Hotel du Nord

Eugene Dabit
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Hotel du Nord
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Hotel du Nord przypomina starą, pożółkłą fotografię, na której utrwalony został obraz życia nad kanałem Saint-Martin... Dabit opowiada o świecie swoich rodziców, klientów i przyjaciół. To jego ojciec pracował najpierw jako woźnica-dostawca, a potem rzeczywiście kupił Hotel du Nord i prowadził go przez wiele lat. Skromny ten hotelik stawał się tymczasowym portem dla ściągających do Paryża robotników, dla praczek, pomywaczek i służących, dla młodych małżeństw i dla par kochanków, szukających tu schronienia dla biednych swoich romansów... Tom 80 serii Koliber wydawnictwa Książka i Wiedza.  
Tytuł oryginalny: Hôtel du Nord
Data wydania: 1984
ISBN: 83-05-11127-X, 830511127X
Wydawnictwo: KSIĄŻKA I WIEDZA
Seria: Koliber
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 192
dodana przez: mrbiggles

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Hotel du Nord aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Anna_Natanna
2020-06-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane W mojej biblioteczce

Eugène Dabit, francuski pisarz żyjący na przełomie XIX i XX wieku, to pochodzący z ludu samouk, który zanim został pisarzem, imał się różnych zawodów, a także brał udział w wojnie w 1914 roku jako żołnierz. "Hôtel du Nord" uważany jest za jego najlepszą książkę, a spopularyzował ją film nakręcony na jej podstawie w 1939 roku. Za powieść tę, w której ukazał trudne życie zwykłych, walczących o przetrwanie ludzi wywodzących się z klasy robotniczej, Dabit otrzymał jako pierwszy pisarz nagrodę populistów.

W "Hôtelu du Nord" opowiada jakby historię własnej rodziny, ojca i matki, którzy stali się faktycznie właścicielami hotelu nad kanałem Saint-Martin i prowadzili go przez wiele lat, do czasu, gdy musieli go w związku z wywłaszczeniem zlikwidować, by na jego miejscu mogły zostać wybudowane biura.

Hotel ten, skromny, a przez to niedrogi, stawał się czasowym schronieniem i domem dla ludzi, którzy przybywali do Paryża w poszukiwaniu pracy, zasilając jego doły społeczne. Wśród jego mieszkańców byli robotnicy, praczki, pomywaczki i służące. Przygarniał młode małżeństwa i pary kochanków, był więc świadkiem miłości, ale i dramatów - szczególnie młodych dziewcząt, które idąc za głosem serca, ponosiły później konsekwencje nieformalnych związków. Do wynajmowanego w nim pokoju wracano po pracy, w nim stołowano się i prowadzono życie towarzyskie. A właściciel z żoną, uczciwie zarabiający na niezbyt bogate utrzymanie rodziny, starali się stwarzać dobrą, prawie domową, atm...

{}× 7 | Komentarze (1) | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Hotel du Nord. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl