Historia przemocy

Édouard Louis
6.4 /10
Ocena 6.4 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów
Historia przemocy
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.4 /10
Ocena 6.4 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów

Opis

Młody paryżanin wraca do domu w wigilijną noc po udanej kolacji z przyjaciółmi. Jest czwarta nad ranem i ulice są puste. Nieopodal domu zaczepia go nieznajomy. Decyzja o tym, czy zaprosi go do domu, czy nie, na zawsze zmieni życie głównego bohatera. Édouard Louis, młoda gwiazda literatury, nazywany francuskim Faulknerem, snuje fascynującą opowieść o tym, co dzieje się z człowiekiem, który doświadcza przemocy. O dobrych książkach trzeba rozmawiać. Połowa maja, messenger.Szybka wymiana zdań, w biegu.Czytam Louisa. Świetny jest!(Mówiłem).Kapitalnie skrojona powieść.(Potwierdzam, świetna konstrukcja!)I te zmiany tempa akcji, te głosy z offu!(A do tego cała prawda o współczesnej Francji, o przemocy, która narasta).Jestem tą książką zachwycony.(I ja. I będą kolejni, zobaczysz). Wojciech Szot, „Kurzojady” (Michał Nogaś, „Gazeta Wyborcza”/„Radio Książki”) W hipnotycznej powieści Louis dociera do tego, co w przemocy uniwersalne – prawideł, które tworzą „historię przemocy”. Te prawidła dotyczą nieodwracalnego psychicznego naznaczenia ofiar; zrodzonej przez upokorzenie nienawiści i pragnienia zemsty; wreszcie - poczucia wywłaszczenia z własnej historii, która – opowiadana przez innych - staje się coraz bardziej obca i niewyrażalna. Proza, której nie da się zapomnieć. Juliusz Kurkiewicz, „Książki. Magazyn do Czytania” Przerażająca konfrontacja ofiary i oprawcy. Pokłady zła oraz żądzy, ale potem przede wszystkim to, co pozostaje... Louis tworzy opowieść o tym, jak rodzą się strach i uprzedzenie. Do czego prowadzą. I o tym, że mogą być później groźniejszymi oprawcami niż ten realny. Dreszcze przy lekturze. Jarosław Czechowicz, „Krytycznym okiem”
Data wydania: 2018-08-08
ISBN: 978-83-949414-6-8, 9788394941468
Wydawnictwo: Pauza
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 192

Autor

Édouard Louis Édouard Louis
Urodzony 30 października 1992 roku we Francji
Édouard Louis, właściwie Eddy Bellegueule, pochodzi z północnej Francji. Jego pierwsza autobiograficzna powieść En finir avec Eddy Bellegueule (Koniec z Eddym, wydanie polskie z 2019 roku) odniosła niebywały sukces: autor w wieku 22 lat otrzymał pie...

Pozostałe książki:

Kto zabił mojego ojca Historia przemocy Koniec z Eddym Zmagania i metamorfozy kobiety Zmiana
Wszystkie książki Édouard Louis

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

O gwałtach się nie mówi

WYBÓR REDAKCJI
19.01.2020

Sam się o to prosił. Brzmi tendencyjnie. Brzmi paskudnie. Jest przejawem strachu - jeśli to przydarzyło się jemu, może przydarzyć się mnie. Psychika za wszelką cenę chce się obronić przed taką informacją, w końcu nie można zagrożenia upatrywać w każdej nieznajomej osobie miniętej na ulicy, dlatego przesuwa się odpowiedzialność za czyn z agresora ... Recenzja książki Historia przemocy

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@zetbasia27
2020-03-09
7 /10
Przeczytane

Traumatyczne przeżycia powodują, że zmienia się życie po. Pamięć płata figle przywołując wspomnienia w najmniej odpowiednich momentach. Chce się zapomnieć, ale się nie da. Chce się milczeć, ale czasem trzeba to z siebie wyrzucić. Jest wstyd, rozczarowanie sobą i pogarda dla siebie. Po czasie przychodzą refleksje co wtedy można było zrobić. Tragedia opowiadana przez kogoś nabiera jakby innego wymiaru. Mocna książka.

| link |
@enlili
2023-10-05
6 /10
Przeczytane
@DZIKA_BESTIA
2023-04-05
7 /10
Przeczytane różne zagraniczne
@lu369lu
2022-04-02
7 /10
Przeczytane
@Leman
2021-03-30
6 /10
Przeczytane Literatura piękna, obyczajowa, romans
@Chassefierre
2020-01-15
7 /10
Przeczytane Literatura amerykańska
MO
@Moniskape
2018-12-05
5 /10

Cytaty z książki

Zauważ, że kiedy coś komuś wyjaśniasz albo opowiadasz, czym się w życiu zajmujesz, w odpowiedzi zawsze słyszysz, że to interesujące. Ludzie zawsze tylko to jedno mają w ustach, ogólnie jednak drugiego pytania nie zadają. Dziwne. Później cisza. Nic. Jeśli chciałbyś o sobie albo o swoim życiu opowiedzieć trochę więcej, możesz sobie czekać, a i tak nikt cię nie zapyta.
Dostajemy to, czego tak bardzo pragnęliśmy, a kiedy to dostajemy, myślimy już tylko o tym, jak by się wycofać.
Mówi się, że nie można wyjść poza język, bo jest on właściwością gatunku ludzkiego, wszystko warunkuje i nie ma innego świata poza obrębem języka, niemożliwe więc, że najpierw się myśli, a następnie porządkuje swoje myśli za pomocą mowy, gdyż tylko poprzez język myśl istnieje, stanowi on warunek, wymóg rozumu i ludzkiego życia (...)
Nienawiść do przetrwania nie potrzebuje poszczególnych jednostek, tylko miejsc na reinkarnację.
Dlaczego ofiary Historii zmusza się, by zostały jej świadkami – jakby samo bycie pokonanym nie wystarczyło – dlaczego pokonani muszą jeszcze dodatkowo zaświadczać o stracie, dlaczego muszą jeszcze opowiadać o niej do upadłego, do całkowitego wyczerpania, to niesprawiedliwe, nie jestem niczyim aniołem stróżem.
Dodaj cytat