Język Baklawy. Wspomnienia

Diana Abu-Jaber
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Język Baklawy. Wspomnienia
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Lekko i zabawnie opisane wspomnienia Diany Abu-Jaber z amerykańsko-jordańskiego dzieciństwa przeplatają się ze słodko-gorzkimi opowieściami o szukaniu własnego miejsca i rozdarciu między dwoma światami. Amerykański sen o sukcesie ma obiecujący smak lodów waniliowych w czekoladowej skorupce, ale też mdły posmak koktajli mlecznych. Natomiast Jordania to kraj tajemnicy, prostego życia, nowych zapachów, wyrazistszych smaków i niekończących się przyjęć. Tu wszystko jest inne, być może bardziej prawdziwe, ale okazuje się, że powrót nie jest prosty, nawet dla tęskniącego za bliskimi i rodzimą ziemią ojca Diany. Po każdym pobycie w ojczyźnie z rozgoryczeniem wraca do Ameryki i... "gotuje, żeby pamiętać, ale im więcej gotuje, tym bardziej zapomina". Smaki tej "kuchni wspomnień" autorka przybliża w licznych przepisach towarzyszących kolejnym opowieściom. Język baklawy to zaproszenie, aby usiąść przy stole wraz z rodziną Diany, dzieląc z nimi ten niezwykły czas wspólnych posiłków.
Tytuł oryginalny: The Language of Baklava. Memoir
Data wydania: 2012-06-04
ISBN: 978-83-7536-376-0, 9788375363760
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Dolce Vita
Kategorie: Biografia, Wspomnienia
Stron: 416

Autor

Diana Abu-Jaber Diana Abu-Jaber
Urodzona w 1960 roku w USA (Syracuse, Nowy Jork)
Diana Abu-Jaber, amerykańska pisarka pochodzenia jordańskiego, zadebiutowała w 1993 roku powieścią Arabian Jazz, za którą otrzymała Oregon Book Award i która znalazła się w finale PEN/Hemingway Award. Oprócz Języka baklawy opublikowała powieści Origi...

Pozostałe książki:

Język Baklawy. Wspomnienia Półksiężyc
Wszystkie książki Diana Abu-Jaber

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

O jedzeniu, rodzinie i szukaniu własnej tożsamosci.

17.04.2013

Język baklawy to książka o wspomnieniach Diany Abu-Jaber. Książka przepełniona mnóstwem ilości jedzenia. To moje drugie spotkanie z serią Dolce Vita wydawnictwa Czarne. Drugie, lecz tak samo przyjemne jak pierwsze, czyli „Brudna robota”. Przy obu historiach czułam głód. Głód od tylu zawartych w nich potraw i chęci ich spróbowania, oraz głód dalszeg... Recenzja książki Język Baklawy. Wspomnienia

@Sosenka@Sosenka

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Moncia_Poczytajka
2019-12-06
8 /10
Przeczytane Odwiedzamy Jordanię ❤ 2013 ❤ Wyd. CZARNE: Dolce Vita Odwiedzamy USA

"Język baklawy" to bardzo dobrze napisany pamiętnik z dzieciństwa i dorastania. Diana Abu-Jaber zawarła w nim swoje wspomnienia z różnych momentów życia, które wzbogaciła o fantastyczne przepisy dań kuchni arabskiej.

Autorka pochodzi z mieszanej arabsko-amerykańskiej rodziny. Jej ojciec dorastał w Jordanii, natomiast matka jest Amerykanką, ale ma swoje korzenie w Irlandii i Niemczech.

Diana od najmłodszych lat czuje się Amerykanką, wraz z rodzicami i dwiema siostrami mieszka w Syracuse w stanie Nowy Jork. Jej ojciec mocno pielęgnuje swoje pochodzenie, arabską tradycję, co chyba najbardziej przejawia się w gotowaniu dań tamtejszej kuchni.
W wieku 8 lat Diana wraz z rodziną przenosi się do Jordanii. Wówczas następuje prawdziwe zderzenie dwóch zupełnie różnych światów. Nowe zapachy, doznania, dźwięki tak różne od tych znanych z Ameryki.
Dziewczynka dość szybko aklimatyzuje się w nowym otoczeniu, zdobywa spore grono przyjaciół, coraz lepiej radzi sobie z językiem. Ale nie zawsze przystosowanie się do nowych warunków jest takie proste i bezbolesne. Niestety po roku ojciec Diany podejmuje decyzję o powrocie do Stanów i rodzina znów musi zmieniać całe swoje życie przeprowadzając się za ocean. Powrót do Ameryki, zakup nowego domu na prowincji i kolejna ogromna zmiana w życiu wywołuje w dziewczynce pewne wewnętrzne rozdarcie. Diana próbuje odnaleźć się w tej rzeczywistości, nie wie czy bardziej jest Arabką, czy Amerykanką, do której kultury jej bliżej. Ch...

| link |
@Uleczka448
2012-07-01
10 /10
Przeczytane Książki, które pokochałam

Cytaty z książki

O nie! Książka Język Baklawy. Wspomnienia. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat