Gorzka czekolada. Nowe opowiadania o ważnych sprawach

Paweł Beręsewicz, Katarzyna "Caty" Ryrych, Katarzyna Terechowicz, Katarzyna Majgier ...
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Gorzka czekolada. Nowe opowiadania o ważnych sprawach
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

“Gorzka czekolada, tom 2. Nowe opowiadania o ważnych sprawach” to zbiór opowiadań adresowanych do dzieci i młodzieży.
Napisane przez popularne autorki i autorów literatury młodzieżowej.

Każdy widzi za jakiego uchodzisz, lecz bardzo niewielu wie, kim jesteś...
Niccolo Machiavelli, "Książę"

“Gorzka czekolada, tom 2. Nowe opowiadania o ważnych sprawach” to zbiorowa publikacja, w skład której wchodzi 13 opowiadań napisanych przez znanych i cenionych autorów literatury skierowanej do młodego czytelnika. Do współpracy nad tym tomem zaproszeni zostali: Paweł Beręsewicz, Katarzyna Majgier, Katarzyna Ryrych, Kazimierz Szymeczko i Katarzyna Terechowicz, a całość zilustrowała Anita Głowińska. Stworzone przez nich opowiadania podejmują problemy emocji, z jakimi na co dzień stykają się dzieci i młodzież. Problemy poruszane w poszczególnych historiach są aktualne, osadzone w bliskim młodemu czytelnikowi środowisku. Bohaterowie są wyraziści, a jednocześnie na tyle uniwersalni, że łatwo się z nimi identyfikować.

Każde z opowiadań to oddzielna historia, z nowymi bohaterami i raczej otwartym zakończeniem. Poruszają problem relacji z rodziną i rówieśnikami, niskiego poczucia wartości czy narcyzmu, braku akceptacji dla odmienności, hejtu.

W opowiadaniu Katarzyny Majgier “Włoskie wakacje” ukazany został szkodliwy wpływ tzw. “kultury celebryckiej” na młodzież i budowanie jej systemu wartości. Główna bohaterka, Diana, dziewczyna z bogatego domu i uczennica prywatnej szkoły, jest przekonana o swojej wspaniałości. Dopiero w zderzeniu z prawdziwym życiem boleśnie przekonuje się, że tak naprawdę nie ma ona nic do zaoferowania w relacjach z innymi ludźmi. Ta sama autorka w opowiadaniu “Wywiad” porusza problem odrzucenia przez rówieśników. Bohaterem swojej opowieści czyni Kubę, zamkniętego w sobie chłopca, który zrozumienie znajduje w sieci, przeprowadzając wywiad on-line ze znanym twórcą nowych technologii. Jego interlokutor zdradza mu, że był kiedyś taki sam, jak Kuba, jednak zainwestował w swoje zainteresowania, dzięki czemu jest tym, kim jest. Z kolei o rozpaczliwej potrzebie miłości mówi Katarzyna Ryrych w opowiadaniu “Dziewczyna mistrza”. Główna bohaterka, Pola, zaniedbana przez rodziców, całe swoje serce oddaje Tajsonowi, dla którego podkrada od ojca lekarza recepty na sterydy. Nie wie, że kulturysta zainteresował się nią tylko ze względu na zawód jej ojca, a związany jest z kimś zupełnie innym.

Każde z opowiadań poprzedzone zostało listą pojęć w nim występujących, takich jak np. cynizm, narcyzm, manipulacja, autodestrukcja, ksenofobia czy przemoc emocjonalna. Wszystkie opowiadania uzupełnione zostały krótkimi rozmowami z psychologami, przeprowadzonymi przez prezes Fundacji ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom, Irenę Koźmińską, z dr Teresą Jadczak-Szumiło i Jackiem Masłowskim. Analizują oni emocje, które wpłynęły na zachowania bohaterów i ich postawy życiowe oraz podsuwają młodemu czytelnikowi tematy do dalszych przemyśleń.
Data wydania: 2019-02-26
ISBN: 978-83-8123-235-7, 9788381232357
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Cykl: Gorzka Czekolada, tom 2
Stron: 434
dodana przez: Megin
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Paweł Beręsewicz Paweł Beręsewicz
Urodzony 13 października 1970 roku w Polsce (Warszawa)
Absolwent filologii angielskiej na Uniwersytecie Warszawskim, tłumacz, autor słowników, opowiadań, powieści i wierszy dla dzieci. Pracował jako nauczyciel języka angielskiego w Liceum im Reytana w Warszawie. Książki dla dzieci wydaje od 2004 roku....

Pozostałe książki:

12 ważnych opowieści. Polscy autorzy o wartościach Wszystkie kolory świata Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach Gorzka czekolada. Nowe opowiadania o ważnych sprawach Czy wojna jest dla dziewczyn
Wszystkie książki Paweł Beręsewicz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Gorzka czekolada. Nowe opowiadania o ważnych sprawach aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@maciejek7
2021-07-15
7 /10
Przeczytane pożyczona od znajomych dla dzieci opowiadania

Dobra książka nie tylko dla młodzieży, ale również dla rodziców. Jednak pierwszy tom był trochę lepszy.
Polecam wszystkim.

× 1 | link |
@Megin
2019-06-23
10 /10
Przeczytane Na Białym Regale

Cudowna. Daje do myślenia. Z chęcią sięgnę po pierwszy tom.

× 1 | link |
@monika_kaczmarczyk3
2021-05-29
7 /10
Przeczytane
@haudek
2021-03-24
6 /10
Przeczytane 0Legimi 2021-Książki

Cytaty z książki

O nie! Książka Gorzka czekolada. Nowe opowiadania o ważnych sprawach. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach
Gorzka czekolada i inne opo...
Paweł Beręsewicz, Barbara Kosmowska, Andrzej Maleszka, Katarzyna "Caty" Ryrych ...
7.7/10
15 znakomitych opowiadań o tym, co w życiu najważniejsze. Zbiór opowiadań dla młodzieży w wieku 11–...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl