Miklós Nyiszli
Zostań fanem autora:

Miklós Nyiszli

Autor, zmarł w 1956 (żył 54 lata) 41 czytelników
8.2 /10
22 oceny z 2 książek,
przez 22 kanapowiczów
Urodzony 17 czerwca 1901 roku na Węgrzech (Somlyo, Rumunia)
Rumuński Węgier żydowskiego pochodzenia, lekarz antropolog.

Urodził się w Siedmiogrodzie – terytorium węgierskim od 1920 roku należącym do Rumunii. W Rumunii ukończył szkołę podstawową i gimnazjum, a następnie rozpoczął studia medyczne w Klużu (Kolozsvár). Po pierwszym roku studiów przeniósł się do Niemiec i podjął studia medyczne na uniwersytecie w Kilonii, które kontynuował i ukończył we Wrocławiu (Breslau) w 1930. Po uzyskaniu tytułu doktora medycyny powrócił do Rumunii, gdzie rozpoczął prywatną praktykę lekarską. W 1940 na podstawie traktatu rumuńsko-węgierskiego znalazł się na terytorium Węgier.

W czasie II wojny światowej, po zajęciu Węgier przez III Rzeszę, wiosną 1944 wraz z został wywieziony do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.
Dzięki swej specjalizacji w zakresie medycyny sądowej oraz studiom w Niemczech i doskonałej znajomości języka został zatrudniony przez doktora Josefa Mengele jako specjalista od przeprowadzania sekcji zwłok. Ponadto do jego obowiązków należała opieka lekarska nad więźniarską i esesmańską obsługą komór gazowych i krematoriów. Na zlecenie Mengele dokonywał autopsji zwłok bliźniąt i karłów, które były przedmiotem eksperymentów pseudomedycznych.

W styczniu 1945 został ewakuowany z Auschwitz, 5 maja 1945 w obozie Ebensee doczekał wyzwolenia przez Amerykanów, po czym wrócił do Rumunii, gdzie ponownie podjął się pracy lekarza. Kilka miesięcy później powróciły jego żona i córka, wyzwolone w Bergen-Belsen. W październiku 1947 zeznawał w procesie norymberskim.

Zmarł na zawał serca.

Wkrótce po wojnie spisał swoje obozowe wspomnienia, opublikowane w 1946 w języku węgierskim, które doczekały się przekładów na wiele języków. W Polsce po raz pierwszy ukazały się w 1966 jako „Pracownia doktora Mengele”. Kolejne wydania miały już tytuł „Byłem asystentem doktora Mengele”.

Kategorie
Biografia , Historia

Książki

Byłem asystentem doktora Mengele
4 wydania
Byłem asystentem doktora Mengele
Miklós Nyiszli
9.8/10

Węgierski lekarz anatomopatolog Miklos Nyiszli, więzień Oświęcimia, w 1944 roku był w obozie przydzielony do pracy w "laboratorium" doktora Mengele, zbrodniarza wojennego (...). Przez placówkę eksper...

Pracownia doktora Mengele
Pracownia doktora Mengele
Miklós Nyiszli
6.5/10

Wkrótce po wojnie Nyiszli spisał swoje obozowe wspomnienia, po raz pierwszy opublikowane w 1946 w języku węgierskim, które doczekały się przekładów na wiele języków. W Polsce po raz pierwszy ukazały ...

Cytaty

Dwadzieścia tysięcy ludzi wchodzi codziennie do komór gazowych, a stamtąd trafia do pieców. Dusze tysięcy ludzi ulatują codziennie przez kominy. Nie pozostaje po nich nic więcej, poza kupką popiołu na podwórzu krematorium. Samochody wywożą te prochy nad odległą stąd o dwa kilometry Wisłę i rzucają w jej fale.

Komentarze

© 2007 - 2024 nakanapie.pl