Kiedy ptaki powrócą

Fernando Aramburu
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów
Kiedy ptaki powrócą
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów

Opis

Książka, która koi duszę i daje nadzieję na to, że nawet najgorszy czas ma swój kres.

Toni, zgryźliwy i wściekły na cały świat nauczyciel, to malkontent, który widzi wokół siebie tylko szarość i czerń. Rozwód, kiepski kontakt z synem i liczne niepowodzenia sprawiają, że czuje się zawiedziony i rozgoryczony. Z pozornym spokojem postanawia, że za rok odbierze sobie życie.

Do tego czasu codziennie spisuje powody swej decyzji, prowadząc osobistą kronikę – surową, ironiczną, a zarazem pełną czułości i poczucia humoru. Ujawnia w niej najintymniejsze zdarzenia ze swojego życia, porusza temat przeszłości i teraźniejszości Hiszpanii. Dokonuje cierpkiej wiwisekcji rodziców, znienawidzonego brata, byłej żony Amalii, od której nie potrafi się odciąć, oraz problematycznego syna Nikity. Opowiada też o Kulasie, przyjacielu z dzieciństwa, i o suczce Pepie, której jest niezwykle oddany. Pogrążony w złości, postanawia rozstać się ze swoimi książkami, które jedną po drugiej zostawia w różnych miejscach w mieście. Dopiero spotkanie dawnej znajomej przypomina mu, że wciąż ma powody, by żyć.

Fernando Aramburu po mistrzowsku zamienia to, co na pierwszy rzut oka wydaje się zwyczajną egzystencją, w wyjątkową i wzruszającą historię, która staje się piękną lekcją życia.

Wydanie 1 - Wyd. Sonia Draga
Tytuł oryginalny: Los Vencejos
Data wydania: 2024-02-14
ISBN: 978-83-8230-684-2, 9788382306842
Wydawnictwo: Sonia Draga
Stron: 728
dodana przez: Vernau

Autor

Fernando Aramburu Fernando Aramburu
Urodzony w 1959 roku w Hiszpanii (San Sebastián)
Od 1985 r. mieszka w Hanowerze w Niemczech. Z wykształcenia jest filologiem. Jest autorem tomików opowiadań oraz powieści: Fuegos con limón, Los ojos vacíos, El trompetista del Utopía, Bami sin sombra, Viaje con Clara por Alemania, Años lentos, La ...

Pozostałe książki:

Kiedy ptaki powrócą Patria Patria
Wszystkie książki Fernando Aramburu

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

W poszukiwaniu sensu życia

WYBÓR REDAKCJI
8.07.2024

Toni, pięćdziesięcioczteroletni nauczyciel filozofii w liceum, który nie lubi uczyć, a hiszpański system szkolnictwa uważa za beznadziejny, postanawia, że dokładnie za rok popełni samobójstwo. Ten rok daje sobie, żeby w pełni przekonać siebie (i czytelnika), że to właśnie chce zrobić. W jakimś sensie wyjaśnia też powody swojej decyzji. Może też po... Recenzja książki Kiedy ptaki powrócą

@Meszuge@Meszuge × 25

Kiedy ptaki powrócą

4.04.2024

Fernando Aramburu "Kiedy ptaki powrócą", przełożyła Karolina Jeszecka, "Nie pożyję długo. Jeszcze rok. Dlaczego właśnie tyle? Nie mam pojęcia. To jest jednak mój ostateczny termin". Ta rozpisana na każdy dzień z dwunastu kolejnych miesięcy, które mają przybliżyć Toniego do realizacji podjętej ostatecznie decyzji o zakończeniu własnego życia, pon... Recenzja książki Kiedy ptaki powrócą

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

PA
@Park2Read
2024-07-01

“Miłość? Cudownie sprawdza się w książkach, filmach i w życiu innych ludzi. Uwielbiam, jak ludzie się kochają, ale błagam, proszę mnie tą miłością nie ochlapywać. Zabroniłem sobie miłości. W sensie dosłownym. Miłość jest męcząca.”

Bohater “Kiedy ptaki powrócą” Fernando Aramburu od wielu lat tkwi w ponurości życiowej rutyny, która przeistacza się w coraz większy marazm, dzięki czemu Toni dryfuje mocniej z każdym dniem w kierunku apatii i zobojętnienia.

Jest nauczycielem, ale nie cieszy go uczenie, a system edukacji w Hiszpanii pozostawia w jego oczach wiele do życzenia. Oczekiwań Toniego nie spełnia również nastoletni syn, ani relacja z byłą żoną. Można by rzec, że rozczarował go calutki świat - zarówno prywatny, jak i zawodowy - a jedynym pozytywnym aspektem tego smutnego bycia zdają się być przylatujące czasem jerzyki i suczka Pepa.

Toni znajduje chwilowe, acz bardzo ulotne, pocieszenie w rozmowach z Kulasem, swoim jedynym kumplem.

Tak oto zawiedziony i rozgoryczony postanawia pewnego dnia , że za rok odbierze sobie życie. Odtąd z kronikarską skrupulatnością dokumentował będzie przyczyny tej decyzji, okraszając zapiski swoim specyficznym, pełnym ironii humorem. W tej jakże osobistej kronice dokonuje cierpkiej wiwisekcji rodziców, znienawidzonego brata, byłej żony Amalii, od której nie potrafi się odciąć, oraz problematycznego syna Nikity.

Ton...

× 3 | link |
@ogrod.ksiazek
2024-04-10
10 /10
Przeczytane

Toni powiedziałby o książce której jest bohaterem, że to smętne wypociny szarego nauczyciela, którego życie jest niewarte poznawania.

Małgosia powiedziałaby, że to genialna, harmonijna (mimo skoku od wydarzenia do wydarzenia), kunsztowna, wspaniała, porywająca, olśniewająca i aby wk.rzyć Toniego dodałaby śliczniutko przeurocza powieść.

Ta relacja z życia bohatera wciąga od pierwszych stron. Jego dziennik pisany jest z myślą o przelaniu na papier tego co zaprząta jego głowę, a pisany regularnie, sumiennie, każdego dnia. W końcu ma swój termin ważności, Toni, nie jego kronika. Bohater postanowił, że swoje szaro - czarne życie zakończy samobójstwem, za rok. 365 dni by pozamykać wszystkie sprawy, rozdysponować majątek, no i pisać.

Jestem oczarowana formą. W końcu ubrać w takie słowa wieczne narzekanie kapryśnego tetryka, że czytelnik chce więcej i więcej to mistrzostwo!!! Do tego okrasić to genialnym humorem, ciętym, pełnym sarkazmu i ironii, kłaniam się w pas!!!
Całość powoduje, że dla mnie Autor wspiął się na literacki Mount Everest!!!

Jedna z najlepszych książek tego roku, dla mnie jedna z najlepszych książek jakie czytałam. Literatura piękna z najwyższej półki. Niebanalna, pełna głębi, nadziei... Zapomnieć i przeczytać jeszcze raz ten pierwszy raz.

Nie porównam książki do innej powieści bo na taką nie trafiłam, ale mogę do filmu. Wszyscy, którzy kochają #dzienswira będą zachwyceni.
Może tak tylko dodam, że kilka razy ś...

× 3 | link |
@coolturka104
2024-04-09
7 /10
Przeczytane

"Znowu w życiu mi nie wyszło... " to mogłaby być przewodnia piosenka Toniego, zgorzkniałego nauczyciela, który postanawia za rok odebrać sobie życie. Do tego czasu prowadzi pamiętnik, w którym wymienia powody swojej decyzji. Napięte stosunki z rodzicami, bratem, byłą żoną, kłopoty z synem, dla których przeciwwagę stanowi wierny od zawsze przyjaciel, oddana suczka Pepa i miłość do książek. Lecz dopiero spotkanie dawnej znajomej sprawi, że szala życia się przechyla.

Gdy tylko przeczytałam opis książki, który tak bardzo przypominał mi mojego ukochanego "Mężczyznę imieniem Ove", wiedziałam, że chcę poznać tę historię. "Kiedy ptaki powrócą" okazała się wyjątkowo ciekawą powieścią, która dzięki niezwykłej prozie zmienia szarą egzystencję w piękną lekcję życia. Smutek przeplata się tu z nadzieją, a niechlubna przeszłość Hiszpanii przechodzi w historię współczesną, choć najważniejszy jest tu człowiek i jego relacje z otoczeniem. Fernando Aramburu pisze surowo, ironicznie, czule i z poczuciem humoru.

× 1 | link |
@z_ksiazka_w_plecaku
2024-03-15
10 /10

„Kiedy ptaki powrócą” to książka, która wciągnęła mnie bez reszty. Zaskoczyła mnie swoją lekkością, chociaż porusza trudny temat i jest grubaską.

„Kiedy ptaki powrócą” to historia o pewnym mężczyźnie, który mając ponad 50 lat stwierdza, że ma już dość życia i oznajmia, że za rok w lipcu popełni samobójstwo. Przez ten rok planuje i zamyka swoje sprawy. Pozbywa się sukcesywnie swoich rzeczy. Najbardziej był przywiązany do książek o filozofii.

Przez ten rok opowiada również nam czytelnikom co wydarzyło się w jego życiu. Wraca do czasów dzieciństwa, młodości i czasów nieudanego małżeństwa. Każdy z tych okresów był dla niego ciężki. W każdym nim doznał pewnych przykrości. Jego jedynym przyjacielem był Klaus oraz piesek Pepa. Czy pojawił się w jego życiu ktoś, dla kogo zmienił swoje zamiary? Tego Wam nie zdradzę. Musicie sami przeczytać.

Książka pomimo swojej objętości czyta się bardzo szybko. Wszystko to za sprawą języka jakim została napisana. Ciekawie przeplata się tutaj teraźniejszość z przeszłością bohatera. Ukazanie przeszłości nie jest jednak linearne. I wydaje mi się, że nie jest łatwe napisać książkę z tym zabiegiem, tak by czytelnika nie wymęczyć. Najmniejszego problemu nie miałam z odnalezieniem się, w którym momencie życia głównego bohatera jestem.

Książka przeznaczona jest raczej dla dorosłego czytelnika. Dużo tutaj filozofii i analizy psychologicznej. Występują również sceny erotyczne...

| link |
@Meszuge
2024-07-08
7 /10
Przeczytane
@ania.wr
@ania.wr
2024-04-25
7 /10
Przeczytane
@toptangram
2024-04-04
8 /10
@donka
2024-04-22
7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Kiedy ptaki powrócą. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl