Instrukcja dla pań sprzątających

Lucia Berlin
6.7 /10
Ocena 6.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Instrukcja dla pań sprzątających
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.7 /10
Ocena 6.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Ameryka, jakiej nie znacie

Zbiór wybranych opowiadań amerykańskiej pisarki, słynącej z krótkich form literackich. Opowiadania Berlin zawarte w tym zbiorze są najbardziej znanymi utworami urodzonej w 1936 roku autorki. Ich cechą charakterystyczną jest skupienie na najbardziej ulotnych momentach życia, wydarzeniach pozornie nieistotnych lub takich, których w codziennej rutynie już nie zauważamy.
Tytuł oryginalny: A Manual for Cleaning Ladies
Data wydania: 2017-10-11
ISBN: 978-83-280-4755-6, 9788328047556
Wydawnictwo: W.A.B.
Stron: 448
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Lucia Berlin
Urodzona 12 listopada 1936 roku w USA (Juneau, Alaska)
Amerykańska pisarka. W jej twórczości odnajdujemy opowiadania wydane w zbiorach "Instrukcja dla pań sprzątających" oraz "Wieczór w raju. Opowiadania". Jak sama powiedziała "Wszystko co piszę, jest autobiograficzne".

Pozostałe książki:

Instrukcja dla pań sprzątających Wieczór w raju Mistrzowie opowieści. Święta, święta... Witaj w domu Mistrzowie opowieści. O kobiecie
Wszystkie książki Lucia Berlin

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Instrukcja dla pań sprzątających? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

PA
@Park2Read
2024-02-25

Nowa seria amerykańskich opowiadań, które pojawiają się ostatnio dzięki @wydawnictwoczarne, skradła moje serce. Pisałam Wam już o niezwykłych obrazkach kreślonych piórem C. Mccullers, o grotesce połączonej z wnikliwością Johna Cheevera, kobiecych historiach DeeshyPhilyaw..

Dziś przychodzę z nazwiskiem zupełnie mi dotąd nieznanym, ze zbiorem opowiadań “Instrukcja dla pań sprzątających” Lucii Berlin. Już sam tytuł przyciąga uwagę, ale to jeszcze nic, bo gdy poznamy urywki biografii autorki, w zdumieniu przyznamy, że tym życiorysem można by obdzielić kilka osób 😉

Lucia Berlin pisze swoje krótkie formy w oparciu o własne bogate doświadczenia, co nie znaczy, że wszystkie opowiedziane tu zdarzenia, miały rzeczywiście miejsce. Niebanalne, skomplikowane losy pisarki, są dla niej jednak wielokrotnie punktem wyjścia.

Przy okazji tej lektury, przyszła mi na myśl fraza znana z jednego z najpopularniejszych filmów lat 90, “życie jest jak pudełko czekoladek”, bowiem każde spotkanie z kolejnym opowiadaniem tego cyklu jest niczym sięgniecie po nową pralinę. Przy czym rękę wyciąga się z ciekawością, w oczekiwaniu niespodzianki.

Bądźcie gotowi na częste wizyty w pralniach, odwiedziny w klasztornych szkołach, przygotujcie się na ciężkie momenty odwyku i kaca, pełne kokieteryjności porady pięknej kuzynki Belli Lynn, gorzkawe spostrzeżenia szpitalnej pielęgniarki, niezwykłe wyprawy do gabi...

× 4 | link |
@zuszka60
2019-12-01
6 /10
Przeczytane

Zbiór opowiadań bardzo przeciętnych według mnie. Plusem jest to, że ważne i trudne tematy autorka przedstawia w bardzo ciekawym stylu. Minusem dla mnie jest to, że w zasadzie opowiadania niewiele różnią się od siebie i kolejne przeczytane nie wnosi w zasadzie nic nowego. Kilka pierwszych przeczytanych pobudza do refleksji, ale już od połowy książki zaczyna wiać nudą.

× 2 | link |
SZ
@Szymon
2020-05-01
6 /10
Przeczytane 0_Nie posiadam 1_Literatura piękna 2_Pożyczone od innych 3_Przeczytane 2018
@MgorzataM
2021-06-25
8 /10
Przeczytane Y: 2021

Cytaty z książki

O nie! Książka Instrukcja dla pań sprzątających. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl