Hitler Studium tyranii

Alan Bullock
9.6 /10
Ocena 9.6 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów
Hitler Studium tyranii
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9.6 /10
Ocena 9.6 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów

Opis

Najciekawsza i bezsprzecznie najlepsza książka o hitlerowskiej tyranii oglądanej przez pryzmat osobowości dyktatora. Przedstawia sylwetkę Adolfa Hitlera, środki, przy pomocy których doszedł do władzy, zasady jego polityki zagranicznej i w końcu wojnę, a także sposoby, dzięki którym rozciągnął swoją władzę poza granice Niemiec.
Tytuł oryginalny: Hitler. Study in tyranny
Data wydania: 1975
Wydawnictwo: Czytelnik
Kategoria: Biografia
Stron: 751
dodana przez: piaty
Mamy 3 inne wydania tej książki

Autor

Alan Bullock Alan Bullock
Urodzony 13 grudnia 1914 roku w Wielkiej Brytanii (Trowbridge)
Studiował historię w Wadham College w Oksfordzie. W czasie II wojny światowej był korespondentem BBC. Pracował jako wykładowca, później zaś pełnił funkcję dziekana Wydziału Historii Współczesnej w New College w Oksfordzie. Z jego inicjatywy w 1962 r....

Pozostałe książki:

Hitler. Studium tyranii Hitler i Stalin: żywoty równoległe
Wszystkie książki Alan Bullock

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Hitler

8.09.2020

Bardzo lubię słuchać ciekawych audiobooków i raz w miesiącu staram się jakiegoś wysłuchać, choć wiem, że w tym czasie przeczytałabym kilka książek Książka ma same zalety jako dzieło literackie i historyczne. Autor jest bardzo świadomy tego, co chce opisać i świadomie strona po stronie to czyni. Najbardziej nie lubię, gdy w książce historycznej jes... Recenzja książki Hitler.

@Renax@Renax × 11

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Da-Nutka
@Da-Nutka
2009-09-28
10 /10
Przeczytane

Książka nieprawdopodobna. Tematyka ciężka, ale czyta się dobrze

| link |
@beniaczek1
@beniaczek1
2022-10-14
8 /10
Przeczytane
@Brzezina
@Brzezina
2021-12-30
10 /10
Przeczytane
@piaty
2021-08-24
10 /10
Przeczytane
@Renax
2020-09-08
10 /10
Przeczytane Biografie Historyczne Audiobooki
@oliwa
2019-11-13
9 /10
Przeczytane Biografie, wspomnienia
@basjana
@basjana
2011-11-05
10 /10
Przeczytane
@elizaa1990
@elizaa1990
2011-02-28
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

Dobrze pamiętam tego chudego, bladego chłopca. Z pewnością byl zdolny, lecz na dosyć ograniczonym polu. Brak mu jednak było samodyscypliny, byt kłótliwy, arogancki, uparty i nieopanowany. Trudno mu było dopasować się de szkoły. Ponadto byl leniwy... za szybko tracił chęć do ciężkiej pracy. Na uwagi i wyrzuty reagowat ze źle ukrywaną wrogością, a jednocześnie wymagał od kolegów bezwzględnego posłuszeństwa, przyjmując na siebie role ich wodza... Edward Humer, nauczyciel.
Czytanie ma dla mnie pewnie inny sens niż dla przeciętnej kategorii naszych tzw. "intelektualistów". Znam ludzi, którzy czytają bez końca, książkę po książce, strona po stronie... Oczywiście mają duży zasób wiadomości, ale... nie potrafią odróżnić, co w książce jest dla nich pożyteczne, a co bezużyteczne, i jedno zatrzymać w umyśle, drugiego zaś, gdy można, wcale nie dostrzec...Czytanie nie jest celem samym w sobie, lecz środkiem wiodącym do celu... Ktoś, kto uprawia sztukę czytania, od razu odróżni w książce, dzienniku czy broszurze, co warte jest zapamiętania, bo odpowiada osobistej potrzebie albo też ma ogólnonaukową wartość.
Okupacja Ruhry zadała ostateczny cios marce. 1 lipca 1923 roku za dolara płacono już sto sześćdziesiąt tysięcy marek; 1 sierpnia milion; 1 listopada sto trzydzieści miliardów. Załamanie się marki nie tylko kładło na obie łopatki handel i prowadziło do bankructwa interesów, ale oznaczało również brak żywności w większych miastach i bezrobocie co pociągało za sobą klasyczny skutek wszystkich katastrof ekonomicznych, bo sięgając także w dół dotykało każdego członka społeczeństwa w sposób, w jaki nie dotyka go żadne wydarzenie polityczne.
W podboju wschodniej Europy i Rosji dopatrywał się Hitler okazji do zbudowania swojego nowego ładu, imperium Herrenvolku opartego na niewolniczej pracy niższych ras.
W programie partii nazistowskiej, przyjętym w 1920 roku, po dwóch pierwszych punktach połączenia wszystkich Niemców w jednych Wielkich Niemczech i zniesienia postanowień traktatów wersalskiego i w St.-Germain- zjawia się trzeci: ,, Żądamy ziemi i terenów dla wyżywienia naszego narodu i osiedlenia nadwyżki ludności".
Dodaj cytat