Klaskać jedną ręką

Anthony Burgess
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Książka Klaskać jedną ręką
Książka Klaskać jedną ręką
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

"Klaskać jedną ręką" to książka wyjątkowa. Samo nazwisko autora sugeruje, że prawdopodobnie czeka na czytelnika pewna niespodzianka. Kto zna "Mechaniczną pomarańczę" może domyślać się, że i "Klaskać..." nie będzie banalną powiastką. "Klaskać jedną ręką" jest swoistym pamiętnikiem/spowiedzią pewnej młodej, prowincjonalnej mężatki. Pisana lekkim stylem (niedouczonej) dziewczyny opowieść w zabawny sposób pokazuje nam pewną prawdę o życiu w małym angielskim miasteczku w latach 60. A jednak miasteczko to nie różni się niczym szczególnym od tysięcy innych miasteczek, również we współczesnym świecie. W jej życiu niewiele się działo, wciąż te same błahe rozrywki, znajomi, rodzina, nawet te same potrawy. Życie zogniskowane wokół teleturniejów i obiadu dla męża. I oto przydarza się coś, co zupełnie odmienia jej życie, nagłe bogactwo, którego nikt nie mógł się spodziewać... Czy ważniejsze jest, co dzieje się wokół niej, czy też przemiany, jakim podlega jej psychika? A może autor chce nam pokazać, jak ona sama patrzy na taki przewrót w swoim życiu? A może po prostu kolejny raz zadaje pytanie: czy pieniądze mogą dać szczęście? Możemy się domyślić, że Burgess znów nas zaskoczy... Książka wspaniale pochłania czytelnika. Jest lekka, zabawna i ciepła, a przynajmniej wydaje się taka po pierwszych stronach. Ta krótka opowieść pozostawia jednak czytelnika w lekkim osłupieniu i bez wątpienia zmusza (choćby tylko do krótkiej) refleksji. [Recenzja zamieszczona wcześniej na Podaj.net]
Tytuł oryginalny: One Hand Clapping
Data wydania: 1976
Wydawnictwo: Czytelnik
Seria: Seria z kotem
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 203

Autor

Anthony Burgess Anthony Burgess
Urodzony 25 lutego 1917 roku w Wielkiej Brytanii (Manchester)
Brytyjski pisarz. W 1961 po powrocie z Malezji Burgess zaczął cierpieć na zaburzenia psychiczne, okazało się, że ma raka mózgu i nie dawano mu wielu szans na przeżycie. Przeżył, jednak w 1968 zmarła jego żona Llewela, wkrótce potem pisarz na stałe o...

Książki Anthony Burgess

Wszystkie książki Anthony Burgess

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Klaskać jedną ręką? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@dustderouver
2019-11-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10

Historia wydaje się prosta i na swój sposób jest prosta: Janet żyje spokojnie, chociaż może niezbyt dostatnie, ze swoim mężem Howardem aż do dnia, gdy Howard wygrywa pieniądze. Później ma ich jeszcze więcej. Ten uśmiech losu okazuje się jednak znacząco wpływać na ich życie.

Narracja jest bardzo charakterystyczna dla Burgessa - ma ten swój specyficzny styl pisania, postacie czasem dość nietypowo reagują na pewne sytuacje, jest coś na kształt parodii i gdzieś tam autor, wykorzystując tutaj głównie postać Howarda i dialog między nim a Janet, przekazuje nam swoje przemyślenia. Osobiście to uwielbiam.

Historia nie jest szczególnie długa, nie jest zbyt skomplikowana, a pod koniec wszystko nabiera interesującego obrotu. Postacie są na swój sposób wyraziste, ale mimo wszystko dalej, jak wspominałam, całość jest prosta, może nawet za prosta, a szkoda, bo to przeobrażanie bohaterów naprawdę miało potencjał i myślę, że wiele zadziwiających, zaskakujących scen można było dać w ciągu trwania książki. Polecam siadać do niej, nie mając żadnych konkretnych oczekiwań.

{}× 1 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Klaskać jedną ręką. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe