Hiacynt. PRL wobec homoseksualistów

Remigiusz Ryziński
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Hiacynt. PRL wobec homoseksualistów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

PRL w latach osiemdziesiątych chwieje się w posadach. Najlepszym narzędziem do utrzymania kontroli jest zburzenie poczucia bezpieczeństwa i znalezienie wspólnego wroga, przeciwko któremu zwróci się społeczeństwo. Tak narodziła się akcja „Hiacynt” – trzy operacje milicji wymierzone w homoseksualnych mężczyzn, przeprowadzone w latach 1985–1987. Masowe zatrzymania, przesłuchania, zbieranie haków, nakłanianie do współpracy, przemoc. Złamane życia nie mają znaczenia.

Nazywani „zboczeńcami”, „odmieńcami”, „chorymi” – mężczyźni, których nikt nie szanował i których wielu chciało zniszczyć. Ich prześladowania nie zaczęły się w latach osiemdziesiątych. Na dużą skalę inwigilowano ich już od początku PRL. Musieli wypracować strategię przetrwania w systemie powszechnej nagonki. Nauczyć się żyć pomiędzy tymi, którzy ich okradają, szantażują i zabijają, a państwem, które chce ich policzyć i wykorzystać do własnych celów. Wreszcie zmierzyć z lękiem przed nowym nieznanym zagrożeniem – AIDS.

Jaki był faktyczny cel akcji „Hiacynt”? Ile osób przesłuchano i ile teczek powstało? Czy nadal istnieją i gdzie zostały złożone? Czy akcja naprawdę objęła wszystkich homoseksualistów, a może ktoś w tej grupie był chroniony? Remigiusz Ryziński we wstrząsającym reportażu Hiacynt szuka odpowiedzi na te pytania i zastanawia się, czy wraz ze schyłkiem lat osiemdziesiątych machina pogardy i nienawiści na pewno się zatrzymała.

Data wydania: 2021-12-08
ISBN: 978-83-8191-374-4, 9788381913744
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Reportaż [Czarne]
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 300
dodana przez: Vernau

Autor

Remigiusz Ryziński Remigiusz Ryziński
Urodzony w 1978 roku w Polsce
Remigiusz Ryziński – pisarz i filozof. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prace nad doktoratem prowadził w Paryżu u Julii Kristevy. Habilitował się na podstawie rozprawy o współczesnym francuskim feminizmie. Jest profesorem akademickim, stypend...

Pozostałe książki:

Czarne słońce. Depresja i melancholia Dziwniejsza historia Foucault w Warszawie Moje życie jest moje. Opowieści o wolności i pożądaniu
Wszystkie książki Remigiusz Ryziński

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Hiacynt. PRL wobec homoseksualistów aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Antoniowka
2022-03-26
6 /10
Przeczytane

Choć temat poruszony w reportażu bulwersuje i budzi we mnie smutek, książka mnie jakoś nie porwała. Straszne jest to, jakie metody stosowano wobec homoseksualistów. Choć ustrój się zmienił, czasy się zmieniły - ludzie nadal dzieleni są na gorszych i lepszych...

× 3 | Komentarze (1) | link |
@magdalenasmas
2021-12-13
10 /10

Cytaty z książki

O nie! Książka Hiacynt. PRL wobec homoseksualistów. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl