Himmler. Buchalter śmierci

Peter Longerich
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Himmler. Buchalter śmierci
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Biografia jednej z najbardziej przerażających, a jednocześnie najbardziej tajemniczych postaci hitlerowskiego imperium. Jak to możliwe, że wywodzący się z katolickiej rodziny niepozorny i zakompleksiony człowiek zmienił się w monstrum odpowiedzialne za zagładę niezliczonych ludzkich istnień? Jak to możliwe, że ktoś o tak banalnej osobowości jak Himmler rozszerzał zakres swojej władzy, począwszy od SS, przez Gestapo i policję, aż do stanowiska ministra spraw wewnętrznych i dowódcy armii, z morderczą precyzją planując kolejne zbrodnie na niewyobrażalną skalę? W pierwszej tak obszernej i szczegółowej biografii Heinricha Himmlera wybitny niemiecki historyk Peter Longerich mierzy się z tymi pytaniami, odtwarzając dzięki przenikliwej analizie wierny portret psychologiczny jednego z największych zbrodniarzy wszech czasów. Autor wykracza poza utarty schemat biografii politycznej i uwzględnia całe życie Himmlera i różne sfery jego aktywności, w tym również te pozapolityczne. Tak wszechstronne podejście pozwala zrekonstruować rozwój osobowości Himmlera, poznać zasadnicze cechy jego charakteru i typowe wzorce zachowań w latach kształtowania się jego osobowości, postaw życiowych, czyli na początku kariery politycznej, a to z kolei rzuca światło na jego późniejsze życie. W tle tej niebywale szczegółowej biografii pojawia się niezwykłe i jakże ważne dla Europy i świata pierwsze półwiecze XX wieku. Tyle że zamienione przez Heinricha Himmlera w buchalterię śmierci – wykazy, plany, wykresy. I fantazje. Od nowej, antychrześcijańskiej religii, przez ideał teutońskiej rasy, przestrzeń życiową na Wschodzie, po plany komór gazowych i krematoriów. Rejestry wymordowanych narodów i ras. Nieludzki cynizm i chłód… Odkrywamy świat o wiele straszniejszy niż bitewne pola, bo pokazujący, jak w zaciszu gabinetów, w pochyleniu nad książkami rodzi się nikczemna kreatura gorsza być może od Hitlera.  
Tytuł oryginalny: Heinrich Himmler. Biographie
Data wydania: 2014-04-15
ISBN: 978-83-7839-746-5, 9788378397465
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Seria: Oblicza zła
Kategoria: Historia
Stron: 960
dodana przez: bookkeeper

Autor

Peter Longerich Peter Longerich
Urodzony w 1955 roku w Niemczech (Krefeld)
Peter Longerich to niemiecki profesor historii. Uważany jest przez innych historyków, w tym Iana Kershawa, Richarda Evansa, Timothy'ego Snydera, Marka Rosemana i Richarda Overy'ego, za jednego z wiodących niemieckich autorytetów w sprawie Holokaustu...

Pozostałe książki:

Himmler. Buchalter śmierci Konferencja w Wannsee. Droga do "ostatecznego rozwiązania" Hitler. Biografia Goebbels. Apostoł diabła
Wszystkie książki Peter Longerich

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Himmler. Buchalter śmierci? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@eR_
2019-12-19
7 /10
Przeczytane Współpraca

Peter Longerich, jeden z najwybitniejszych historyków niemieckich, który specjalizuje się w pisaniu książek które przybliżają, postaci znane z ciemnej strony ludzkości, takie jak Himmler, czy Goebbels.
Każda z tych rozpraw, swoim rozmiarem i nagromadzeniem faktów, niejednego czytelnika uczyniła niedostępnym na wiele godzin.Bo co by nie mówić o tematach jego książek, są one zaskakująco ciekawie napisane.

Biografia, jednego z najbardziej złowieszczych, a jednocześnie, jednego z najbardziej tajemniczych osobowości, z najbliższego otoczenia Hitlera.Autor stara się odpowiedzieć na pytanie, jak to się stało, że ten, pochodzący z katolickiej rodziny, niepozorny człowiek, zyskał taką złowrogą sławę.
Był jednym z koordynatorów eksterminacji Żydów,a w swoich planach, czy działaniach nie cofał się przed niczym.

Równocześnie, z opisu osób, które go poznały osobiście, wyłania się obraz człowieka cichego i miłego, który zawsze jest uprzejmy w stosunku do rozmówcy.
Człowiek ten posiadając niemalże władzę absolutną nie wahał się jej używać, aby realizować swoje chore plany, mające na celu"oczyścić rasę niemiecką".

Również jego śmierć, w ostatnich dniach wojny pozostaje zagadką.Nie wiadomo, czy truciznę zażył dobrowolnie, czy podano mu ją siłą.Akta, które mogłyby potwierdzić lub obalić niektóre tezy, utajniono na 100 lat, do roku 2045.

Niech nikogo nie przerazi, 900 stron lektury.Czyta się tą książkę jednym tchem.Fascynująca lektura która, wraz ...

× 1 | link |
@Czytanna
2021-05-04
9 /10
Przeczytane
@piotr_osowski
2019-10-31
8 /10
Przeczytane 03. II Wojna Światowa 01. Biografie i pamiętniki Zbrodniarze i zbrodnie

Cytaty z książki

O nie! Książka Himmler. Buchalter śmierci. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl