Kobieta w białym kimonie

Ana Johns
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 61 ocen kanapowiczów
Kobieta w białym kimonie
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 61 ocen kanapowiczów

Opis

Czytelniczy wybór klubu książki BBC RADIO 2!

Zapierająca dech w piersiach powieść inspirowana prawdziwymi wydarzeniami.

Historia żyjących po dwóch stronach Pacyfiku dwóch kobiet i jednej łączącej je tajemnicy.

Japonia, 1957 rok. Zaaranżowane małżeństwo siedemnastoletniej Naoko Nakamury zapewniłoby jej odpowiedni status rodzinny w tradycyjnej społeczności japońskiej. Ona jednak zakochuje się w przypadkowo napotkanym marynarzu, którego poślubienie oznaczałoby dla niej hańbę i odcięcie od rodziny. Nagle dziewczyna staje wobec niewyobrażalnie trudnych wyborów, które niosą ze sobą konsekwencje na całe życie.

Stany Zjednoczone, czasy współczesne. Dziennikarka Tori Kovač natrafia na list, który kwestionuje wszystko, co dotąd wiedziała o swojej najbliższej rodzinie. Strzępki informacji, jakie przekazuje jej umierający ojciec, nieoczekiwanie wywracają jej życie do góry nogami. Kobieta rozpoczyna prywatne śledztwo i wyrusza w daleką podróż, aby stawić czoła prawdzie.

„Kobieta w białym kimonie” to poruszający portret dwóch kobiet: jednej rozdartej między tradycją a sercem i drugiej poszukującej odpowiedzi na pytanie, czym naprawdę są dom i rodzina.

Tytuł oryginalny: The Woman in the White Kimono
Data wydania: 2021-01-20
ISBN: 978-83-66718-20-3, 9788366718203
Wydawnictwo: Kobiece
Kategoria: Powieść
Stron: 384
dodana przez: Asamitt

Autor

Ana Johns Ana Johns Ana Johns, amerykańska pisarka i dziennikarka, przez ponad dwadzieścia lat była dyrektorką kreatywną, a także właścicielką firmy zajmującej się działalnością twórczą. Jej debiut literacki "Kobieta w białym kimonie" (2019) okazał się międzynarodowym ...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Dwa statki mijające się nocą

WYBÓR REDAKCJI
10.02.2021

„Aby zrozumieć dokąd zmierzasz, musisz poznać swoje korzenie, jak i cel”. „Kobieta w białym kimonie”, to hipnotyzująca i pełna emocji lektura. To niewyobrażalny i emocjonalny portret kobiety, uwięzionej między prawdziwą miłością a rodziną, kulturą i bezpieczeństwem. Na nic zaklinanie rzeczywistości, błaganie Boga i ludzi o litość, pewnych rzecz... Recenzja książki Kobieta w białym kimonie

@gala26@gala26 × 34

Czuje się kobiecą rękę i to również mocna strona tej książki

WYBÓR REDAKCJI
30.01.2021

„Kobieta w białym kimonie” to poruszający portret dwóch kobiet: jednej rozdartej między tradycją a sercem i drugiej poszukującej odpowiedzi na pytanie, czym naprawdę są dom i rodzina. Nie wiem, czy istnieje lepsze podsumowanie niż to, które możemy znaleźć na okładce książki. Książki, która już od kilku pierwszych słów sprawia, że chce się w... Recenzja książki Kobieta w białym kimonie

@kobiecakawiarnia@kobiecakawiarnia × 2

Słodko-gorzka historia miłosna

17.02.2021

Moim zdaniem pierwsza powieść Any Johns jest doskonała. Jest to rodzaj książki, którą czytasz dalej i dalej, nie chcesz spać, ponieważ ważne jest, co będzie w następnym rozdziale. Akcja rozgrywa się w dwóch ramach czasowych - we współczesnym w USA i Japonii, lat pięćdziesiątych, podczas okupacji przez Stany Zjednoczone. Niewiele wiem o historii i ... Recenzja książki Kobieta w białym kimonie

@Strusiowata@Strusiowata × 15

"Kobieta w białym kimonie"

10.02.2021

"Czas niczego nie rozróżnia. Nie dba o to, czy jesteś szczęśliwy, czy smutny. Nie czeka, nie zwalnia, ani nie przyspiesza”. Opowieść toczy się na dwóch płaszczyznach czasowych. Mamy czasy współczesne, Ameryka, córka byłego żołnierza po jego śmierci odkrywa prawdę o jego młodości. Postanawia podążyć jej śladem. W tym celu musi wybrać się w po... Recenzja książki Kobieta w białym kimonie

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@gala26
2021-02-04
8 /10
Przeczytane Nowe wyzwanie czytelnicze 2021 Literatura piękna 2021 Obyczajowe Od wydawnictw/autorów/wygrane w konkursie Z historią w tle

Niewiele wiedziałam o tamtych czasach w historii Stanów Zjednoczonych i Japonii. To niewyobrażalny i emocjonalny portret kobiety uwięzionej między prawdziwą miłością a rodziną, kulturą i bezpieczeństwem. Ana Johns zainspirowana prawdziwymi zdarzeniami, napisała powieść. Piękną, poetycką ze wspaniałą oprawą.

× 26 | Komentarze (2) | link |
@coolturka104
2021-01-25
8 /10
Przeczytane

"Kobieta w białym kimonie" jest powieścią inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami, gdzie historia współczesna przeplata się z historią z lat pięćdziesiątych.

Stany Zjednoczone, czasy współczesne. Umierający na raka ojciec, Tori wręcza jej list, który wywraca jej życie do góry nogami. Dotyczy on tajemnic spowijających jej rodzinę. By poznać prawdę, dziewczyna wyrusza w podróż za ocean.

Japonia, 1957 rok. Rodzina Naoko Nakamury aranżuje małżeństwo, które zapewni im wysoki stratus w społeczności.
Nie wiedzą, że dziewczyna oddała swe serce innemu, lecz związek ten oznacza okrycie się hańbą i odcięcie od rodziny. Rozdarta między sercem a powinnością, staje wobec niewyobrażalnie trudnego wyboru.

W tej powieści pierwsze skrzypce odgrywają emocje, te, najbardziej chwytające za serca.
Zapewniam, że historia Naoko nikogo nie pozostawi obojętnym. W ogóle charakterystyka postaci zasługuje na uznanie. Z ogromnym smutkiem czytałam o wszystkim, z czym musiała zmierzyć się główna bohaterka. I przyznam, że nie spodziewałam się tak wciągającej historii.

Poruszający obraz realiów życia w kraju, gdzie mieszane małżeństwa traktuje się z pogardą, a ich dzieci jak trędowate, stanowią bowiem bolesną pamiątkę po przegranej wojnie, brukają nie tylko krew, ale i tradycje.

Ważnym elementem jest również walor poznawczy. Uwielbiam czytać o innych egzotycznych kulturach, zachowaniach i tradycjach tak innych od naszych. Podobały mi się wszystkie odwołan...

× 8 | link |
@kryminal_na_talerzu
2021-01-19
8 /10

Debiut literacki Any Johns pt. „Kobieta w białym kimonie” to historia oparta na kilku prawdziwych opowieściach zaliczana do gatunku powieść historyczna. Na tle innych wyróżnia się jednak tym, że opowiada historię powojennej Japonii i konsekwencji, które dla tego kraju przyniosła II wojna światowa. To historia przede wszystkim miłosna, której uczucie połączyło dwie osoby tak różne kulturowo od siebie jak to tylko możliwe. Czytelnik poznaje historię Naoko, 17letniej dziewczyny, która razem z rodziną ma zdecydować za kogo wyjdzie za mąż. Ona kocha amerykańskiego żołnierza, oni chcą by związała się z synem japońskiego partnera biznesowego ojca. Czy miłość zwycięży tradycję i społeczne konwenanse? W tle autorka rewelacyjnie oddała powojenną Japonię –zwyczaje, obrzędy, wierzenia, przypowieści, religię. Zrobiła to z wyczuciem, ładnie wplotła w historię, tak że tło nie przyćmiewa głównego wątku fabularnego. To książka, która nie tylko wzrusza, ale i zmusza do refleksji, do zastanowienia się na zderzeniem dwóch tak różnych kultur i sytuacji z tego wynikających, które naprawdę miały miejsce w naszej historii…

Oprócz historii Naoko poznajemy też współczesne dzieje Tori, dziewczyny, która w chwili, gdy umiera jej ojciec dowiaduje się czegoś, co całkowicie zmienia jej postrzeganie jego jako człowieka. Ta część opowieści dodaje bardziej uniwersalnego wydźwięku powieści dotyczącego pojęcia rodziny i relacji rodzic – dziecko.

Mimo iż nieczęsto się...

× 6 | link |
@Mirka
2021-06-30
10 /10
Przeczytane

Ależ to była piękna historia! Wzruszyłam się, smuciłam, cieszyłam, gdy podążałam za stworzoną historią. Książka ma wszystko to, co sprawia, że chcemy zajrzeć za piękną okładkę i poznać skrywającą się na jej kartach historię a gdy już zaczynamy ją czytać, wówczas nie możemy przestać podążać dalej za kolejnymi wydarzeniami, z niecierpliwością oczekując jej końca. To głęboko poruszająca, ekstremalnie emocjonalna a przy tym klimatyczna opowieść o losach dwóch kobiet, które dzieli miejsce zamieszkania, tysiące kilometrów i czas. To opowieść o walce o swoje marzenia i odkrywaniu siebie, ale przede wszystkim o miłości omotanej sztywnymi normami społecznymi i tradycyjnymi obyczajami.

Cała recenzja:https://ezo-ksiazki.blogspot.com/2021/06/816-kobieta-w-biaym-kimonie.html

× 5 | link |
@ksiazka_w_pigulce
@ksiazka_w_pigulce
2021-01-01
7 /10
Przeczytane


Powojenna Japonia, gdzie nie opadł jeszcze kurz konfliktu między Ameryką. Ludzie, w których tkwi głęboko zakorzeniona nienawiść, żal i przekazywana z pokolenia na pokolenie zadra w sercu względem wroga. Rodzinne tradycje japońskie, kulturowe naleciałości kraju wiśni i to, co rozbrzmiewa na cały świat do dziś - co wypada, a czego nie wypada, splamiony honor rodziny, małżeństwo aranżowane, a w tym wszystkim miłość, jaka nie powinna się zdarzyć, a która wcale nie należała do rzadkości w powojennej Japonii, była za to powodem do wstydu i hańby.

Dwie przeplatające się opowieści: córka żegna ojca, gdzie ten na łożu śmierci wspomina o wydarzeniach sprzed wielu lat. Wiedziona śladami ojca, wspierana dziennikarskim fachem w ręku rozpoczyna wędrówkę w przeszłość. Jednocześnie autorka opierając się na wydarzeniach fikcyjnych, acz z elementami prawdy, prawdziwych postaci i rzeczywistych wydarzeń zabiera czytelnika w świat tradycyjnego picia herbaty, przekazywanych pokoleniowo japońskich rytuałów, małżeństw aranżowanych. W cieniu konfliktu japońsko-amerykańskiego dzieją się małe dramaty młodych kobiet, w tym Naoko, która musi wybrać: miłość czy dotychczasowa rodzina? Wybór nie jest łatwy, a podjęte decyzje będą rzutować na wiele kolejnych lat i dziesięcioleci. Przyjdzie moment, gdy współczesna Ameryka spotka się dawną, tradycyjną Japonią, gdzie dwie kobiety spojrzą sobie w oczy i słowa będą zbędne.

Piękna, napisana prostym językiem opowieść o odkrywaniu siebie,...

× 4 | link |
@monika8905
2021-02-07
10 /10
Przeczytane

"Kobieta w białym kimonie" to niezwykle poruszająca opowieść o miłości, która chwyta za serce i wzbudza ogromne emocje.

Dwie kobiety i dwie historie, które przeplatają się ze sobą. Naoko to młoda dziewczyna, która wychowuje się w Japonii. Jest rok 1957. Naoko ma poślubić mężczyznę wybranego przez jej rodzinę. W międzyczasie przenosimy się do współczesnej Ameryk, gdzie Tori próbuje poznać prawdę o swoim ojcu.

"Kobieta w białym kimonie" to obraz dwóch kobiet. Obie rozdarte emocjonalnie. Naoko musi dokonać trudnego wyboru. Posłucha głosu serca, czy pozostanie wierna tradycji. Tori szuka odpowiedzi, które nie dają jej spokoju, w końcu dotyczą jej bezpośrednio.

Ta książka to powieść fikcyjna, autorka bazuje na wydarzeniach, które spotkały jej ojca.

Czytając poznajemy historię Japonii oraz jesteśmy zasypani różnymi mądrościami, które są głoszone w rodzinie Naoko.

Mnie ta historia wciągnęła od samego początku i bardzo wzruszyła mnie historia obu dziewczyn.

Polecam gorąco i zachęcam do zapoznania się z tą historią. Jest to jedna z lepszych książek jakie czytałam.

× 4 | link |
EK
@EwaK.
2022-06-04
7 /10
Przeczytane

Kolejna odsłona II wojny światowej i jej konsekwencje, takie, o jakich nie miałam pojęcia, ani się nad tym nie zastanawiałam. Koniec wojny, kapitulacja Japonii i trwająca wiele lat amerykańska okupacja. Tyle wiedziałam. I teraz do akcji wkraczają młodzi amerykańscy chłopcy i japońskie dziewczęta. Miłość, szczęście, rozstania, nieszczęście. Zostają niechciane amerykańsko - japońskie nieślubne dzieci, jako pokłosie wojny.
Za uzmysłowienie mi tego kawałka historii i skali zjawiska oraz w ogóle za podjęcie tematu - uznanie dla autorki. Kanwą powieści są fakty, żałuję tylko, że na wiele pytań nie znalazłam odpowiedzi, ale i tak brawo - brawo. Pogrzebałam trochę w sieci, znalazłam informacje o założonym przez dziedziczkę rodziny Mitsubishi sierocińcu dla dzieci mieszanej krwi, pomnik dziewczynki w czerwonych butach w Jokohamie. A posążki Jizo w czerwonych czapeczkach widywałam w różnych sceneriach, ale nigdy nie zainteresowałam się głębiej o co chodzi.

A fabuła? Fikcyjna, ale w oparciu o rzeczywiste wydarzenia. Ona, on, wielka miłość, zderzenie dwóch kultur i tradycji, dyskryminacja, ale nie jest oczywiste kto tu kogo bardziej dyskryminuje. Potem to już wypisz wymaluj Madam Butterfly ze zmodyfikowanym zakończeniem. I całe szczęście, bo finał historii mnie zaskoczył.
Takie melodramatyczne historie i w ogóle romanse, ckliwe i łzawe opowieści nie należą do moich ulubionych, ale przełknęłam bezboleśnie, bo ta powieść niesie ze sobą dodatkowe treści.
Jest i wąt...

× 3 | link |
@ladypasja
@ladypasja
2021-02-15
9 /10

„Kobieta w białym kimonie” autorstwa Ana Johns to książka, która zrobiła na mnie duże wrażenie.

Dwie kobiety.

Dwie tradycje.

Dwie historie.

I jedna łącząca je prawda, którą trzeba odkryć.

To niezwykła opowieść o sile miłości, kobiecej determinacji i szacunku do drugiego człowieka, ale również o złu wynikającym ze stawiania granic pomiędzy My i Oni.

To książka o walce rozsądku z uczuciem, wyborem pomiędzy dobrem rodziny a dobrem własnym.

Poznajemy Naoko Nakamurę w czasie wielkich zmian życiowych „teraz, gdy amerykańskie ideały toczą wojnę z tą pradawną tradycją, rodzina decyduje wyłącznie o tym, kogo mi przedstawi. Do mnie należy wybór, kogo poślubię. Oczywiście posiadanie wyboru i możliwość dokonania go to dwie różne sprawy. Na tym polega moje wyzwanie.” To ciekawy portret kobiety wkraczającej w dorosłość w Japonii w latach 50, w burzliwych czasach zderzenia japońskiej tradycji z amerykańską nowoczesnością. To portret kobiety walczącej o możliwość samodzielnego podejmowania, walka o stanowienie o sobie, walka o prawo do wyboru.

Druga kobieta – Tori Kovać podejmuje próbę poznania prawdy o zmarłym ojcu, o jego prawdziwej historii. Stara się dowieźć, że wiara w prawdę o tacie jest uzasadniona… mimo zawirowań spowodowanych tajemniczym listem, wywołującym lawinę pytań, budzącym niepokój, podkopującym wiarę w prawość cz...

× 2 | link |
@gosia_myst
2021-01-06
8 /10
Przeczytane

„Kobieta w białym kimonie” opowiada historię dwóch kobiet, które dzielą kraje, tysiące kilometrów i wiele lat ale jest cos co je łączy.
Japonia 1957 roku. Naoko Nakamura ma 17 lat, a jej rodzice zaaranżowali jej małżeństwo z synem przyjaciela jej ojca. Jest to niezwykle ważne, gdyż wzmocnieni statusu jej rodziny w społeczności oraz pomoże rodzinnemu biznesowi. Jednak Naoko jest zakochana w gaijinie, amerykańskim marynarzu. Poślubienie Amerykanina byłoby haniebne dla niej i jej rodziny. Nie tylko nie podoba się to jej rodzinie, ale także większości Japonii, która nadal postrzega Amerykę jako wroga. Gdy zachodzi w ciążę, zostaje odcięta od rodziny i pozostawiona samej sobie, by podejmować decyzje, których poważne konsekwencje będą miały na nią wpływ na całe życie.
Druga linia czasu to dzisiejsze Stany Zjednoczone. Tori Kovać opiekuje się śmiertelnie chorym ojcem. Znajduje list z tajemnicą, która pochłonie ja bez reszty. Tori wyrusza w podróż do Japonii, aby poznać prawdę, odnaleźć kobietę którą kochał jej ojciec ale i odszukać rodzinę którą możliwe że tam ma.
Autorka zainspirowała się prawdziwymi historiami, aby napisać tę powieść i muszę przyznać, że to naprawdę jedna z najpiękniejszych historii jakie ostatnio czytałam. Język jakim to zrobiła jest wyjątkowo plastyczny, momentami wręcz poetycki. Autorka w sposób niezwykle obrazowy łączy fakty historyczne, emocje oraz fikcję. Bohaterowie są wiarygodni dzięki czemu bez problemu można poczuć każda ich emocję. Fabu...

× 2 | Komentarze (1) | link |
@ksiazkazpazurem
2021-03-11
8 /10
Przeczytane

"Kobieta w białym kimonie" to mój pierwszy e-book i to taki, którego nie zapomnę do końca życia.

W książce poznajemy dwie młode kobiety, które dzieli czas, przestrzeń oraz kultura. Ale z tego, co później się dowiadujemy, mimo różnić kulturowych, łączy je pewna osoba.

Wspomniane przez mnie wcześniej kobiety będziemy mieli okazję, poznać z indywidualnej perspektywy na przestrzeni całej książki. Lawirując razem z nimi, między przeszłością a teraźniejszością, co na początku powieści może wywołać spory mętlik w głowie, ale później z następnymi rozdziałami się zatrze. A roztoczony przez autorkę zalążek tajemnicy, wraz z końcem książki się ujawni.

Książka podbiła moje serce subtelnym i sensownym językiem, który nadał powieści powagi. Z racji tego, że jest ona oparta na wydarzeniach, mających miejsce w historii Japonii i Stanów Zjednoczonych. Nie łatwo było mi się od niej oderwać. Zważywszy na to, jaki los spotykał japońskie kobiety, które zakochiwały się w przybywających do ich kraju obcokrajowcach.

Mimo tego, że Naoko Nakamura jak i Tori Kovac są postaciami fikcyjna. Wspólnie odegrały ważną rolę dla książki.

Rozdziały poświęcone Naoko wywołały we mnie, falę rozmaitych emocji. Zapartym tchem śledziłam jej kolejne kroki, przeżywając razem z nią chwilę radość, ale też grozy i gorzkiej rozpaczy.

Tori zaś od początku odpowiadała za rozbudzenie i podtrzymywanie mojej czytelniczej ciekawości. Albowiem, to ona odkryje przed nami bo...

× 2 | link |
@maczek89
2021-01-30
10 /10
Przeczytane

Powieść zdobyła moje serce ❤ Dawno nie czytałam książki tak pięknej i pełnej emocji. Jest to niezwykle poruszająca opowieść. To jedna z tych powieści, która zostanie ze mną na dłużej.

Historia zakazanej miłości niedopuszczalna w tradycyjnym japońskim domu. W tej książce dominuje smutek, żal, rozpacz i walka o życie ..
🐰🐰🐰Akcja toczy się, dwutorowo co daje nam możliwość bardzo dobrze poznać bohaterów , a także zwyczaje jakie panowały w Japonii.
Historia przedstawiona w książce fikcją, ale opartą na rzeczywistych wydarzeniach.
🐰🐰🐰Kobieta w Białym Kimonie to powieść o kobiecie uwięzionej między prawdziwą miłością, a rodziną, bezpieczeństwem i kulturą.

× 2 | link |
@ania_gt
2021-10-22
5 /10
Przeczytane Historie z historią w tle

Historia inspirowana wydarzeniami historycznymi. Okupacja Japonii przez wojska sojusznicze (głównie USA) trwała do 1952 r. Opis obyczajów i różnic kulturowych oraz niemożliwej do zaakceptowania miłości. Ani mnie nie porwało, ani nie zniechęciło.

× 2 | link |
@Czerwonowlosa_czyta
@Czerwonowlosa_czyta
2021-04-01
10 /10
Przeczytane

❗❗ RECENZJA❗❗

Tytuł: Kobieta w białym kimonie
Autor: Ana Johns
Wydawnictwo Kobiece

Tytuł: Kobieta w białym kimonie
Autor: Ana Johns
Wydawnictwo Kobiece

Rok 1957- Japonia-kraj kwitnącej wiśni. Główna bohaterka Naoko Nakaruma. Dziewczyna jest zakochana ze wzajemnością w amerykańskim marynarzu o imieniu Jimmy. Ich miłość dzieli przepaść kulturowa. Jednak rodzina Naoko nie akceptuje wyboru córki i wybrała dla niej innego mężczyznę. W jej rodzinie różnorodność kulturowa w kwestii ślubu jest traktowana z pogardą. Zrozpaczona Naoko próbuje przekonać ojca do Jimmego, jednak bez skutku. Zdeterminowana ucieka z domu i wychodzi za mąż za Jimmego. Na jaw wychodzi także, że Naoko jest w ciąży. Dziewczyna trafia do kliniki położniczej, gdzie dowiaduje się, że jej dziecko nie przeżyje po porodzie. W dodatku Naoko została odizolowana od męża.

Stany Zjednoczone- współczesność. Dziennikarka Tori Kovac żyjąca w Stanach Zjednoczonych, ma ciężko chorego ojca chorującego na raka, którym się opiekuje. Pewnego dnia przed śmiercią taty w szpitalu kobieta otrzymuje od niego list, który całkowicie wywraca świat Tori do góry nogami. Okazuje się bowiem, że do tej pory nie znała właściwie swojego taty. Nie ma pojęcia kim jest adresatka listu. Aby rozwiązać tą zagadkę kobieta wybiera się do Japonii.

Jakie są powiązania pomiędzy Tori i Naoko? Czy Tori dowie się prawdy o swoim ojcu? Co jeszcze wydarzy się w życiu Naoko?

Ta książka por...

× 1 | link |
@czytanie.na.platanie
2021-02-09
8 /10
Przeczytane Przeczytane 2021 Posiadam

"Człowiek wędruje po świecie, żeby szukać tego, czego potrzebuje, lecz wraca do domu, by to znaleźć."
W powieści „Kobieta w białym kimonie” takich japońskich sentencji znajdziemy wiele. Mają one w sobie dużo mądrości i z pewnością warto je przemyśleć, a i zastosować w życiu. Czy jednak równie pozytywnie ocenimy tradycje, nie tylko japońskie, zmuszające młode dziewczyny do ożenku wbrew ich woli? Uprzedzenia rasowe, w których nie ma miejsca na miłość Japonki z amerykańskim żołnierzem?
Opowieść przedstawiona z dwóch perspektyw. Współcześnie, przez Amerykankę, która po śmierci ojca odkrywa historię jego młodości i podążając jej śladem udaje się do Japonii oraz Naoko, młodziutką Japonkę, która w roku 1957, oddaje serce amerykańskiemu marynarzowi skazując się tym samym na napiętnowanie i cierpienia.
Wzruszająca do głębi historia miłości dwojga młodych ludzi, rozdzielonych przez politykę, uprzedzenia rasowe, tradycję i nienawiść. Opowieść o kobiecie, która mimo przeciwności losu walczy do końca o to, w co wierzy.
Poruszająca tym bardziej, że czerpiąca z prawdziwej tragicznej historii amerykańskiej okupacji Japonii, której owocem były narodziny ponad dziesięciu tysięcy dzieci amerykańskich żołnierzy. Niektóre z gwałtu, inne z miłości, ale wszystkie traktowane przez tradycyjne społeczeństwo Japonii, jak i niechętną do mieszania ras Amerykę jako niechciane zło. Zło, którego trzeba się pozbyć.
...

× 1 | link |
@zaczytanababka
@zaczytanababka
2021-02-13
10 /10

Dlaczego warto brać udział w takich wyzwaniach? Bo dzięki nim można odkrywać takie właśnie perełki. Jestem wprost oczarowana tą lekturą. Troszkę się jej obawiałam, że nie do końca jest w moim typie, ale bardzo się cieszę, że się nie zniechęciłam.

Historia tutaj przedstawiona toczy się dwutorowo. W jednej linii czasowej poznajemy Naoko Nakamurę, przed którą ważne wydarzenie. Ma przyprowadzić wybranka swojego serca i oficjalnie przedstawić go rodzinie. Od tego jak wypadnie spotkanie zależy ich wspólna przyszłość.

Historia Tori Kovac dzieje się w czasach współczesnych. Kobieta jest dziennikarką śledczą i właśnie staje przed największym wyzwaniem, ale tym razem dotyczy ona życia prywatnego. Za sprawą tajemniczego listu jej świat staje na głowie, a ona postanawia podążać śladem nikłych informacji otrzymanych od umierającego ojca.

Jest to cudowna opowieść o miłości, pragnieniach, bólu i cierpieniu. Autorka w fascynujący sposób ukazuje japońskie zwyczaje i kulturę. Nie wiedziałam, że rytuał picia herbaty może być taki ciekawy i … skomplikowany. Urzekły mnie japońskie przysłowia, które dodawały smaczku i tworzyły odpowiedni klimat.

Fabuła jest tak wciągająca i emocjonalna, że nie da się od niej oderwać. Aranżowane małżeństwa i uprzedzenia rasowe to obraz powojennej Japonii. Kobiety, które poślubiły amerykańskiego żołnierza były skazywane na banicję, gdyż przyniosły hańbę rodzinie. Dzieci zrodzone z takiego związku były niechciane.

Ta ...

× 1 | link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

Życie z miłością jest bowiem szczęśliwe. Życie dla miłości to głupota. Życie w duchu „gdyby tylko” jest nieznośne.
Wygrana jest ważna, lecz to, jak się wygrywa jest jeszcze ważniejsze
Aby zrozumieć dokąd zmierzasz, musisz poznać swoje korzenie, jak i cel
Człowiek wędruje po świecie, żeby szukać tego, czego potrzebuje, lecz wraca do domu, by to znaleźć
Mądrzy ludzie czynią swoje życie niebem, a głupcy narzekają na piekło [...]
Dodaj cytat