Kiedy Bóg odwrócił wzrok

Wiesław Adamczyk "Wesley Adamczyk"
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 13 ocen kanapowiczów
Kiedy Bóg odwrócił wzrok
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 13 ocen kanapowiczów

Opis

Fragment: \"Druga zima, jaką przyszło nam spędzić na sowieckiej ziemi, była zdecydowanie trudniejsza od pierwszej. Przenikliwe zimno, śnieżne zawieje i burze śniegowe obezwładniały ludzi i zwierzęta. Brak jedzenia pozbawiał nas resztek energii, potrzebnej do wykonywania zwykłych codziennych obowiązków.\" Adamczyk opowiada o swoim wojennym dzieciństwie z bezprzykładną precyzją i ogromną, emocjonalną wrażliwością, przedstawiając straszliwe doświadczenia jednej rodziny tak wyraziście i głęboko jak wytrawny powieściopisarz /.../ Poznałem wiele relacji z syberyjskiej odysei i innych zapomnianych epizodów wojennych, ale żadna z nich nie dostarczyła mi takiej wiedzy, żadna mnie tak nie poruszyła i żadna nie została napisana tak pięknie jak Kiedy Bóg patrzył w inną stronę. Z przedmowy Normana Daviesa W opracowaniach dotyczących II wojny światowej często przemilcza się cichą acz brutalną kampanię Związku Radzieckiego wymierzoną przeciwko obywatelom polskim, kampanię, która - jak już obecnie to wiemy - skutkowała zbrodniami wojennymi, do odpowiedzialności za które radziecki, a potem rosyjski rząd przyznał się dopiero niedawno. Ten epizod historii europejskiej, skryty w cieniu Holokaustu, jest często pomijany. Wesley Adamczyk w swoich wspomnieniach udziela głosu setkom tysięcy ofiar sowieckiego barbarzyństwa. Adamczyk był małym chłopcem, kiedy razem z matką i rodzeństwem deportowano go z wygodnego domu w Polsce na Syberię w maju 1940 roku. Jego ojciec, oficer Wojska Polskiego, został wzięty do niewoli przez Armię Czerwoną i ostatecznie stał się jedną z ofiar rzezi katyńskiej, w ramach której zginęły dziesiątki tysięcy polskich oficerów. Wymuszony rozpad rodziny i deportacja w 1940 roku stanowiły początek dziesięcioletniej odysei, podczas której rodzina Adamczyka trapiona głodem i chorobami doświadczyła życia w skrajnych warunkach bytowych, początkowo w Związku Radzieckim, a potem w Iranie, gdzie matka autora uległa skrajnemu wyczerpaniu po morderczej ucieczce od Sowietów. Adamczykowi udało się przetrwać jakoś wędrówkę z kraju do kraju, życie w obozach dla uchodźców albo domach obcych ludzi i zachować godność wśród wszystkich okropności wojny. Kiedy Bóg patrzył w inną stronę to zapis wspomnień z dzieciństwa przeżytego w niewysłowionych okolicznościach, opowieść, która nie tylko rzuca światło na jeden z najmroczniejszych okresów historii Europy, ale jest także opowieścią o utracie niewinności i o walce z rozpaczą, która przeniknęła do serca małego chłopca. I jest to również książka pokazująca, czym był komunizm i jacy byli jego zaprzedani rzecznicy, książka głęboka i szczera, która daje świadectwo doświadczeniom wojennym jednej rodziny i stanowi kronikę epizodów, którym historia do dziś nie oddała sprawiedliwości. Wesley Adamczyk jest emerytowanym chemikiem i doradcą podatkowym; mieszka w Illinois. Jest także doświadczonym brydżystą turniejowym.
Data wydania: 2010-03-24
ISBN: 978-83-7510-402-8, 9788375104028
Wydawnictwo: Rebis
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 352
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Wiesław Adamczyk "Wesley Adamczyk" Wiesław Adamczyk "Wesley Adamczyk"
Urodzony 14 stycznia 1933 roku w Polsce
Autor,ur. w 1933 r. , został wyrzucony z rodzinnego domu wraz z mamą i rodzeństwem w czerwcu 1940 r. Wcześniej w trakcie kampanii wrześniowej 1939 r. jego ojciec, oficer Wojska Polskiego dostał się do niewoli sowieckiej. Na zesłaniu przeżywali głód,...

Pozostałe książki:

Kiedy Bóg odwrócił wzrok Kwiaty polskie na wygnaniu When God Looked the Other Way
Wszystkie książki Wiesław Adamczyk "Wesley Adamczyk"

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

„Podróż życia”

4.08.2011

Wiesław Adamczyk swoje wspomnienia zaczyna od rozstania z ukochanym ojcem i deportacją na daleką Syberię. Zimno, a przede wszystkim poniżające warunki życia dają się we znaki całej rodzinie. Bo czy jesteśmy sobie w stanie wyobrazić jak chodzą po nas setki pcheł, a zamiast łóżka mamy klepisko? Pokazane jest przerażające i prawdziwe życie i próba prz... Recenzja książki Kiedy Bóg odwrócił wzrok

@Nadeine@Nadeine × 2

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Antoniowka
2021-02-03
9 /10
Przeczytane

"Bez nadziei nie ma przetrwania" - taka myśl przyświecała Wisławowi Adamczykowi i jego rodzinie podczas polskiej odysei, jaką zmuszeni byli rozpocząć w 1940 roku. Autor wraz z matką, bratem i siostrą należeli do trzeciej fali deportacji zorganizowanej przez NKWD.

Wspomnienia idyllicznego dzieciństwa są zestawione z tym co wydarzyło się potem - nocą 14 maja 1940 roku kapitan NKWD przeszedł "z zaproszeniem" do swojego "wielkiego kraju". Większość zna z książek historycznych suche fakty dotyczące zesłań - podróż bydlęcymi wagonami w głąb Rosji, próba aklimatyzacji w surowych warunkach Kazachstanu. Rodzina Adamczyków - z racji tego, że ojciec Autora był oficerem Wojska Polskiego - stała się wrogiem ludu. Karą miała być śmierć ojca Autora w Katyniu, a dla jego rodziny choroby i głód na zesłaniu.

Książka ta nie jest jednak surowym podręcznikiem - jest utkana z emocji, z lęku, ale i z wiary w to, że rosyjska ziemia nie jest kresem ziemskiej wędrówki Polaków. Drugim wielkim bohaterem opowieści jest matczyna miłość Anny Adamczyk- to ona wiele razy ratowała swoje dzieci z beznadziejnego położenia. Do samego końca pielęgnowała w nich miłość do ojczyzny, kazała trzymać się wartości, jakie zostały im wpojone w Polsce.

"Kiedy Bóg odwrócił wzrok" jest więc wielką lekcją patriotyzmu - choć żyjemy w dość spokojnych czasach, nie możemy zapomnieć, co spotkało naszych rodaków, musimy pielęgnować pamięć bohaterów i nigdy nie zapomnieć.

× 1 | link |
@karolas2
@karolas2
2012-07-03
8 /10
Taki to mroczny czas.....

Miałam i mam dość mieszane uczucia do książki. Do końca mnie nie przekonała-być może dlatego, że pisana z dość dużej perspektywy czasu, w moim odczuciu, nie oddaje emocji. Mam wrażenie, że autor skupiony był na przypomnieniu sobie jak największej ilości detali. Pozycja jednak warta jest uwagi, jako dopełnienie obrazu o wojnie, szczególnie, że dotyczy wydarzeń po stronie rosyjskiej.

| link |
@maddziaa
@maddziaa
2010-07-23
Przeczytane

Poprzez pryzmat jednej, zwykłej rodziny została pokazana tułaczka po ZSRR. Poznajemy małego chłopca, który opowiada nam swoją historię. Historię podobną do wielu innych dzieci. Ciekawa i wzruszająca.

| link |
@milanka44
@milanka44
2011-02-13
10 /10
Przeczytane

Niezwykła relacja widziana oczami dziecka z tamtych okrutnych czasów wojny. Prawdziwa, wartościowa pamiątka dla przyszłych pokoleń

| link |
@ksiazka_w_kwiatach
2024-03-23
8 /10
Przeczytane
@anna_strzelczak
2022-06-30
7 /10
Przeczytane
@Czytanna
2021-04-21
8 /10
Przeczytane
@margota13
2020-11-24
8 /10
Przeczytane Historia
@Dominikaa
2020-06-04
5 /10
Przeczytane
@Evita
2020-05-13
8 /10
Przeczytane Z biblioteki Biografie/dzienniki/wspomnienia
@Oktaryna
@Oktaryna
2020-02-26
8 /10
Przeczytane 2015
@jas.paula
@jas.paula
2011-04-04
10 /10
@Chassefierre
2019-11-20
7 /10
Przeczytane Literatura obozowa i łagrowa II wojna światowa Rosja radziecka
@Sargento_Garcia
2013-11-25
8 /10
Przeczytane Historia literatura faktu

Cytaty z książki

O nie! Książka Kiedy Bóg odwrócił wzrok. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat