Kobiety i inne potwory

Jess Zimmerman
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Kobiety i inne potwory
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Meduza, najsłynniejsza z Gorgon, według mitów była tak brzydka, że sam jej wygląd napawał przerażeniem. Syreny rzuciły się w odmęty morza z rozpaczy, nie mogąc znieść odrzucenia. Sfinga, demon złego losu, popełniła samobójstwo, gdy Edyp rozwiązał jej zagadkę. Scyllę przemieniono w potworę za karę, że odrzuciła uczucie mężczyzny.

Jess Zimmerman przykłada mitologiczne archetypy do własnych przeżyć, tworząc wielowymiarowy portret współczesnych kobiet. Interesuje ją solidarność i rywalizacja, wstyd i gniew, trudna relacja z własnym ciałem i przekraczanie granic – pisze o tym błyskotliwie i z ironią. Udowadnia, że nie musimy mieć dwóch głów, by uchodzić za monstrum. Wystarczą dwa podbródki.

Kobiety i inne potwory to odważna feministyczna analiza, która obnaża mechanizmy tkwiące w naszej kulturze. Zimmerman przewrotnie interpretuje znane mity, proponując świeże spojrzenie na obowiązujące ideały piękna i role związane z płcią. Zachęca przy tym do buntu i pielęgnowania cech i zachowań, które podobno nam nie przystoją – to, co z nich wyrośnie, może zaskoczyć nas same.

Wydanie 1 - Wyd. Czarne

Tytuł oryginalny: Women and other monsters
Data wydania: 2023-02-22
ISBN: 978-83-8191-652-3, 9788381916523
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Poza serią
Stron: 280
dodana przez: Vernau

Autor

Jess Zimmerman Jess Zimmerman Jess Zimmerman – amerykańska autorka i poetka. Redaktorka w wydawnictwie Quirk Books, była redaktorka naczelna wydawnictwa non-profit Electric Literature, współzałożycielka portalu literackiego Archipelago i była współpracowniczka portalu The Establ...

Pozostałe książki:

Kobiety i inne potwory Basic Witches. Magia kobiecości
Wszystkie książki Jess Zimmerman

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Potwory rodzaju żeńskiego

16.03.2023

„Opo­wie­ści opo­two­rach ro­dza­ju żeń­skie­go, isto­tach za bar­dzo wul­gar­nych, za bar­dzo pod­stęp­nych, za bar­dzo za­chłan­nych, za bar­dzo by­strych, by im to wy­szło na zdro­wie, to hi­sto­rie opo­wia­da­ne przez męż­czyzn.“ @Obrazek Wyjaśnijmy sobie na początku jedną sprawę, Jess Zimmerman nie analizuje mitów. Ona opowiada o swoim życi... Recenzja książki Kobiety i inne potwory

@mewaczyta@mewaczyta × 12

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

PA
@Park2Read
2023-04-16
7 /10

"Granice tego, co wolno kobietom, są sztywne i jest ich bardzo wiele. Mamy być uwodzicielskie, ale czyste, ciche, ale nie powściągliwe, delikatne, ale robotne i zawsze, zawsze małe. Nie możemy odnosić zbyt dużych sukcesów, być zbyt niezależne, za bardzo skupione na sobie, kiedy zaś nie udaje nam się pogodzić wszystkich sprzecznych oczekiwań, stajemy się groteskowe. "

Opracowanie Jess Zimmerman "Kobiety i inne potwory. Tworzenie nowej mitologii "
korzysta z mitów, by opowiedzieć o zagadnieniach dotykających kobiety na przestrzeni wieków. Podobał mi się zamysł twórczy autorki, która do własnych przeżyć przykłada starożytne archetypy, udowadniając, iż mitologiczne prawzory borykały się z problemami kobiet w ogóle, bądź odwrotnie - współcześnie walczymy wciąż, z wiekowymi już, naleciałościami.

Oczywiście nie wszystko jest tu zupełnie na serio, Zimmerman puszcza czytelnikowi czasem oczko, bądź uśmiecha się ironicznie, niemniej tworząc swój uniwersalny portret kobiet, obnaża pewne mechanizmy tkwiące w naszej kulturze od zarania dziejów.

Autorka poddaje znane mity przeróżnym interpretacjom i wariacjom, jej celem jest pewne przetasowanie, pomieszanie porządku - by ostatecznie udowodnić, że stawanie się kobietą od zawsze miało miejsca wspólne, nie zawsze zależne od samych zainteresowanych.

Chwilami miałam wrażenie, że Zimmerman niebezpiecznie zbliża się do granicy nie...

× 2 | link |
@macieknowacky
@macieknowacky
2023-11-04
7 /10
Przeczytane
@mewaczyta
2023-03-16
8 /10
Przeczytane 🍃 Współprace 🍃

Cytaty z książki

Opo­wie­ści o po­two­rach ro­dza­ju żeń­skie­go, isto­tach za bar­dzo wul­gar­nych, za bar­dzo pod­stęp­nych, za bar­dzo za­chłan­nych, za bar­dzo by­strych, by im to wy­szło na zdro­wie, to hi­sto­rie opo­wia­da­ne przez męż­czyzn.
To nasza siła: wszyst­kie je­ste­śmy zdol­ne do tego, by być nie tylko po­two­ra­mi, lecz także mat­ka­mi po­two­rów. Mo­że­my wydać na świat z na­sze­go ciała wszyst­kie naj­więk­sze lęki męż­czy­zny.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl