Kobiety uzależnione od alkoholu – w gąszczu ról i oczekiwań społecznych

Dorota Zaworska-Nikoniuk
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Książka Kobiety uzależnione od alkoholu – w gąszczu ról i oczekiwań społecznych
Książka Kobiety uzależnione od alkoholu – w gąszczu ról i oczekiwań społecznych
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Proponowana czytelnikom książka powstała w latach 2016–2020, a zamysłem, który przyświecał mi podczas analizy specyfiki uzależnienia alkoholowego kobiet, było zaakcentowanie jego kontekstu rodzinnego. Na gruncie nauk społecznych powstało wiele prac dotyczących alkoholizmu oraz rodziny alkoholowej, nie uwzględniają one jednak zróżnicowania płciowego w opisie specyfiki uzależnienia i jego mechanizmów ani sytuacji rodziny z uzależnioną kobietą. Tymczasem kobiet uzależnionych od alkoholu jest coraz więcej we wszystkich krajach europejskich...

Zagadnienia poruszane w monografii:

Pierwszym z nich jest używanie i nadużywanie alkoholu przez kobiety w ciąży (rozdział II) oraz stereotypy narosłe wokół tego zjawiska („jeden kieliszek nie zaszkodzi”, „wypij za zdrowie dziecka”, „czerwone wino na ciążę”), upowszechniane często w środowisku rodzinnym ciężarnych kobiet oraz przez media masowe. Owocować mogą one narodzinami dzieci z zaburzeniami ze spektrum alkoholowego zespołu płodowego (FASD). Rokrocznie w Polsce rodzi się ponad tysiąc dzieci cierpiących na to zaburzenie, wiele z nich pozostaje przez lata źle zdiagnozowanych (najczęściej jako dzieci z ADHD lub autyzmem), niektóre trafiają do rodzin zastępczych lub adopcyjnych niemających pojęcia o możliwości wystąpienia tego typu zaburzenia u dzieci. Rodzi to szereg problemów natury diagnostycznej i trudności w procesie terapii. Biologiczne matki uzależnione od alkoholu pogrąża zaś w poczuciu winy, które utrudnia im proces terapii i leczenia z choroby alkoholowej.

Data wydania: 2020-10-15
ISBN: 978-83-8095-873-9, 9788380958739
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza IMPULS
Stron: 310
dodana przez: oficynaIMPULS

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Kobiety uzależnione od alkoholu – w gąszczu ról i oczekiwań społecznych? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@oficynaIMPULS
2020-10-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10

Walorem recenzowanej monografii jest podjęcie w niej ważnej problematyki, nieco zaniedbanej przez polskie badaczki i polskich badaczy. Autorka przywołuje i analizuje wiele odsłon kobiecych problemów alkoholowych pokazanych w związku z pełnieniem roli matki. Analizowane zagadnienie jest tematem istotnym z kilku powodów. Jednym z nich jest obserwowana od kilkunastu lat tendencja wzrostowa spożywania alkoholu przez kobiety pijące go w sposób ryzykowny i szkodliwy, prowadzący do uzależniania się od alkoholu – „rozwiązującego wszystkie problemy”. Konsekwencje, jakie się z tym wiążą, dotykają różnych sfer funkcjonowania tych kobiet, w tym jednej z kluczowych kobiecych ról społecznych, którą stanowi rola matki. Kreowanie przez kobietę kształtu i funkcjonowania życia rodzinnego oraz przemożny wpływ na formowanie dzieci, naznaczone destrukcyjnym oddziaływaniem alkoholu, to z punktu widzenia pedagoga obszar wymagający zainteresowania i odpowiedniego działania. Aby jednak było to działanie pragmatyczne i racjonalne, nie może zabraknąć solidnej i rzetelnej diagnozy doświadczeń kobiet z problemem alkoholowym, które jednocześnie są matkami. Projekt badawczy, którego realizacji podjęła się Autorka monografii, dostarcza cennych wskazówek dla oddziaływań o charakterze pomocowym i profilaktycznym podejmowanych w omawianym obszarze.

Z recenzji dr hab. Ewy Włodarczyk, prof. UAM

{} | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Kobiety uzależnione od alkoholu – w gąszczu ról i oczekiwań społecznych. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe