Kill Show. Powieść w stylu true crime

Daniel Sweren-Becker
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Kill Show. Powieść w stylu true crime
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

Minęło już dziesięć lat od rześkiego kwietniowego poranka, kiedy we Frederick w stanie Maryland zniknęła bez śladu szesnastoletnia Sara Parcell. Zdarzenie znalazło się w centrum uwagi amerykańskiej opinii publicznej, szokując ją i dzieląc. Ale jak było naprawdę? Choć zbadano wszystkie możliwe wersje wydarzeń, ta historia nigdy wcześniej nie została opowiedziana w pełni. Aż do teraz, kiedy jej główni uczestnicy zdecydowali się w końcu zabrać głos.

Wciągająca powieść Daniela Swerena-Beckera przedstawia zupełnie nowe, dające do myślenia spojrzenie na historie o zbrodniach, zarówno fikcyjnych, jak i prawdziwych. Pokazuje, jak tragedia zaginionej nastolatki może zostać wykorzystana dla zysku i rozrywki.

Kill Show to więcej niż zwykły kryminał, to pełen niespodziewanych zwrotów akcji prowokacyjny komentarz społeczny. Poprzez wywiady z członkami rodziny, sąsiadami, organami ścigania, przedstawicielami mediów i wieloma innymi postaciami autor buduje pasjonującą opowieść o tragedii rodziny Parcellów i nienasyconym hollywoodzkim pragnieniu sensacji.

To świetnie zbudowana historia w stylu true crime.

"Jeannette Parcell (matka): To był dzień jak co dzień – obudziłam dzieciaki, zrobiłam śniadanie. Pamiętam, że Jack nagrywał, jak próbuje zjeść płatki śniadaniowe z czubka własnego nosa. Lubił wtedy wrzucać do Internetu takie głupie filmiki. Sara doczepiała do skrzypiec kupione w weekend
nowe struny. Kosztowały dobre trzydzieści dolców. Dave czytał wiadomości sportowe, pewnie narzekał na rezerwowych Orioles. Każdy był w swoim świecie, prawie się do siebie nie odzywaliśmy… To był nasz ostatni wspólny poranek.

Brandon Grassley (sąsiad Sary i jej kolega z klasy): Nie pamiętam, żeby wtedy na przystanku wydarzyło się coś niezwykłego. Jak zwykle staliśmy i czekaliśmy na zwykły autobus na naszym zwykłym podmiejskim zakręcie. Nic ciekawego.

Nellie Spencer (przyjaciółka): Siedziałyśmy we trójkę przy szafkach, kiedy Sara zorientowała się, że zabrała z autobusu tylko torbę na WF i zapomniała o plecaku. Powiedziała, żebyśmy na nią nie czekały, i pobiegła z powrotem na przystanek, żeby złapać autobus, zanim odjedzie."
fragmenty tekstu

Wydanie 1
Tytuł oryginalny: Kill Show. A True Crime Novel
Data wydania: 2024-11-13
ISBN: 978-83-8342-490-3, 9788383424903
Wydawnictwo: Harper Collins Polska
Stron: 304
dodana przez: Vernau

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Zaplanowane zaginięcie

8.12.2024

Co zrobić mając utalentowane dziecko, lecz brak pieniędzy pozbawia możliwości na jego szlifowanie? Z takim problemem z pewnością mierzy się wiele rodzin, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach. "Boże, nawet kiedy tylko ćwiczyła, Sara była zachwycająca. Czasami słyszałam, jak gra, kiedy zmywałam wieczorem naczynia. Wchodziłam wtedy na górę, staw... Recenzja książki Kill Show. Powieść w stylu true crime

@maciejek7@maciejek7 × 30

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@wronska.barbara1
2024-11-21
7 /10
Przeczytane

"Kill Show" to powieść kryminalna utrzymana w odmiennej konwencji niż wszystkie do tej pory mi znane.
Ma formę relacji naocznych świadków i osób zaangażowanych w zaginięcie Sary. Naprzemienne wypowiedzi przyjaciółek , rodziny , producentów filmowych, sąsiadów , nauczycieli. .. Szeroki wachlarz wielowymiarowych postaci i nieoczekiwanych zwrotów akcji prowadzi do dosyć zaskakującego rozwiązania zagadki. Jednak czytelnik nie jest do końca pewny, czy jest to rozwiązanie właściwe. I kiedy w końcu wydaje się , że wszystko jest oczywiste i już wydaliśmy z oburzeniem opinię : " jak można tragedię zamienić w program rozrywkowy" pojawia się pytanie retoryczne. Zaskakujące , budzące całkowitą konsternację . Wpisując się w definicję pytania retorycznego może faktycznie lepiej na nie nie odpowiadać.

× 7 | link |
@maciejek7
2024-12-08
7 /10
Przeczytane konkurs kryminał Posiadam

Co zrobić mając utalentowane dziecko, lecz brak pieniędzy pozbawia możliwości na jego szlifowanie? Z takim problemem z pewnością mierzy się wiele rodzin, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach.

× 3 | link |
@kryminal_na_talerzu
2024-12-04
8 /10

W ostatnich latach wszelkiego typu formy true crime (książki, seriale, podcasty) zdobyły sporą popularność. I tym tematem zajął się Daniel Sweren-Becker w swojej książce “Kill Show”, która stylizowana jest na true crime (a zatem jest czystą fikcją literacką!). Jest to zbiór wypowiedzi osób, które w jakiś sposób uczestniczyły w sprawie zaginięcia sprzed dekady – bez opisów, bez komentarzy twórców publikacji. Opisywaną sprawą żył cały kraj, gdyż od razu po zaginięciu szesnastolatki, tematem zainteresowała się producentka reality show, która nakłoniła rodziców dziewczyny do dokumentacji i emitowania programu w odcinkach prezentującego postępy w śledztwie. Właśnie dzięki temu możemy pogadać szeroko o powodach, o skutkach, o sposobach przedstawiania historii, o narracji różnych form true crime - w końcu fabuła dotyczy programu telewizyjnego, ale czytamy o nim w formie książki, za jednym zamachem mamy więc dwie różne formy przekazu. Autor bardzo ciekawie podszedł do tematu, bo dzięki zaangażowaniu różnorakich postaci, dostajemy bardzo szeroki obraz tego zjawiska. Oglądamy jak powstaje, jak reaguje na niego społeczeństwo i zadajemy pytania skąd taka fascynacja zbrodnią. Czy tego typu programy przynoszą więcej szkody, czy pożytku? Czy uczestnicząc w tym, będąc odbiorcami tego typu contentu powinniśmy czuć się winni? Oczywiście całość zbudowana jest na fikcyjnej intrydze kryminalnej, która dzięki szerokiemu kątowi patrzenia, jest naprawdę zajmująca, a krótkie fragmenty wypowiedzi...

× 2 | link |
@aniabex
2024-11-22
8 /10

„(…) to, do czego zdolni są ludzie, zawsze przewyższa nasze najśmielsze oczekiwania”.

Lubicie historie w stylu true crime?

Choć, jak sam autor właśnie tej tutaj uważa, że: „Prawdziwe zbrodnie mają w sobie coś dużo straszniejszego od fikcyjnych” – nie ukrywa, że mają w sobie też coś magnetyzującego, przerażającego i fascynującego zarazem..

Bo wyobraźcie sobie, małe, ciche i spokojne miasteczko Frederick w stanie Maryland.
Kwiecień 2013 r.
Sara Parcell, szesnastolatka, uczennica szkoły średniej, jak co dzień wychodzi z domu do szkoły i już nigdy do niego nie wraca. Dziewczynka, która ma rodzinę, przyjaciół, talent muzyczny i plany na przyszłość, nagle znika bez śladu.. Wydarzenie to nieoczekiwanie z lokalnego zyskuje priorytet krajowy. Zdesperowani i bezradni rodzince Sary składając jeden podpis, stają się częścią hollywoodzkiej machiny, „gwiazdami” najpopularniejszego programu telewizyjnego w kraju, którego twórcy dali im formalną obietnicę na szczęśliwe zakończenie tej sprawy.. tak samo pewną, jak niepewną.. Sprawę Sary śledzą miliony ludzi. Głos zabierają tu nawet zwolennicy teorii spisowych. Społeczeństwo dostaje więc „cinema verite”- „kino prawdy” w „imię dobra publicznego”, nie zdając sobie sprawy z skali manipulacji ich emocjami i „prawą” w różnych odcieniach. Zapominając, że być może telewizja nie tyle dokumentuje ludzką tragedię, co pokazuje im to, co chcą zobaczyć.. I choć cały czas „piłka jest w grze”, okazuje się, że tylko poz...

| link |
@grozobooki
2024-12-19
8 /10
Przeczytane kryminał

Cytaty z książki

Minęło już dziesięć lat od tego rześkiego kwietniowego poranka, kiedy we Frederick w stanie Maryland zniknęła bez śladu szesnastoletnia Sara Parcell. Konsekwencje tego zdarzenia znalazły się w centrum uwagi amerykańskiej opinii publicznej, szokując ją i dzieląc.
Boże, nawet kiedy tylko ćwiczyła, Sara była zachwycająca. Czasami słyszałam, jak gra, kiedy zmywałam wieczorem naczynia. Wchodziłam wtedy na górę, stawałam na korytarzu pod jej sypialnią i delikatnie uchylałam drzwi. Zamykałam oczy i jej słuchałam. Wyobrażałam ją sobie na scenie.
Tym dziewczynom gęby się nie zamykały, a ja nigdy nie wiedziałem, o czym tak naprawdę gadają, co to za kolejna drama, ale zawsze jakaś była.
Czasem jesteś młotem, czasem kowadłem, a czasem jesteś pomiędzy... a ja kurwa, mam już dość szwendania się pomiędzy.
Kiedy się rozłączyłem, natychmiast poczułem taki okropny ucisk na żołądku. Trzęsącymi się dłońmi odłożyłem telefon.
Nie wiedziałem, co będzie dalej, ale czułem, że nasze życie właśnie legło w gruzach.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl