Gusen. Pamiętnik dziennikarza

Stanisław Nogaj
6.5 /10
Ocena 6.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Gusen. Pamiętnik dziennikarza
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.5 /10
Ocena 6.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Stanisław Nogaj był dziennikarzem, działaczem niepodległościowym, powstańcom wielkopolskim i śląskim, porucznikiem WP.

Aresztowany w marcu 1940 r. przez gestapo został osadzony w Dachau, następnie w Mauthausen-Gusen, gdzie pracował w kancelarii obozowej oraz organizował obozowe mecze piłki nożnej.

Stanisław Nogaj miał przymus pisania, który przydał mu się w KL Gusen. Od chwili, kiedy aresztowano go w Sosnowcu, myślał głównie o tym, jak zdobyć papier i ołówek. Zeszyt ukradł z obozowego biura, gdzie przydzielono mu pracę -- znał przecież niemiecki i umiał pisać na maszynie. Ukrywał notatnik w sienniku, ale kapo szybko go zauważył i wrzucił do latryny. Wtedy na podłodze przy piecu Nogaj odkrył szparę, w którą można wrzucić coś cienkiego, baraki były budowane na palach, pod podłogą znajdowała się pusta przestrzeń wysoka na metr. Żeby tam coś znaleźć, trzeba by wszystko zrywać. Zapisane kartki pakował więc do kopert i wrzucał do skrytki. Pod koniec wojny razem z bratem, który też był więźniem Gusen, oderwali deski i wydobyli zabrudzone koperty. Tak powstała książka Nogaja "Gusen.Pamiętnik dziennikarza" (1945) o obozie, w porównaniu z którym Dachau nazywano sanatorium, a do Auschwitz byli więźniowie tej katowni gotowi byli wracać na kolanach. Po wojnie niemiecki prokurator powiedział mu: "Myślałem, że wiem o Gusen wszystko, dopóki pana nie poznałem". Niemcy uznały Nogaja za wroga już w 1937 roku.

Dziennikarska relacja z Gusen powstała na podstawie ocalałych zapisków, precyzyjna w szczegółach, poraża ogromem zbrodni, okrucieństwa, wyzwolonego sadyzmu i "asortymentu" możliwych śmierci. Przeważająca część pamiętnika Nogaja z Gusen nigdy nie została opublikowana, książka zawiera wszystkie ocalałe zapisy Stanisława Nogaja z KL Gusen.

Data wydania: 2022-10-15
ISBN: 978-83-65902-39-9, 9788365902399
Wydawnictwo: Mireki
Kategoria: Wspomnienia
Stron: 624
dodana przez: Vernau
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Stanisław Nogaj Stanisław Nogaj
Urodzony 8 listopada 1897 roku w Polsce (Poznań)
Stanisław Nogaj – polski dziennikarz i pisarz pochodzący z Poznania, a związany ze Śląskiem, jeden z pierwszy twórców literatury obozowej (publikowanej już przed II wojną światową). Należy do wybitnie zasłużonych działaczy i bojowników o wyzwolen...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Nie zapomnę...

WYBÓR REDAKCJI
17.02.2023

Co czujesz, kiedy przekraczasz bramy piekła? Strach, bezradność, osamotnienie, a może w twojej głowie pojawia się zapis ostatnich dni czy lat? Wtedy, kiedy byłeś szczęśliwy, kiedy wszystko było na swoim miejscu i kiedy miałeś plany, marzenia i poczucie, że świat stoi przed tobą otworem. Teraz już wiesz, że to już nie wróci. Wszystko, co miało miej... Recenzja książki Gusen. Pamiętnik dziennikarza

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Klosterkeller
2023-05-09
5 /10
Przeczytane
@Zaczytane_koty
2023-02-12
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Gusen. Pamiętnik dziennikarza. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl