Historia fizyki w Polsce

Andrzej Kajetan Wróblewski
Historia fizyki w Polsce
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Historia fizyki w Polsce to kompleksowy opis rozwoju polskiej fizyki na przestrzeni dziejów. Autor – Profesor Andrzej Kajetan Wróblewski, w swojej książce prezentuje rozwój polskich badań w dziedzinie fizyki na tle historii fizyki pozostałych krajów.

Historia fizyki w Polsce zawiera liczne biogramy polskich fizyków, wzbogacone o nieznane fakty z życia polskich naukowców, w tym życiorys Mikołaja Kopernika,
życiorys Marii Skłodowskiej-Curie czy Mariana Smoluchowskiego.

Historia fizyki w Polsce składa się z 4 części, z których pierwsza obejmuje okres do utraty niepodległości w roku 1795. Część druga opisuje rozwój fizyki na ziemiach polskich w okresie zaborów. Część trzecia dotyczy fizyki w Polsce w okresie międzywojennym. Część czwarta to historia fizyki w Polsce po 1945 roku.

Dzięki książce Historia fizyki w Polsce:
  • poznasz mało znane fakty z życia polskich fizyków, mających wpływ na rozwój rodzimej, jak i światowej nauki;
  • uświadomisz sobie, z jakimi trudnościami i ograniczeniami technologicznymi oraz geopolitycznymi musieli zmagać się polscy fizycy;
  • dowiesz się, jak polska nauka wyglądała na tle rozwiązań światowych oraz jaki był wkład polskich fizyków w rozwój nauki i kultury światowej.


Z treści:


Józef Rogaliński przeprowadzał w swym poznańskim laboratorium doświadczenia z elektrycznością. W 1765 r. wydał niewielką broszurę „O dziwnych bursztynowania skutkach...” pod nazwiskiem swego ucznia Szczepana Turno. Był to opis doświadczeń czynionych podczas popisu publicznego. Rogaliński był zdania, że należy zastępować obce terminy nazwami polskim, dlatego też zamiast „elektryzacja” mówił „bursztynowanie”.

W podręczniku fizyki Osińskiego (1777) jest obszerny rozdział o elektryczności (s. 353–409), a w nim sporo wiadomości o piorunochronach. O piorunochronach pisali także Andrzej Trzciński, Józef Herman Osiński i Franciszek Scheidt. Ponadto Stanisław Bonifacy Jundziłł przełożył na język polski dzieło Giovanniego Beccarii.

W Warszawie pierwszy piorunochron został założony na Zamku Królewskim w 1784 r. Ludność była jednak nastawiona bardzo sceptycznie do tego wynalazku. Na obszarach utraconych przez Polskę wskutek rozbiorów trzeba było aż wydania specjalnych dekretów przez cesarza Austrii Józefa i króla Prus Fryderyka, którzy nakazywali zakładanie na dachach tych zabezpieczeń.
Data wydania: 2020-09-22
ISBN: 978-83-01-21138-7, 9788301211387
Wydawnictwo: Naukowe PWN
Kategoria: Fizyka
Stron: 505
dodana przez: Carmel-by-the-Sea

Autor

Andrzej Kajetan Wróblewski Andrzej Kajetan Wróblewski polski fizyk doświadczalny i historyk nauki, zajmujący się głównie fizyką cząstek elementarnych i historią fizyki, encyklopedysta i popularyzator.

Pozostałe książki:

Uczeni w anegdocie 200 uczonych w anegdocie. księga druga Historia fizyki Od czasów najdawniejszych do współczesności Z powrotem na Ziemię. Spór o pochodzenie cywilizacji ludzkich. Prawda i mity w fizyce
Wszystkie książki Andrzej Kajetan Wróblewski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Historia fizyki w Polsce? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Historia fizyki w Polsce. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl