Jeżyk we mgle

Siergiej Kozłow, Jurij Norsztejn
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Jeżyk we mgle
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

"Jeżyk we mgle" to międzynarodowy bestseller oparty na rysunkach Franczeski Jarbusowej do kultowego rosyjskiego filmu animowanego Jurija Norsztejna z 1975 roku. Film ma swoich wielbicieli także w Polsce, głównie wśród dzisiejszych czterdziestolatków - za sprawą wyjątkowej plastycznej urody, ale też filozoficznej wymowy ukrytej pod urzekająco prostą treścią. Tematem zarówno filmu, jak i książki są bowiem przygody Jeżyka, który wyrusza na spotkanie ze swym przyjacielem Niedźwiadkiem, aby razem z nim - jak co wieczór - liczyć gwiazdy. Po drodze niespodziewanie spowija go tajemnicza mgła, w której spotyka Konia, Psa, Puchacza oraz zagadkowego Kogoś. Jeżyk we mgle bywał już interpretowany na sposób religijny, psychoanalityczny, a nawet jako metafora losu rosyjskich dysydentów, jednak żadna z interpretacji nie wyczerpuje bogactwa i piękna tej bajki, podbijającej serca dzieci i dorosłych na całym świecie. Nic dziwnego, że w 2003 roku międzynarodowe jury festiwalu w Tokio uznało "Jeżyka we mgle" za Najlepszy Film Animowany Wszech Czasów. Książka ukazuje się w przekładzie Renaty Lis i w oryginalnej szacie graficznej, bez której Jeżyk nie byłby Jeżykiem. Jurij Norsztejn (ur. 1941) - wybitny rosyjski twórca filmów animowanych i reżyser, autor wielu popularnych filmów. W 1984 r. jeden z nich - Bajka bajek - został uznany za Najlepszy Film Animowany Wszech Czasów na Olimpiadzie Animacji, organizowanej przez American Academy of Motion Picture Arts and Sciences i ASIFA-Hollywood w Los Angeles. W 2002 r. ten sam film otrzymał identycznie brzmiący tytuł także na Międzynarodowym Festiwalu Animacji w Zagrzebiu, zaś w 2003 r. międzynarodowe jury festiwalu filmowego w Tokio przyznało ten zaszczytny tytuł także kolejnemu filmowi Norsztejna - "Jeżykowi we mgle". Za swoje osiągnięcia i zasługi artystyczne Norsztejn otrzymał Order Sztuki i Literatury (Francja, 1991) oraz Order Wschodzącego Słońca (Japonia, 2004), a także wiele nagród rosyjskich, zarówno państwowych, jak i niezależnych. Siergiej Kozłow (1939-2010) - słynny rosyjski pisarz dziecięcy, poeta, autor wielu książek, piosenek i scenariuszy dla dzieci. Laureat licznych rosyjskich nagród literackich. Franczeska Jarbusowa (ur. 1942) - wielokrotnie nagradzana artystka, żona i współpracownica Jurija Norsztejna. Sukcesy ich wspólnych filmów są dziełem w równym stopniu jej, jak i jego. Prace Jarbusowej wystawiane są z wielkim powodzeniem w muzeach w Rosji, Francji, Japonii i w wielu innych krajach. Artystka została uhonorowana Wielkim Złotym Medalem Rosyjskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Tytuł oryginalny: Ёжик в тумане
Data wydania: 2016
ISBN: 978-83-61967-99-6, 9788361967996
Wydawnictwo: SIC!
Kategoria: Dla dzieci
Stron: 48
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Jeżyk we mgle? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@tsantsara
2019-11-26
9 /10
Przeczytane Po rosyjsku Literatura rosyjska Bajki dla dorosłych i dzieci E-biblioteki cyfrowe

Wyjątkowe, choć bardzo krótkie opowiadania, mimo to zawierające wiele ciszy i treści filozoficznych. Autor bardzo delikatnie wydobywa takie problemy, jak: samotność człowieka, przyjaźń, przypadek, śmierć, piękno świata. Może są one nawet bardziej adekwatne dla dorosłych, niż dla dzieci, a w każdym razie nadają się przynajmniej równie dobrze dla dużych, co dla małych, podobnie jak "Chatka Puchatka" Milne'a czy "Mały Książę" Saint-Exupery'ego. Postać jeżyka ma na terenie byłego ZSRR status kultowy, zaś do obrazu "jeżyka we mgle" wielokrotnie odwoływały się inne teksty kultury - powieści, piosenki (m.in Как листовка/Jak ulotka grupy Grażdanskaja Oborona); w języku funkcjonuje on niemal jak idiom.

Właściwie opowiadania te pisane były pierwotnie jako scenariusze do filmów animowanych. Pierwszy z nich: "Jeżyk we mgle" został zrealizowany w 1975 roku przez Jurija Norsztejna ze znakomitą muzyką kompozytora Michaiła Mejerowicza. Film ten w następnym roku otrzymał najwyższe wyróżnienia za najlepszy film dla dzieci na wszechzwiązkowym festiwalu filmowym we Frunze (dziś Biszkek, stolica Kirgizji) i jako najlepszy film animowany na festiwalu filmów dla dzieci i młodzieży w Teheranie, a w następnych latach wiele innych nagród. Rodzice powinni jednak film sami obejrzeć, zanim pokażą dzieciom, ponieważ dzieciom często wydaje się on straszny i niezrozumiały. W 2003 roku w Tokio film ten uznany został przez międzynarodowe gremium 130 krytyków za najlepszy film animowany wszechczasów:...

| link |
@abdita
2019-11-23
9 /10
Przeczytane
@timido2
2019-11-12
6 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Jeżyk we mgle. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat