Jaskółki z Kabulu

Yasmina Khadra
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów
Jaskółki z Kabulu
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów

Opis

Oto historia czterech różnych miłości... Kiedyś Mohsen i jego piękna żona snuli plany na przyszłosć. Teraz Zunaira, prawniczka broniąc praw kobiet, nie może nawet wyjść na ulicę z odsłoniętą twarzą... Atik nie wie, co to radość życia. Kidyś był żołnierzem, teraz jest strażnikiem w więzieniu, gdzie przebywają skazani na śmierć. Zło, które go otacza, przenika do jego duszy, niszczy dom, małżeństwo. Musarrat, niekochana, chora żona, jest jeszcze jednym brzemieniem. Los tragicznie splata historie tych czworga ludzi i ich rozpaczliwych zmagań, by zachować ludzką twarz w nieludzkich czasach, w nieludzkim świecie, gdzie każda przyjemność jest śmiertelnym grzechem, a śmierć staje się banalna.
Tytuł oryginalny: Les hirondelles de Kaboul
Data wydania: 2005
ISBN: 83-241-2113-7, 8324121137
Wydawnictwo: Amber
Seria: Złota Seria [Amber]
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 144
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Yasmina Khadra Yasmina Khadra
Urodzony 10 stycznia 1955 roku w Algierii (Kenadsa)
(właśc. Mohammed Moulessehoul, ur. 10 stycznia 1955 w miejscowości Kenadsa, Algieria) – algierski pisarz, tworzący w języku francuskim, mieszkający na emigracji we Francji. Moulessehoul, oficer armii algierskiej, przybrał jako pseudonim imiona swojej...

Pozostałe książki:

Jaskółki z Kabulu Afrykańskie równanie Co dzień zawdzięcza nocy O czym marzą wilki Zamach Aniołowie umierają od naszych ran Bóg nie mieszka w Hawanie Kuzynka K. Ostatnia noc Kaddafiego Owieczki Pana
Wszystkie książki Yasmina Khadra

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Kiedyś, dzisiaj i jutro... Czy coś się zmieniło, zmienia lub zmieni?

18.04.2022

Kiedyś było inaczej, lepiej. Dzisiaj jest na pewno gorzej. A jutro? Jak będzie jutro? Takiego pytania nie zadajemy sobie tylko my, ale również główni bohaterowie. Ich życie również się zmieniło, z pozoru na gorsze. A może jednak będzie w tym coś lepszego? Czterech mieszkańców Kabulu — tak od siebie różnych, a jednak niespodziewanie los splótł ... Recenzja książki Jaskółki z Kabulu

@viki_zm@viki_zm × 15

Jaskółki z kabulu

25.08.2010

Właściwie nie bardzo wiem od czego zacząć... Na dobry początek spróbuję zdradzić elementy fabuły. J. Khadra opisuje losy czterech obywateli Afganistanu, mieszkańców Kabulu, wyznawców Islamu: Atik - strażnik więzienia dla kobiet, Musarat - schorowana żona Atika, Mohsen - młody Afgańczyk, były właściciel sklepu, Zunaira - żona Mohsena, prawniczka udz... Recenzja książki Jaskółki z Kabulu

@Paideia25@Paideia25

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Chassefierre
2020-04-10
6 /10
Przeczytane Literatura afrykańska

Dobra ale jednocześnie bardzo ciężka książka (co w zasadzie nie powinno dziwić, zważywszy na tematykę poruszaną przez Khadrę). Lektura była jak przedzieranie się w południe przez pustynny pył ze świadomością, że w pobliżu nie ma absolutnie żadnej wody. Tak wszechogarniającym było dla mnie to poczucie bezsilności i beznadziejności.

× 14 | link |
@viki_zm
2022-04-18
6 /10
Przeczytane 2022 Książka papierowa Z biblioteki

Kiedyś, dzisiaj i jutro... Czy coś się zmieniło, zmienia lub zmieni?

Kiedyś było inaczej, lepiej. Dzisiaj jest na pewno gorzej. A jutro? Jak będzie jutro? Takiego pytania nie zadajemy sobie tylko my, ale również główni bohaterowie. Ich życie również się zmieniło, z pozoru na gorsze. A może jednak będzie w tym coś lepszego?

Czterech mieszkańców Kabulu — tak od siebie różnych, a jednak niespodziewanie los splótł ich ścieżki. Mohsen — były właściciel sklepu i jego żona Zunaira kiedyś byli szczęśliwi i snuli odważne plany na przyszłość. Teraz on bardzo się zmienił, a ona — prawniczka broniąca praw kobiet nie może swobodnie wyjść na ulicę. Czy jest między nimi jeszcze jakiekolwiek uczucie?

Atik — były żołnierz, a teraz strażnik w więzieniu dla kobiet opiekuje się ciężko chorą żoną Musarat, która kiedyś uratowała mu życie. Czy ją kocha? Tego nie jest pewny, ale wie, że nie może jej zostawić, bo jest jej to winny.

Wszystkie wydarzenia rozgrywają się we współczesnym Afganistanie. Kraju niezwykle zmienionym i zniszczonym przez wojnę ze Związkiem Radzieckim. Zmienił się również każdy z bohaterów — zarówno Mohsen, Zunaira, Atik i Musarat nie czują się już szczęśliwi. Ale czy w takim miejscu, w którym już nic nie jest takie, jak było i nigdy nie będzie, mają jeszcze szansę na względny spokój i satysfakcję z życia?

Początkowo nie do końca rozumiałam zamysł Autor...

| link |
@Sky
@Sky
2013-11-19
Przeczytane

fajna, taka zaskakująca, opisuje życie 4 ludzi w Kabulu, mieście śmierci i przemocy.

| link |
GO
@Goosik007
2021-01-16
8 /10
Przeczytane
@boopoland
@boopoland
2010-07-23
8 /10
@MgorzataM
2019-11-18
7 /10
Przeczytane A: Posiadam Y: 2015 i wcześniejsze eony
@bursztynowa
@bursztynowa
2011-02-12
10 /10
Przeczytane
@Paideia25
@Paideia25
2010-08-25
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

(...) nagle odkrywa ulotność ludzkich spraw i nic mu nie może przywrócić owego dawnego poczucia pewności, kiedy wznosił wzrok ku horyzontowi tylko po to, by do niego dążyć.
Po cóż obracać każde słowo, by zobaczyć, co się pod nim kryje.
Upokorzenie niekoniecznie rodzi się z tego, co inni o nas myślą, niekiedy z poczucia, że się człowiek nie sprawdza.
Moje milczenie nie oznacza, że cię odrzucam, to wyraz mojej niemocy.
Muzyka to prawdziwe tchnienie życia. Je się, żeby nie umrzeć z głodu. Śpiewa się, żeby czuć, że się żyje
Dodaj cytat