Grzechy kardynalne

Andrew M. Greeley
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów
Grzechy kardynalne
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów

Opis

Czworo przyjaciół z lat szkolnych, z pochodzenia Irlandczyków, ludzi głęboko wierzących, przeżywa wielkie młodzieńcze namiętności i dojrzewa w świecie pełnym pokus. Chłopcy dorastają w Chicago, zostają księżmi, a w ich życiu coraz ważniejszą rolę zaczyna odgrywać polityka Kościoła. To powieść o miłości, przyjaźni, ale także o ciężkim brzemieniu celibatu i dylematach kapłanów oraz osób świeckich z nimi związanych. Według autora, księdza katolickiego, socjologa i pisarza, "losy bohaterów świadczą o tym, że skłonność do grzechu nie jest rezultatem zła, lecz dobra, które wymknęło się spod kontroli".
Data wydania: 2006
ISBN: 978-83-7132-965-4, 9788371329654
Wydawnictwo: Książnica
Stron: 412
Mamy 4 inne wydania tej książki

Autor

Andrew M. Greeley Andrew M. Greeley
Urodzony 5 lutego 1928 roku w USA (Oak Park, Illinois)
Jest księdzem katolickim, duszpasterzem w archidiecezji chicagowskiej, socjologiem, profesorem University of Arizona, jednym z dyrektorów Krajowego Centrum Badania Opinii Publicznej w Chicago. I pisarzem, którego książki zajmują czołowe miejsca amery...

Pozostałe książki:

Pokusa Irlandzkie złoto Błogosławieni cisi Wrześniowe anioły /pocket Grzechy
Wszystkie książki Andrew M. Greeley

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Grzechy kardynalne aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Anna_Natanna
2020-05-15
7 /10
Przeczytane

"Grzechy kardynalne" są trzecią powieścią jaką napisał zmarły w 2013 roku , w wieku 85 lat, Andrew Greeley i pierwszą jaka odniosła sukces komercyjny.

Nie dziwię się, że tak się stało, gdyż jest to intrygująca i bardzo dobrze się czytająca opowieść nie tylko o skomplikowanych relacjach czwórki przyjaciół, ludzi wierzących głęboko w Boga a jednak wciąż upadających, ale również o stosunkach panujących, w tamtych latach, kościele katolickim, w tym przede wszystkim w Chicago. Akcja książki, momentami nawet sensacyjna, toczy się w szybkim tempie - głównie w USA, w Chicago, ale również w Rzymie i Watykanie - w gorących czasach dla kościoła katolickiego - lata 50 i 60 aż do 78 roku, gdy papieżem zostaje Karol Wojtyła - w środowisku księży, dostojników kościelnych oraz ludzi świeckich z nimi związanych. Na jej kartach pojawiają się postaci wymyślone i autentyczne, bohaterowie jej są jednak fikcyjni. Nie jest ona, jak sam Greeley to stwierdza w jednym z przypisów, ani biografią / narrator wzorowany jest na samym pisarzu, jeżeli chodzi o drogę jaką przebył w ramach kościoła, ani autobiografią, ale jest według niego bardzo prawdziwa. W powieści tej Andrew M.Greeley, sam będący katolickim księdzem, profesorem socjologii i wykładowcą, przybliża nastroje panujące wśród katolików amerykańskich, szczególnie w czasie trwania II Soboru Watykańskiego, kiedy to oczekiwano, że Paweł VI, który finalizował dzieło Jana XXIII, zmieni prawo kanoniczne w kwestii kontroli urodzeń.
Ksią...

× 2 | link |
@beata87
2019-11-17
9 /10
Przeczytane

Niezwykle wciągająca i pouczająca książka - pokazuje świat duchownych katolickich od podszewki, bardzo daleki od naszych wyobrażeń. Skupia się przede wszystkim na zagadnieniu przestrzegania celibatu i podejściu do tego osób duchownych. Fabularna powieść obyczajowa o charakterze dokumentalnym, fikcyjna, jednak niewątpliwie opisane sytuacje miały swoje źródło w prawdziwych sytuacjach. Smaczku dodaje fakt, że autor jest duchownym, więc wie, o czym pisze. Autor nie ocenia, nie ustosunkowuje się do treści - pozostawia to czytelnikowi. Widzimy duchownych z powołania i karierowiczów, osoby przestrzegające celibatu i wręcz przeciwnie, nurzające się w grzechu, bogobojne i grzeszników... Uczciwe spojrzenie na wewnętrzne układy w Kościele Katolickim, ukazujące jego bolące punkty. Polecam wszystkim, bo każdy z nas powinien poznać zasady funkcjonowania tego hermetycznego świata.

× 1 | link |
EW
2008-07-14
8 /10
@KatarzynaSzwedzka
2014-06-20
8 /10
Przeczytane
BL
2011-04-28
8 /10
Przeczytane
@a.dona
2011-01-09
8 /10
Przeczytane
@aahenio
2009-08-01
10 /10
Przeczytane
@tilia
2008-08-28
8 /10
Przeczytane
@olga
2008-05-18
5 /10
Przeczytane
KI
2007-09-01
5 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Grzechy kardynalne. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl