Opinia na temat książki Granica

@bea-ta @bea-ta · 2021-02-10 09:05:20
Przeczytane przeczytane 2021 przeczytane przed 2015 rokiem
Czytałam w czasach ogólniakowych, jako lekturę szkolną. A właściwie tylko „podczytywałam”, bo zbyt pachniało mi „Trędowatą” lub „Rebeką” z piosenki Demarczyk. Taka trochę przygoda z opowieści jarmarcznych. Stare romansidło. Zaliczyłam. Wyrobiłam sobie zdanie o twórczości Nałkowskiej: że prócz „Medalionów” to nie warto… Ot, mądrość nastolatki.

Gdy teraz „Granica” wpadła mi w ręce, z poprzedniej lektury pamiętałam tylko, że był trójkąt: on niewiniątko i one dwie – jedna bogata, druga biedna. I jeszcze, że była ciąża i kwas solny. I atmosferę znudzenia, która mi wtedy towarzyszyła. Zaczęłam czytać i nie mogłam wyjść ze zdziwienia, że to ta sama książka. Teraz nie mogłam się od niej oderwać. Fantastycznie ukazane tło społeczno – obyczajowe międzywojennej Polski, pozycja kobiety, prawa mężczyzny, warunki, w jakich dokonywano aborcji, warunki mieszkaniowe biedoty miejskiej, codzienne problemy biednych i bogatych, itd. Wydarzenia z jego, jej (bogatej) i jej (biednej) perspektywy. I problemy moralne. I pytania. O granice.

Zaskoczyło mnie, jak bardzo - mimo upływu dziesiątek lat, mimo zmian warunków socjalnych i systemowych – aktualna jest ta książka, jak wiele problemów pozostało nierozwiązanych, jak wiele sądów i opinii przetrwało do dziś. Kolejny raz zaskoczyło mnie, że opinia nastolatki nijak się ma do opinii z lat późniejszych:). I wreszcie, zaskoczyło mnie, że „Granica” to naprawdę dobra książka.

"Chodzi o to, że musi coś przecież istnieć. Jakaś granica, za którą nie wolno przejść, za którą przestaje się być sobą."

"Co dla jednych jest podłogą, to dla innych staje się sufitem."

"Za słabi, by żyć. Ale dość silni, by upierać się przy życiu."

"Umiera się w byle jakim miejscu życia. I dzieje człowieka zawarte między urodzeniem jego a śmiercią wyglądają niekiedy jak nonsens."

"Jest się takim, jak myślą ludzie, nie jak myślimy o sobie my, jest się takim, jak miejsce, w którym się jest."

"Może to nie jest pozór. Może wszystko jest takie, jak wygląda. I to, czym jesteśmy dla ludzi, jest ważniejsze, niż to, czym jesteśmy we własnych oczach."

"Bo nie liczymy się wcale z tym, ile innych może kosztować to, co nam się wydaje naszym naturalnym prawem."

"Żyje się krótko i źle. A przy tym tylko ten jeden raz. Czy można żądać od człowieka, by dał sobie to jedno życie zniszczyć?"
Ocena:
Data przeczytania: 2021-02-05
× 16 Polub, jeżeli spodobała Ci się ta opinia!
Granica
24 wydania
Granica
Zofia Nałkowska
6.9/10

Granica to czołowe osiągnięcie literatury dwudziestolecia międzywojennego w dziedzinie prozy psychologicznej. Początkowo nosiła tytuł Schematy. Jej zasadniczym tematem jest analiza życia i postaw głó...

Komentarze
@margota13
@margota13 · około 3 lata temu
Ja "Granicę" czytałam w liceum z zapartym tchem, jak nie lekturę.
× 3
@bea-ta
@bea-ta · około 3 lata temu
Zazdroszczę:) Ja wtedy nie potrafiłam wychwycić niczego poza romansidłem;
× 1
@Renax
@Renax · około 3 lata temu
Mnie wówczas męczyła gęsta atmosfera książki.
× 2
@Klementynka
@Klementynka · 4 miesiące temu
Mnie się ta książka bardzo podobała, kiedy czytałam ją jako lekturę, ale nic głębszego nie umiałam z niej wyczytać. Dopiero czytając ją po latach doceniłam w pełni, jaka to doskonała pozycja!

Pozostałe opinie

Jedna z lepszych lektur, nawet całkiem interesująca. Wątek starości absolutnie mnie uwiódł.

Książka przeczytana ponownie po latach. Teraz oceniam ją zdecydowanie wyżej, niż w latach szkolnych. Nałkowska pokazuje, że młodzi ludzie chcą być inni niż swoi rodzice, jednak często powielają ich b...

Książka opisuje historię, jakich wiele w tamtym okresie. Główny bohater Zenon Ziembiewicz jest mężem Elżbiety Bieckiej. Oboje są z dobrego domu, obracają się w wytwornych towarzystwach. Polowania, sp...

Jakoś nie potrafię odnaleźć w niej nic dla siebie.

@miith@miith
© 2007 - 2024 nakanapie.pl