca rok 1942 czas wojny. Trudne życie w żydowskim gettcie. Przeplatany rokiem 2017. Cała historia trwa w roku teraźniejszym, gdzie wszystko rozpoczyna się od znalezienia pewnego pierścionka z wygrawerowanymi inicjałami i rokiem. Znalezisko okazuje się manną z nieba dla mężczyzny, który niedaw... Recenzja książki Głos przeszłości

Usłysz głos przeszłości

5.02.2020

Zabieram Was na spacer po Warszawie. Dobrze się przygotujcie, bo będzie to podróż w czasie. Przeżyjemy miłość, rozstania i prawdziwe piekło. Urokliwe uliczki, do których dzisiaj wzdycha się tęsknie, wpatrując się w stare fotografie. Piękne kamienice, uliczny gwar, dorożki… cwaniaczek z pętkami kiełbasy i słoniny pod płaszczem, handlarze i kiesz... Recenzja książki Głos przeszłości

@Zaneta@Zaneta × 1

Moja opinia o książce

Opinie

@bookostrada
2020-09-13
9 /10

Pierwszy raz, nie wiem do jakiego gatunku zaliczyć książkę.. romans, obyczajówka thriller a może kryminał? Mimo takiego poplątania wątków, całość splata się w zrozumiały dla czytelnika przekaz. Na kartkach tej książki znajdziemy zarówno wydarzenia które miały miejsce w rzeczywistości, jak również te które zrodziły się w głowie autora. Dwie Warszawy, jedną współczesna, druga Pamiętająca gehennę getta żydowskiego. Co ciekawe, autor przeplata te dwa światy, oba jednak łączy bardzo dużo, bo o ile świat się zmienia, to czy człowiek zmienia się równie szybko?
Jest rok 1942, zaczynamy przygodę wraz z Jerzykiem, żołnierzem AK. Oprócz konspiracyjnych zmagań bohatera w których musi być twardy, poznajemy go jako człowieka uczuciowego. Bo czy to nie jest tak że miłość pomoże we wszystkim? Jego miłością jest Cyla, mieszkanka getta, Żydówka. Ich uczucie nie było łatwe, on sam próbował z nim walczyć, odcinać się od ukochanej, jednak los chciał inaczej, miał dla nich plan.
Przenosimy się teraz w czasie. Mamy rok 2017, nadal jesteśmy w Warszawie. Wszyscy niedawno żyliśmy "czyścicielami kamienic". Pani Eleonara zostaje eksmitowana. Nic nadzwyczajnego, historia jakich słyszeliśmy tysiące. Jednak, może nie do końca?
Piotr Hamer, zaczyna nowe życie. Pracuje w hospicjum, poznaje umierającą Lusie, zaprzyjaźnia się z nią, ona ma jedno marzenie i tylko Hamer może jej w nim pomóc.
Kupując komodę, Piotr znajduje pierścionek z wyrytymi inicjałami oraz datą, za wszelką cenę przyjacie...

× 1 | link |
@Julka_2
2020-01-29
8 /10
Przeczytane

Dwie Warszawy. 
Okrutna, przesiąknięta morderstwami, korupcją wraz z poszukiwanym Golem. Działającego w okrutny sposób na terenie Warszawskiego getta. W pogoni za nim wyrusza były funkcjonariusz polskiej Policji, pochodzenia żydowskiego Andrzej Bartycki. Wraz z tymi zdarzeniami podoficer oddziału AK - Jerzy Popławski wkracza z misją. Co ich łączy?
Miłość do Cyli, córki Bartyckiego.
Warszawa współczesna, Piotr Hamer były złodziejaszek, pracujący w hospicjum oraz przyjaciel jednej pacjentki.
Gdzie nić która łączy takie odległe czasy? 
Wraz z zagrożeniem ze strony "czyścicieli kamienic" wraca Golem- sprzed ponad pół wieku! 
___
Z Panem #zbigniewzborowski miałam styczność dzięki książęce "Skaza". Pamiętam go jako pisarza który nagle wyskoczy z mocnym zakończeniem.
Pozycja ta jednak jest inna, nie ukrywam książkę czyta się błyskawicznie, gdy was wciągnie myślę że jeden dzień spokojnie wystarczy. Poznajemy zgoła inne losy a z drugiej strony jakby odbicie lustrzane. Autor przedstawia nam przemyślenia bohaterów którzy mają za sobą trudny okres, chcą walczyć i zrobić sobie kąt w którym zaczną żyć na nowo. Poza historią na torze zbrodni i kary mamy także uczucia, szczere lecz chylące się ku niebezpiecznej przepaści. "Skaza" podobała mi się bardziej jeśli chodzi o fabule (zagorzała fanka kryminałów dlatego moja opinia może być dla niektórych nirobiekcyjna) ale myślę że za samą lekcje życia którą tu otrzymamy warto po nią sięgnąć. 
Idealna dla osó...

× 1 | link |
@nikolajablonska37
2020-07-23
9 /10
Przeczytane
JO
2020-06-26
6 /10
Przeczytane w 2020 roku
@Vernau
2020-07-19
7 /10
Przeczytane Kryminał
@coolturka104
2020-06-21
7 /10
Przeczytane
@wez_przeczytaj
2020-02-11
7 /10
Przeczytane
@Zaneta
2020-02-05
9 /10
Przeczytane 2020 STYCZEŃ
@Kobietaczytajaca
2020-01-31
6 /10
Przeczytane
@Bookmaania
2020-01-25
8 /10
Przeczytane Współpraca Wydawnictwo Czarna Owca

Cytaty z książki

“Maska. Wszyscy je przywdziewamy, żeby świat nie ujrzał naszego oblicza.”
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl