Jan Józef Lipski. Biografia źródłowa. Tom 1: 1926–1968

Łukasz Garbal
Jan Józef Lipski. Biografia źródłowa. Tom 1: 1926–1968
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Lipski to legenda opozycji w PRL. Jan Olszewski nazywał go „naszym Prezydentem”, dla Adama Michnika był mistrzem. Powstaniec warszawski, już od 1945 r. łącznik środowisk opozycyjnych, współzałożyciel KOR. Wybitny badacz literatury i krytyk literacki. W 1959 r. z powodów politycznych usunięty z pracy w PIW. Mistrz konspiracyjnej loży wolnomularskiej „Kopernik”, organizator protestu przeciw cenzurze – Listu 34. Jeden z przedstawicieli polskiej inteligencji, uosabianej figurą herbertowskiego Pana Cogito.

Źródłowa biografia Jana Józefa Lipskiego to przypomnienie tej postawy zgodności słów i czynów, świadczenia własnym życiem. Lipski konsekwentnie przeciwstawiał się zawłaszczaniu przez władze PRL słów takich jak demokracja, socjalizm, patriotyzm. Komunizm był dla niego totalitaryzmem tak samo jak nacjonalizm. Mimo swojego heroicznego życiorysu nie był postacią pomnikową, ale ciepłym przyjaznym człowiekiem, który każdego traktował jako partnera do rozmowy.

Książka uhonorowana w 2019 r. nagrodą im. ks. Józefa Tischnera w kategorii publicystyki lub eseistyki na tematy społeczne, otrzymała także Nagrodę Historyczną Polityki 2019 w dziale prac naukowych.

Data wydania: 2018
ISBN: 978-83-8098-431-8, 9788380984318
Wydawnictwo: IPN
Nagrody: Nagroda im. Jerzego Giedroycia (Zwycięzca)
Kategoria: Biografia
Stron: 952
dodana przez: Vernau

Autor

Łukasz Garbal Łukasz Garbal Adiunkt w Instytucie Dokumentacji i Studiów nad Literaturą Polską, oddziale Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Autor monografii Ferdydurke. Biografia powieści (2010), wybrał i opracował szkice krytycznoliterackie (2009) oraz fragme...

Pozostałe książki:

Ferdydurke. Biografia powieści Edytorstwo Wedlowie
Wszystkie książki Łukasz Garbal

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Jan Józef Lipski. Biografia źródłowa. Tom 1: 1926–1968 aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Jan Józef Lipski. Biografia źródłowa. Tom 1: 1926–1968. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl