Grzechy "Paryża Północy". Mroczne życie przedwojennej Warszawy

Paweł Rzewuski
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Grzechy "Paryża Północy". Mroczne życie przedwojennej Warszawy
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Mroczne miasto bezdomnych, prostytutek i handlarzy kobiet. Żywy portret międzywojennej Warszawy. Jaka była Warszawa międzywojnia? Czy romantyczny, ciepły obraz przedwojennego przestępcy ze stolicy ma coś wspólnego z ówczesną rzeczywistością? Opierając się na wielu szerzej nieznanych źródłach historycznych, Paweł Rzewuski kreśli żywy portret warszawskiego marginesu. Opisuje przyczyny biedy i niektórych przestępstw, problem prostytucji oraz handlu kobietami, a także najgłośniejsze morderstwa, przestępstwa i oszustwa rozgrywające się w „Paryżu Północy”. Wciągająca opowieść o niechlubnym życiu Warszawy, pełna wyrazistych postaci i wstrząsających historii. Czyta się jak najlepszą powieść sensacyjną i kryminał w jednym.  
Data wydania: 2019-10-16
ISBN: 978-83-08-06949-3, 9788308069493
Wydawnictwo: Literackie
Stron: 464
dodana przez: Mirko

Autor

Paweł Rzewuski Paweł Rzewuski
Urodzony w 1990 roku w Polsce
historyk, filozof, publicysta. Obok licznych artykułów opublikował książki Warszawa – miasto grzechu. Prostytucja w II RP oraz Filozofia Piłsudskiego. Mieszka na warszawskim Mokotowie.

Pozostałe książki:

Filozofia Piłsudskiego Wielcy zapomniani dwudziestolecia cz. 2 Wielcy zapomniani dwudziestolecia cz. 3 Syn bagien Warszawa. Miasto grzechu. Prostytucja w II RP
Wszystkie książki Paweł Rzewuski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

.

12.01.2020

Warszawa przedwojenna, jeśli wierzyć niezliczonym wspomnieniom, oraz filmom byłła miejscem w którym wypadało być, które inspirowało artystów, a także dążyło aby być inspiracją dla innych. Romantyczny obraz tego miasta tak wrył się we świadomość wszystkich, że jakiekolwiek szkalowanie tego idealnego obrazku, od razu spotykało się z krytyką. Na szcz... Recenzja książki Grzechy "Paryża Północy". Mroczne życie przedwojennej Warszawy

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@piotr.ciszewski1
2021-10-05
7 /10

Obraz "Paryża północy" jako miasta przestępstw i występku, jakże inny od propagandowych kronik filmowych oraz pocztówek ukazujących najbardziej reprezentacyjne ulice. Autor bardzo ciekawie opisuje różne rodzaje przestępstw, powołując się na bogaty materiał źródłowy, prasę z epoki oraz opracowania naukowe. Minus natomiast za brak zachowania chronologiczności oraz niezauważania, że dwudziestolecie było bardzo zróżnicowane - różnego rodzaju procesy społeczne, w tym profil przestępczości, ulegały zmianom. Nie można tez wywodzić, tak jak autor to robi, wywodzić prostych analogii miedzy sytuacja wykluczonych oraz przestępczością w Londynie, czy Berlinie, a Warszawie. Nazbyt często też autor podsumowuje bardziej szczegółowe kwestie stwierdzeniem, że "nie da się ustalić jak było na prawdę". Nawet jeśli brakuje materiałów źródłowych warto pokusić się czasem na pewne hipotezy i je rozwinąć.

| link |
@eR_
2020-01-12
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Grzechy "Paryża Północy". Mroczne życie przedwojennej Warszawy. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2023 nakanapie.pl