Inne umysły. Ośmiornice i prapoczątki świadomości

Peter Godfrey-Smith
7.2 /10
Ocena 7.2 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Inne umysły. Ośmiornice i prapoczątki świadomości
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.2 /10
Ocena 7.2 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

Kiedy nurkujesz w oceanie, zanurzasz się w początek każdego z nas. – P. Godfrey-Smith Mimo że ssaki i ptaki są powszechnie uważane za najmądrzejsze stworzenia na Ziemi, najnowsze badania dowodzą, że wyższa inteligencja pojawiła się na bardzo odległej gałęzi drzewa życia. Mowa o głowonogach, a przede wszystkim ośmiornicach, jednych z najbardziej zadziwiających zwierząt zamieszkujących oceany. Są inteligentne, ciekawskie, mają zdolność uczenia się, odróżniania kształtów i rozpoznawania ludzi. Potrafią odkręcić słoik, pluć w żarówkę, by zgasić światło, znaleźć wyjście z labiryntu i brawurowo uciec z niewoli. W zdolności do kamuflażu nie mają sobie równych; w ciągu niespełna sekundy mogą upodobnić się do koralowca, kępki wodorostów czy piaszczystego morskiego dna. Jak to możliwe, że stworzenia obdarzone takimi zdolnościami wyewoluowały w linii tak radykalnie różnej od naszej? Peter Godfrey-Smith zabiera nas w podróż przez oceany – zarówno te współczesne, jak i archaiczne – w poszukiwaniu prapoczątków świadomości. Opierając się na najnowszych badaniach naukowych oraz własnych podwodnych obserwacjach, odkrywa tajemniczy i fascynujący świat innych umysłów, pozwalając zrozumieć naturę naszych własnych. Zwięzły i elegancki przewodnik po ewolucji, świadomości i biologii morskiej. – „Psychology Today” Fascynujące i często zachwycające! – „The Times” Książka znalazła się na liście 10 najlepszych tytułów popularnonaukowych tygodnika „Publishers Weekly” w 2016 roku Finalistka The Royal Society Book Prize 2017 Peter Godfrey-Smith – profesor filozofii w Graduate Center na uniwersytecie w Nowym Jorku oraz historii i filozofii nauki na Uniwersytecie w Sydney. Jego podwodne nagrania ośmiornic pojawiały się w „National Geographic” i „New Scientist”.
Data wydania: 2018-09-04
ISBN: 978-83-7886-403-5, 9788378864035
Wydawnictwo: Copernicus Center Press
Stron: 300
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Peter Godfrey-Smith
Urodzony w 1965 roku w Australii
Peter Godfrey-Smith - profesor filozofii w Graduate Center na uniwersytecie w Nowym Jorku oraz historii i filozofii nauki na Uniwersytecie w Sydney. Jego podwodne nagrania ośmiornic pojawiały się w National Geographic i New Scientist.

Pozostałe książki:

Inne umysły. Ośmiornice i prapoczątki świadomości Metazoa
Wszystkie książki Peter Godfrey-Smith

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Inne umysły. Ośmiornice i prapoczątki świadomości? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@temptershell
@temptershell
2021-04-16
Przeczytane

"Inne umysły" to podróż w głąb świadomości, naszej ludzkiej oraz tej innej, zwierzęcej. Nie chcę porównywać umysłów, tak jak autor tej książki i wielu naukowców nie wartościuje zdolności i świadomości zwierząt w zależności od gałęzi ewolucyjnego drzewa życia. Ośmiornice, mątwy czy inne głowonogi to fascynujące stworzenia. Nie pasują do innych mieszkańców wód, wyglądają i zachowują się jakby pochodziły z innej planety, a ich zachowania stadne to totalny kosmos.

na skalach:
goodreads: 4,15/5
lubimyczytać: 8,3/10
u mnie: 83/100

× 3 | link |
@ladybird_czyta
2021-08-25
7 /10
Przeczytane

Bardzo ciekawa książka rzucająca nieco światła na życie, które toczy się w tajemniczym, podwodnym świecie. Autor prowadzi nas długą drogą, od pierwszych organizmów jednokomórkowych, obrazując ewolucję układu nerwowego na przestrzeni dziejów. Przedstawia moment, w którym drogi organizmów rozeszły się, tworząc podział na kręgowce i bezkręgowce, by wreszcie przybliżyć nam sposób życia głowonogów.

Zabrakło mi w książce trochę samych tytułowych ośmiornic. Rozumiem jednak, że autor chciał stworzyć historyczny zarys rozwoju świadomości organizmów, aby na tym tle przedstawić nam ośmiornice i mątwy.

Osobniki obserwowane przez niego w obszarze zwanym Octopolis w Australii posłużyły za przedstawicieli świata głowonogów. Na ich przykładzie możemy poznać nieco bliżej mechanizmy działania tych niezwykłych stworzeń. Dzięki długotrwałym obserwacjom oraz relacjom osób na co dzień pracujących z glowonogami, autor mógł wprowadzić nas poniekąd do podwodnej społeczności. W książce możemy poznać relacje panujące pomiędzy poszczególnymi osobnikami, ich zachowania w konkretnych sytuacjach, a także pewne schematy zachowań, które z całą pewnością mogą być dowodem na wysoki poziom świadomości tych stworzeń.

Peter Godfrey - Smith, korzystając ze swoich doświadczeń oraz przytaczając anegdoty z laboratoriów, umożliwia nam wkroczenie na chwilkę do podwodnego środowiska oraz poznanie choć odrobinę umysłów tak bardzo nam obcych, a jednak jakże wysoce rozwiniętych.

Cał...

| link |
@zooba
@zooba
2019-11-27
7 /10
Przeczytane Popularnonaukowe 2018

Kampania marketingowa tej książki przedstawia ją niemalże jak zbiór ciekawostek o zaskakujących zachowaniach ośmiornic, które potrafią więcej, niż byśmy się spodziewali po głowonogach tak różnych od innych inteligentnych organizmów, zwłaszcza naszych własnych. To mylny obraz treści "Innych umysłów". Zasadniczo książka traktuje o ewolucji umysłu i świadomości począwszy od najprostszych organizmów, ze szczególną uwagą poświęconą ośmiornicom i innym głowonogom, a skończywszy na rozważaniach o biologicznym sensie starzenia się i śmierci. Anegdoty o ośmiornicach odkręcających słoiki stanowią promil książki.

Momentami czytało mi się tę pozycję z trudem. Peter Godfrey-Smith jest przede wszystkim filozofem nauki i kiedy narracja skupia się na rozważaniach teoretycznych jak to jest być bezkręgowcem, jak czuje meduza, czym jest lub nie jest umysł, brnęłam przez tekst. Z drugiej strony właśnie te fragmenty oceniam po lekturze za najbardziej istotne i ciekawe. Po co organizmom system nerwowy? Jak to jest, kiedy ma się dwa niezależne systemy nerwowe - jeden centralny z mózgiem a drugi w każdej kończynie? Dlaczego zwierzęta mające porównywalną liczbę neuronów co myszy i szczury żyją zaledwie rok? Po co im ta inteligencja skoro nie tworzą społeczności jak zwierzęta wyższe? Dlaczego i jak zachodzi kopiowanie genów odpowiedzialnych za rozpad i degenerację organizmów, przecież powinny być eliminowane z puli genetycznej?

Być może taki był zamysł autora, że trudne rozdziały p...

| link |
CA
@captaindrown
2020-06-26
7 /10
Przeczytane
@ryszpak
2019-12-01
7 /10
Przeczytane Filozofia A.D. 2019 Biologia, Zoologia, Botanika
@Airain
2019-11-13
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Inne umysły. Ośmiornice i prapoczątki świadomości. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl