Jolka, córka Mewy

Stanisław Goszczurny
6.7 /10
Ocena 6.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Jolka, córka Mewy
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.7 /10
Ocena 6.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Goszczurny pisał "Jolkę" już w nowej rzeczywistości i tzw. znaki czasu wyraźnie widać w treści jego książki. Przede wszystkim to zerwanie z socjalistycznym optymizmem i dydaktyzmem. Wbrew zakończeniu "Skrawka nieba" sugerującemu, że nie tylko Zośka "zeszła na drogę cnoty", ale i Kostek potrafi wyrwać się z przestępczego środowiska i oboje rozpoczną wspólne uczciwe i szczęśliwe życie, jak przystało członkom socjalistycznego społeczeństwa okazuje się, że chłopak schodzi całkiem na psy. Nie potrafi zerwać z szemranymi kumplami i choć pozostaje z Zośką w nieformalnym związku, często urywa się z domu "w miasto", albo za różne przestępstwa trafia do więzienia. Nawet narodziny córki nie zmieniają jego postępowania, aż za zabójstwo w pijackiej burdzie bramy więzienia zamykają się za nim na długich dwanaście lat.
Zośka układa sobie życie - zostaje szanowaną siostrą oddziałową w jednym ze szpitali, związuje się też z lekarzem z tego szpitala. Jolka, już dorosła, znajduje sobie faceta. I tu też "znak czasu". Marek - mężczyzna Jolki to były milicjant, prawdopodobnie esbek, niezweryfikowany po nadejściu nowego. Oficjalnie prowadzi agencję ochrony, ale jednocześnie jest szefem gangu kradnącego samochody. W tym procederze pomaga mu Jan - kolega, który pozostał w służbie i to na wysokim stanowisku - daje mu cynki o akcjach policyjnych i w ogóle ochrania biznes Marka. Robi to za pieniądze, ale też jest przez Marka szantażowany. I tak sobie wszyscy żyją szczęśliwie, aż do momentu, kiedy Kostkowi kończy się wyrok. Kto chce się dowiedzieć co było dalej - niech sam przeczyta.
Data wydania: 1993
ISBN: 83-85349-15-4, 8385349154
Wydawnictwo: MARPRESS
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 280
dodana przez: Klementynka

Autor

Stanisław Goszczurny Stanisław Goszczurny
Urodzony 25 września 1929 roku w Polsce (Kalisz)
Stanisław Goszczurny – polski pisarz i dziennikarz marynistyczny. Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Studiował też prawo na Uniwersytecie Poznańskim. Debiutował w 1950 roku na łamach Polskiego Radia jako publicysta. W latach 1950...

Pozostałe książki:

Mewy Skrawek nieba Morze nie odda ofiar Długi prosi o karę śmierci A żyć trzeba dalej
Wszystkie książki Stanisław Goszczurny

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Jolka, córka Mewy aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@hag
2021-10-22
7 /10
Przeczytane
@karsob85
2021-09-30
5 /10
Przeczytane
@Klementynka
2021-09-15
8 /10
Przeczytane literatura piękna literatura polska

Cytaty z książki

O nie! Książka Jolka, córka Mewy. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl