Goralenvolk. Historia zdrady

Wojciech Szatkowski
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Goralenvolk. Historia zdrady
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

GORALENVOLK HISTORIA ZDRADY Książka, która wypełnia Białą Plamę historii Polski czasu hitlerowskiej okupacji. Przedstawia nieznaną historię o największej zinstytucjonalizowanej kolaboracji na ziemiach okupowanej Polski. Porusza temat niewygodny, przemilczany, bulwersujący, emocjonujący szczególnie współczesnych górali, dotychczas "zamiatany pod dywan". Temat o bolesnej Hańbie Podhala. "Goralenvolk to piętno, które było i jest z nami". Książka mocno oparta na zachowanych i nieznanych dotychczas dokumentach m.in. z IPN-u, Muzeum Tatrzańskiego, zbiorów prywatnych. Nieznane zdjęcia. "Żywe relacje". Liczne cytaty z pamiętników, dzienników i przesłuchań. Czy znasz termin Goralenvolk? Czy wiesz coś o liczącym kilkadziesiąt tysięcy narodzie góralskim? Czy słyszałeś o Legionie Góralskim Waffen SS? Czy wiesz o góralskim klubie sportowym grającym mecze piłkarskie z klubem Gestapo? Jak to możliwe, że w czasie gdy okupant niemiecki dokonywał eksterminacji narodu polskiego, jego "honorna" część poszła z wrogiem na współpracę? O tym wszystkim dowiesz się P.T. Czytelniku z tej publikacji. W dotychczasowej historiografii ścierały się dwa przeciwstawne nurty, obciążające się nawzajem za kolaborację z niemieckim okupantem: cepry i górale. Jednakże dotychczas nikt nie wskazał na głównego winowajcę akcji "Goralenvolk" - nazistów niemieckich. Trudno rozgrzeszyć osoby, które zdecydowały się na współpracę z okupantem. Czym kierowali się w tym niełatwym wyborze moralnym - własną korzyścią, przekonaniami, poszukiwaniem mniejszego zła czy przemożnym strachem? Niemcy od czasu zakończenia wojny nieustannie przepraszają wszystkich za zbrodnie wojenne. I świat im wybaczył, choć nie zapomniał. Rosjanie z rozliczeniem swoich zbrodni mają problem - przez dziesięciolecia wypierali się ich, w chwili słabości przyznali do nich, ale nie rozliczyli się, a co najważniejsze nie przeprosili. Bez pokuty nie ma przebaczenia. Podhale nie może popełnić tego samego błędu. Za zdradę Polski przez swoich synów, choćby i nielicznych, musi się rozliczyć, przeprosić i prosić o wybaczenie. Z takim przesłaniem powstała książka Goralenvolk - Historia zdrady.
ISBN: 978-83-62309-09-2, 9788362309092
Wydawnictwo: KANION
Stron: 672

Autor

Wojciech Szatkowski Wojciech Szatkowski
Urodzony w 1966 roku w Polsce
Narciarz skiturowy, autor przewodnika skiturowego po Tatrach Polskich i Słowackich, historyk narciarstwa. Na co dzień pracuje w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem.

Pozostałe książki:

Goralenvolk. Historia zdrady Józef Oppenheim Tatry na nartach Przewodnik Skiturowy Tatry. Przewodnik Skiturowy
Wszystkie książki Wojciech Szatkowski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Goralenvolk. Historia zdrady aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@piotr_osowski
2020-10-03
7 /10
Przeczytane 03. II Wojna Światowa

Zacznę od tego co mi się nie podobało w tej książce. I zaznaczam, że nie chodzi o treść. Książka ceglasta tylko i wyłącznie dlatego, że ktoś bardzo oszczędnie operował treścią na kolejnych kartach. Kosmicznych wręcz rozmiarów marginesy sprawiły, że całkiem niepotrzebnie wycięto kawał lasu. Spokojnie można by skrócić tą książkę o 150 stron.
A co do treści ... Temat Goralenvolk'u jest na Podhalu tematem drażliwym do dnia dzisiejszego. Jak sam autor wskazuje była to zdrada popełniona przez część ludności góralskiej polegająca na bodajże jedynej zinstytucjonalizowanej kolaboracji z niemieckim okupantem. Nie wchodząc w szczegóły (żeby nie psuć chętnym lektury) powiem tak: nic nie jest całkiem czarne, ani całkiem białe. Kto z nas jest w stanie jednoznacznie określić jak zachowałby się czasach okupacji. Czy chęć przeżycia nie skłoniła by nas do jakiejś formy współpracy? W niektórych przypadkach chodziło pewnie o rządzę władzy i pieniędzy, ale ... Takich "ale" jest w tej książce wiele.

× 6 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Goralenvolk. Historia zdrady. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl