I Was Doctor Mengele's Assistant

Miklós Nyiszli
9.8 /10
Ocena 9.8 na 10 możliwych
Na podstawie 20 ocen kanapowiczów
I Was Doctor Mengele's Assistant
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9.8 /10
Ocena 9.8 na 10 możliwych
Na podstawie 20 ocen kanapowiczów

Opis

The memoirs of Jewish physician, former prisoner of Auschwitz, who lived and worked at crematoria and gas chambers at Auschwitz. He was eyewitness of mass murders, who every day contacted and spoke to SS killers, and knew the most important camp secrets.
Tytuł oryginalny: Orvos voltam Auschwitzban
Data wydania: 2010
ISBN: 83-906992-8-1, 8390699281
Język: angielski
Wydawnictwo: Auschwitz-Birkenau State Museum
Kategorie: Biografia, Historia
Stron: 213
Mamy 3 inne wydania tej książki

Autor

Miklós Nyiszli Miklós Nyiszli
Urodzony 17 czerwca 1901 roku na Węgrzech (Somlyo, Rumunia)
Rumuński Węgier żydowskiego pochodzenia, lekarz antropolog. Urodził się w Siedmiogrodzie – terytorium węgierskim od 1920 roku należącym do Rumunii. W Rumunii ukończył szkołę podstawową i gimnazjum, a następnie rozpoczął studia medyczne w Klużu (K...

Pozostałe książki:

Byłem asystentem doktora Mengele Pracownia doktora Mengele
Wszystkie książki Miklós Nyiszli

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Byłem asystentem doktora Mengele : wspomnienia lekarza z Oświęcimia

19.04.2011

Po raz kolejny przekonuje się na własnej skórze, że trzeba mieć nerwy ze stali aby czytając tego typu książki nie popaść w złość albo potok łez. Każdy z nas wie jakim miejscem było Auschwitz i co ta nazwa oznacza. Miejsce zakłady około miliona Żydów z całej Europy opowiadane słowami ludzi, którzy przeżyli holocaust zawsze wzbudza we mnie wiele uczu... Recenzja książki I Was Doctor Mengele's Assistant

Moja opinia o książce

Opinie

@Sargento_Garcia
2013-11-03
10 /10
Przeczytane literatura faktu biografia

Po przeczytaniu tych wspomnień byłem głęboko poruszony i wstrząśnięty. Kilku tygodni później trafiłem w Empiku na książkę „Josef Mengele. Doktor z Auschwitz” Ulricha Völkleina, którą oczywiście kupiłem i również przeczytałem. Teraz miałem już możliwość spojrzenia na prezentowane zagadnienia z dwóch stron: oczami więźnia zmuszanego do wykonywania autopsji zamordowanych więźniów i „lekarza” który prowadził „badania”. Wspomnienia doktora Nyiszli studium nad własnym człowieczeństwem, które autor bym zmuszony częściowo uśpić aby przeżyć. Nie mogę sobie nawet po części wyobrazić co czuł ten wybitny lekarz gdy został zmuszony, sytuacją w której się znalazł, do współpracy z Mengele przy jego „badaniach”. Opis selekcji na rampie, wybieranie bliźniąt, ich „hodowla”, dokonywane eksperymenty „medyczne”, zabijanie dosercowym zastrzykiem fenolu chyba już na zawsze pozostaną w mojej pamięci. W tej książce możemy też poznać trochę warunki w jakich żyli i pracowali więźniowie przydzieleni do Sonderkommando. Autor żył obok tych więźniów, poznawał podczas ich trzymiesięcznej pracy w krematorium i widział w jaki sposób odbywał się „wymiana” personelu. Moim zdaniem wspomnienia te powinny trafić do kanonu lektur obowiązkowych w szkołach średnich.

× 4 | link |
@denudatio_pulpae
2019-11-15
8 /10
Przeczytane Medycyna - ogólnie Literatura obozowa/IIWŚ Mam w domu 📚

Mimo iż wydarzenia opisane w tej książce to historia, za każdym razem czytanie o tych wstrząsających wydarzeniach wywołuje we mnie te same, skrajne emocje. Do tego nie można się przyzwyczaić, a nawet więcej - nie wolno. Trzeba mieć świadomość, że ludzie są zdolni do nieludzkich postępków, bo gdy o tym zapomnimy historia może się zemścić.

Tym razem dane jest nam spojrzeć na te dramatyczne wydarzenia z perspektywy lekarza Miklosa Nyiszli, który aby utrzymać się przy życiu podjął się w obozie pracy, o jakiej nie śnił nawet w najgorszych przedwojennych koszmarach. Bycie asystentem doktora Mengele to była tylko część jego makabrycznych ról, moim zdaniem gorsza dla niego była rola obserwatora i świadomość tego, co się wokół dzieje. Nawet odurzanie się lekami nie było w stanie tego złagodzić.
Ten człowiek każdego dnia boleśnie zdawał sobie sprawę z tego, że życie w obozie jest niewiele warte, sam nie raz był w sytuacji, w której jego życie wisiało na włosku.
Udało mu się przeżyć piekło na ziemi i dzięki temu przekazał światu kolejne świadectwo potwornych zbrodni.

Nparawdę warto poznać historię doktora Nyiszli.

× 2 | link |
@Tsumetai
2011-07-13
10 /10
Przeczytane

Niezwykła książka. Bardzo szczegółowe opisy, które poprzez swoją autentyczność stają się wręcz namacalne. Czytając "Byłem asystentem..." byłam biernym obserwatorem rozgrywającego się w niej zdarzenia, a zdarzały się i takie momenty podczas lektury, że czułam się na przemian, to jednym z więźniów obozu, to asystentem zbrodniarza (którym był niewątpliwie dr Mengele). Dzieło na prawdę trafia do głowy nie omijając serca czytelnika.

× 1 | link |
@nicCiekawego
2012-07-04
Przeczytane

Straszna książka. czytałam wcześniej "Medycyne Oświęcimia", "Pianiste", "Ostanich Nazistów" i wiele innych. Ta jest bardzo odrazowa. ( Spoiler) ale oddaje wszystkie oczucia jak te podczas gotowania zwłok i.. aż ciężko o tym mówić.

× 1 | link |
MA
2007-08-29
10 /10
Przeczytane

Jedna z bardziej wciągających książek jaką przeczytałem. Wszystko bardzo dobrze i dokładnie opisane przez autora. Na pewno dla ludzi o mocnych nerwach. Polecam wszystkim miłośnikom tematyki wojennej.

× 1 | link |
@EmilyStrange
2011-07-12
10 /10
Przeczytane Kochankowie na moim utrzymaniu... Archeologia i historia

Kupiła mi ją mama, jako "pamiątkę" po zwiedzaniu obozu w Oświęcimiu. Nie mogłam się oderwać, przeczytałam w ten sam dzień. Zapiera dech i trwoży. Należy ją obowiązkowo przeczytać.

× 1 | link |
@Judith
2010-06-05
Przeczytane

Właśnie takie książki powinny być lekturami w szkołach, aby dzieci i młodzież wiedziały, co znaczą okropieństwa wojny.

× 1 | link |
@morphine
2009-11-11
10 /10
Przeczytane

Genialna! Czytałam ją 3 razy i na pewno niejednokrotnie do niej wrócę.

× 1 | link |
@dula80
2010-04-18
10 /10
Przeczytane

świetna książka!!! Moim zdaniem lektura obowiązkowa!

× 1 | link |
RE
2020-12-30
Przeczytane

Niezwykle poruszająca, dająca do myślenia. Przykre, że w szkole nie uczymy się tak wiele o historii II wojny światowej. Odkąd zaczęłam czytać takie historie, zrozumiałam jak okrutni potrafią być ludzie, a żądza władzy i urojone wizje potrafią doprowadzić do tak niewyobrażalnych zbrodni.

| link |
@Czytanna
2021-04-20
10 /10
Przeczytane
@aleksandraczarnecka1989
2021-03-14
10 /10
Przeczytane
@Oktaryna
2020-02-26
10 /10
Przeczytane 2011
@boopoland
2009-05-09
10 /10
@kortas10
2010-09-23
10 /10
wojna i holocaust - tragedia Żydów
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Dwadzieścia tysięcy ludzi wchodzi codziennie do komór gazowych, a stamtąd trafia do pieców. Dusze tysięcy ludzi ulatują codziennie przez kominy. Nie pozostaje po nich nic więcej, poza kupką po...”
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl