Rozpustne nasienie : powieść

Anthony Burgess
9.3 /10
Ocena 9.3 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Rozpustne nasienie : powieść
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9.3 /10
Ocena 9.3 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

Eksplozja zaludnienia, gwałtowne obniżanie stopy życiwej... Urzędowe poparcie dla homoseksualizmu i bezpłodności jako jedyne wyjście, aby ludzkość nie popełniła samobójstwa... Oto skutki nieodpowiedzialnej propagandy rozmnażania się w imię zasady, że każdy i wszystko ma prawo się urodzić.
Data wydania: 2003
ISBN: 978-83-918255-6-3, 9788391825563
Wydawnictwo: Vis-á-Vis Etiuda
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Anthony Burgess Anthony Burgess
Urodzony 25 lutego 1917 roku w Wielkiej Brytanii (Manchester)
Brytyjski pisarz. W 1961 po powrocie z Malezji Burgess zaczął cierpieć na zaburzenia psychiczne, okazało się, że ma raka mózgu i nie dawano mu wielu szans na przeżycie. Przeżył, jednak w 1968 zmarła jego żona Llewela, wkrótce potem pisarz na stałe o...

Pozostałe książki:

Człowiek z Nazaretu Rok 1985 Doktorze, lecz się sam. Nakręcana pomarańcza Klaskać jedną ręką
Wszystkie książki Anthony Burgess

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Rozpustne nasienie : powieść aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@dustderouver
2019-12-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane Posiadam

Czym jest właściwie ta książka z intrygującym tytułem?

Poznajemy Beatrice Joanne i Tristrama Fox, nauczyciela, historyka, którzy stracili pięcioletniego syna. W ich związku wszystko tylko pozornie układa się dobrze, bo Beatrice ma romans z bratem Tristrama – Derekiem. Warto dodać, że bracia się nie cierpią, a Derek dla swojego interesu udaje homo. Pewnego dnia Tristram dowiaduje się o romansie i wtedy zaczyna się prawdziwa przygoda.

Obserwujemy życie tych ludzi na tle gwałtownych przemian społecznych i politycznych, o których Tristram opowiada swoim uczniom. Te pojęcia i ogólnie to, co Tristram mówi młodzieży na zajęciach może być trudne do zrozumienia dla czytelnika, ale warto przez to przebrnąć. Te zmiany w społeczeństwie nie mają pozytywnych skutków – głód, kanibalizm i ogromne rozluźnienie seksualne (np. publicznie dobieranie ludzi w pary, którzy idą potem szaleć na polu).

‘’Z tabletką, z tabletką unikniesz ciąży letko.’’

Państwo przedstawione przez Burgessa dba tu o równowagę, a dokładniej unika przeludnienia, aby zasobów ziemskich starczyło dla wszystkich. Praktycznie nie istniały podziały etniczne. Śmierć człowieka nie była dla urzędników i władzy powodem do smutku, a wręcz przeciwnie – martwe ciało zyskiwało nazwę pięciotlenku fosforu, które miało ‘’nakarmić’’ Ziemię. Ciężko więc o jakiekolwiek zaufanie do lekarzy, którzy, chociaż mają ratować życie, mogą przyspieszyć śmierć. Dla wielu matek odejście dziecka to wręcz powód do radośc...

{}× 2 | link |
@tsantsara
2019-11-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane Literatura angielska Fantastyka

Szczególnie ujmujące w "Rozpustnym nasieniu" (w języku angielskim gra między znaczeniem słowa "wanting" - "rozwiązły" lub "felerny", jak pisze autor w posłowiu z 1982 roku) - oprócz zaiste profetycznej wizji, która w 1962 nie musiała być wcale oczywista - są historiozoficzna perspektywa, oczytanie autora i jego kreatywność językowa. Jego książki nie są wymyślaniem przygodowej akcji w nieokreślonej, wyssanej z palca przyszłości, co u współczesnych autorów zdaje się być regułą. Ich wątki obficie czerpią z teraźniejszości i przeszłości, potwierdzając erudycję pisarza, podobnie jak liczne cytaty i nawiązania do literatury, niejednokrotnie dowcipne ("Ktoś wypluł górną protezę i w powietrzu zawisł na chwilę wyszczerzony uśmiech kota z Cheshire." s.71). Fantastyczne światy układane z poglądów i wierzeń zaczerpniętych z teraźniejszości przez rodzaj krzywego zwierciadła, jakie tworzą, stają się zgryźliwym acz inteligentnym komentarzem do aktualnej rzeczywistości społeczno-politycznej. Ot, zasada większości dystopii. Burgess dba o drobiazgi - nawet użyte w powieści nazwiska i nazwy miejscowości są znaczące. Są dowcipnie złośliwymi aluzjami do wydarzeń, postaci historycznych lub własnych znajomych.

Zaskakująco trafna i zarazem dowcipna jest jego (40-letnia już!) wizja, w której społeczeństwo homoerotyczne to lansowana i widoczna w mediach, kulturze i strukturach władzy nie tylko moda, ale preferowana i już właściwie jedyna ścieżka kariery. "Homo" to rządzący mainstream, a prok...

{} | link |
@calamitas
2013-05-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane THESAURUS
UN
2011-03-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Posiadam
@iusta
2011-02-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Na prezent dla mnie...
@BArtus
2008-12-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Co czytać po książce “Rozpustne nasienie : powieść”- Anthony Burgess

Ciemności przybywaj
Ciemności przybywaj Fritz Leiber
{}8.3/10
Jedna z najciekawszych powieści Leibera, wielkiego mistrza S...
Okrutna miłość
Okrutna miłość Reginald Hill
{}8/10
Miłość zabija...dosłownie w kolejnym kryminale Reginalda Hil...
Potępieni
Potępieni Chuck Palahniuk
{}7.7/10
Jedenastoletnia Madison umiera z powodu palenia trawki i zos...
Ewangelia ognia
Ewangelia ognia Michel Faber
{}7.8/10
Niepozorny badacz kultury antycznej Theo Griepenkerl przypad...
Nadobna dziewica
Nadobna dziewica Joyce Carol Oates
{}8/10
Najnowsza, bardzo dobrze przyjęta przez krytykę, powieść wyb...

Cytaty z książki

O nie! Książka Rozpustne nasienie : powieść. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe