Hajstry. Krajobraz bocznych dróg

Adam Robiński
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Hajstry. Krajobraz bocznych dróg
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

Według przeciętnego turystycznego opisu Polska to morze, jeziora, pasek gór i kilka najciekawszych miast pomiędzy. W literackim debiucie Adam Robiński zbacza z tych utartych szlaków i wydeptuje własne ścieżki w poszukiwaniu krajobrazowej egzotyki. Wędruje przez polską Saharę, płynie największą z dzikich rzek, a godzinę jazdy od Warszawy odnajduje Arktykę. Czyni to z pokorą dawnych krajoznawców: pieszo, kajakiem, na nartach. Ale najczęściej po prostu przystaje, żeby zobaczyć więcej: ślady tych, którzy przed wiekami wytyczali pierwsze drogi i znakowali szlaki, zdziczałe sady w miejscach wyludnionych wsi, drzewa tak stare, że mogłyby być tolkienowskimi entami. W Hajstrach – niczym w niezrealizowanym dokumencie Wernera Herzoga – krajobraz to nie lista miejsc, które trzeba zobaczyć, ale suma zachwytów. Rzadko tak się pisze o Polsce. A jeszcze rzadziej się taką Polskę ogląda.
Data wydania: 2017-10-25
ISBN: 978-83-8049-583-8, 9788380495838
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Sulina
Kategoria: Reportaż
Stron: 240

Autor

Adam Robiński Adam Robiński
Urodzony w 1982 roku w Polsce
Dziennikarz, debiutował w „Życiu Warszawy”, związany m.in. z „Rzeczpospolitą” i „National Geographic Polska”, stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”. Finalista Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej za najlepszy wywiad prasowy. Jego książka Hajst...

Pozostałe książki:

Pismo. Magazyn opinii, nr 6 / czerwiec 2018 Czyżyk na drogę. Rozmowy o przyrodzie Kiczery. Podróż przez Bieszczady Pismo. Magazyn opinii, nr 1 (25) / styczeń 2020 Pałace na wodzie
Wszystkie książki Adam Robiński

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Hajstry. Krajobraz bocznych dróg? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@MgorzataM
2020-08-15
7 /10
Przeczytane Y: 2018

Autor meandruje nie tylko po Polsce, ale i po tematach. Zagląda w przeróżne zakurzone kąty, odkrywa zapomniane albo wydawałoby się, nieatrakcyjne miejsca i roztacza przed nami niezwyczajne widoki. Przy okazji komentuje i opowiada ciekawe historie a to o ważkach, a to o toponimii na Księżycu, albo o tym jak wkręcono prezydenta Mościckiego w kanał jego imienia. Dla mnie najciekawszą była klimatyczna opowieść o Górach Izerskich, o selenografii oraz króciuteńki epilog traktujący o zadrzewionym miejscu, które już pewnie nie istnieje. I o dwóch w nim grobach, z jednym z nich łączy się wiersz, którego fragment pozwolę sobie zacytować:

„Bądźcie pozdrowieni nadwrażliwi
za waszą czułość w nieczułości świata
za niepewność wśród jego pewności
Bądźcie pozdrowieni
za to, że odczuwacie innych tak, jak siebie samych”

Zabrakło mi jednak zdjęć i map.

× 8 | Komentarze (1) | link |
@frodo
2021-11-15
7 /10
Przeczytane 2021

Przeczytana z ciekawością. Kilka wędrówek po zakątkach Polski, które zdecydowanie nie są pierwszym wyborem, przy poznawaniu naszego kraju. Ja mam najbliżej na Pustynię Błędowską i tam się wybiorę w najbliższym czasie. Dobrze napisane (z autopsji), więc autor wie o czym pisze. Polecam miłośnikom nieoczywistego zwiedzania Polski.

× 4 | link |
@mala_mi
2021-12-30
8 /10
Przeczytane 2021

Oto książka o szwędaniu się, czyli o nieśpiesznym wałęsaniu się po miejscach nieoczywistych, których historia może nie jest jakoś powszechnie znana, ale potrafi zaczarować. Nie ma tu zadęcia, że oto opisuje wam ósmy cud świata. Autor odkrywa perełki pod błotem prowincjonalnych zakątków i opisuje ludzi, którzy byli tu już przedtem. Jestem pod ogromnym wrażeniem języka jakim jest napisana ta niezbyt gruba pozycja. Prosty, a tak ujmujący, że po kilku stronach człowiek przepada oczarowany stylem i erudycją autora.

× 1 | link |
@abdita
2019-11-23
8 /10
Przeczytane
@Beata_
2019-11-08
8 /10
Przeczytane E-booki Posiadam

Cytaty z książki

O nie! Książka Hajstry. Krajobraz bocznych dróg. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl