Witaj w domu

Lucia Berlin
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Witaj w domu
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Nieustannie szukała domu – Alaska, Idaho, Kentucky, Nowy Jork, Nowy Meksyk. Niepewność i zmiany nadawały rytm jej życiu. Jednak pośród zamieszania zawsze znajdowała czas, żeby obserwować i nasłuchiwać. Wszystko po to, by wieczorem obrazy i wiadomości z danego dnia ułożyć w opowiadanie lub przejmujący list.

Witaj w domu to migawki z prywatnego życia jednej z najwybitniejszych amerykańskich pisarek. Dzięki nim możemy dostrzec źródło opowiadań, które przyniosły jej światową sławę, i wejść w świat Lucii Berlin – trzykrotnie wyjść za mąż, marznąć w nowojorskim mieszkaniu, zwiedzać z synkami wielkie muzea, dzielić się z poetą Edwardem Dornem rozterkami dotyczącymi własnej twórczości, zakochać się w Ringo Starze (mieć fryzurę na Beatlesa!), ponownie napełnić nadzieją zmęczone serce, w końcu zostać wyjątkowo popularną wykładowczynią Uniwersytetu Kolorado.

Witaj w domu to także fascynujący opis życia bohemy lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych na amerykańsko-meksykańskim pograniczu i zapis przyjaźni z artystami poznanymi na różnych etapach życia.

Wydanie 1 - Wyd. Czarne
Data wydania: 2024-01-17
ISBN: 978-83-8191-811-4, 9788381918114
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Poza serią
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 200
dodana przez: Vernau

Autor

Lucia Berlin
Urodzona 12 listopada 1936 roku w USA (Juneau, Alaska)
Amerykańska pisarka. W jej twórczości odnajdujemy opowiadania wydane w zbiorach "Instrukcja dla pań sprzątających" oraz "Wieczór w raju. Opowiadania". Jak sama powiedziała "Wszystko co piszę, jest autobiograficzne".

Pozostałe książki:

Instrukcja dla pań sprzątających Wieczór w raju Mistrzowie opowieści. Święta, święta... Witaj w domu Mistrzowie opowieści. O kobiecie
Wszystkie książki Lucia Berlin

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Witaj w domu? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@mommy_and_books
2024-01-26
8 /10
Przeczytane

" [...] Miesz­ka­łam w tylu miej­scach, że to wręcz ab­sur­dal­ne… a po­nie­waż tak czę­sto się prze­pro­wa­dza­łam, miej­sce jest dla mnie bar­dzo, bar­dzo ważne. [...]"

Czy znacie jedną z najwybitniejszych amerykańskich pisarek Lucię Berlin? Szczerze, pierwszy raz o niej dowiedziałam się dopiero z tej książki. Jest to bardzo ciekawa autobiografia.
Razem z autorką mogłam w skrócie przeżyć jej życie, a właściwiej miejsca, w których żyła od urodzenia. Dzięki tej książce mogłam poznać mentalność amerykańskich i meksykańskich społeczności lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych.
W tej książce znalazło się wszystko, co dobra autobiografia powinna zawierać: teksty, listy i oczywiście zdjęcia. Zdjęcia w autobiografiach i biografiach sprawiają, że czytelnicy czują się bliżej, opisywanej osoby niż czytaliby tylko suchy tekst. Zdjęcia nadają książce dodatkowego wspaniałego charakteru.
Lucia Berlin niestety już nie żyje. Z przedmowy dowiecie się, kto w imieniu autorki wydał tę książkę.
"Witaj w domu" to ostatni tekst tej autorki. Opisuje w nim domy, w których mieszkała. Rękopis tego dzieła nagle się urywa. Ostatnie zdanie jest niedokończone. Zabrakło jej czasu na dokończenie. Ostatni zapis jest z roku 1965.
Dzięki pewnej osobie możemy przeczytać o pierwszych dwudziestu dziewięciu latach życia tej autorki. Czy w swoim życiu była szczęśliwa? Czy kochała i była kochaną? Jak układało się jej życie towarzyskie?
Po tej książce koniecznie muszę poznać jej ...

× 4 | link |
PA
@Park2Read
2024-04-16

Przy okazji “Instrukcji dla pań sprzątających” Lucii Berlin pisałam, że gdy poznamy choćby urywki biografii autorki, w zdumieniu przyznamy, że tym życiorysem można by obdzielić kilka osób, a niebanalne, skomplikowane losy pisarki, są dla jej opowiadań wielokrotnie punktem wyjścia.

Dziś przychodzę do Was ze zbiorem “Witaj w domu” na który składają się wspomnienia i kadry z prywatnego życia Berlin, listy - które to pisała nieprzerwanie, będące zapiskami jej przyjaźni, rozczarowań, prób radzenia sobie z niełatwą często rzeczywistością.

“Witaj w domu” to również, a może przede wszystkim szczery i fascynujący opis życia bohemy lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych na amerykańsko-meksykańskim pograniczu. Epizod trwania u boku uzależnionego od heroiny Buddy’ego Berlina odsłania przed czytelnikiem przykryty złudnym blichtrem brud i zakłamanie ówczesnego społeczeństwa.

Lucia w swoim życiu nazywała domem osiemnaście różnych miejsc i choć wszędzie starała się dopasować, łapać możliwie najwięcej pozytywnych niteczek losu, na każdym kolejnym przystanku mierzyła się z przeciwnościami.

Ponieważ wcześniej zachwyciłam się opowiadaniami autorki, jej wspomnienia są dla mnie dodatkowo wyprawą w teksty, dzięki której tropić mogę realne wątki i doświadczenia, których proza Berlin jest pełna. Ta swoista forma biografii, choć już sama w sobie wystarczająco ciekawa, staje się dopełnieniem dla...

× 2 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Witaj w domu. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl