Króliki Pana Boga

Grzegorz "(1963)" Kozera
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Króliki Pana Boga
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

Poruszająca opowieść o przyjaźni, miłości, cierpieniu i potrzebie bliskości. Maj 1945. Adam, Halina i Honza ? rozbitkowie, którzy ocaleli z wojennej hekatomby ? próbują wrócić do Polski. Niemcy skapitulowały, lecz wojna tak naprawdę się nie skończyła, a świat poukładanych wartości dawno runął. Bohaterowie niejednokrotnie przekonają się o tym podczas swojej wędrówki. Króliki Pana Boga to najmocniejsza z pięciu dotychczasowych powieści Grzegorza Kozery. Przejmująca historia trojga ludzi, po zakończeniu drugiej wojny światowej wracających do domu. Postapokaliptyczna powieść drogi, której wędrowcy starają się przeżyć na przekór eksperymentom Boga. Chwilami przerażająca i okrutna, niesie jednak przesłanie, że dobro, o ile jest w człowieku, przetrwa razem z nim także koniec świata. Piotr Adamczyk, pisarz, publicysta Niepokojąco inna powieść w morzu (po)wojennych powieści. To książka, którą zaczynasz czytać o szóstej wieczorem, kończysz o ósmej wieczorem, ale śnisz o niej przez całą noc. Grzegorzowi Kozerze udaje się odnaleźć w niej człowieka tam, gdzie człowieczeństwa już nie ma. To wielka sztuka pisać o wielkich sprawach tak, że czyta się o nich lekko, ale myśli ciężko. Powieść ważna i potrzebna szczególnie dzisiaj, kiedy nic nie jest takie, jakie było jeszcze wczoraj. Magdalena Parys, polska pisarka mieszkająca w Berlinie, autorka powieści ?Tunel? i ?Magik?
Data wydania: 2015-04-14
ISBN: 978-83-64184-17-8, 9788364184178
Wydawnictwo: Dobra Literatura
Cykl: Trylogia niemiecka, tom 2
Stron: 256

Autor

Grzegorz "(1963)" Kozera Grzegorz "(1963)" Kozera
Urodzony 20 marca 1963 roku w Polsce (Starachowice)
Grzegorz Kozera – polski prozaik, poeta i dziennikarz. W latach 1987–2006 był dziennikarzem kieleckiego dziennika Słowo Ludu; od 2007 do 2008 redaktorem naczelnym wydawnictwa muzycznego Ferment.

Pozostałe książki:

Berlin, późne lato. Co się zdarzyło w hotelu Gold Króliki Pana Boga Noc w Berlinie Biały Kafka Droga do Tarvisio Kuracja. Opowiadania sanatoryjne
Wszystkie książki Grzegorz "(1963)" Kozera

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Wojna nie skończyła się wraz z kapitulacją Niemiec.

30.05.2020

- Nie wiesz co będziesz robiła po powrocie? - To też. Przede wszystkim nie wiem, jak wrócić do ludzi, żyć normalnie wśród nich, rozmawiać z nimi. Z moją przeszłością to raczej niemożliwe. - Ze mną rozmawiasz. - Z tobą to co innego. Musiałam komuś wszystko opowiedzieć, a ponieważ niedługo nasze drogi się rozejdą i pewnie już nigdy się nie... Recenzja książki Króliki Pana Boga

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@polokokta
2019-11-18
6 /10
Przeczytane

W filmie Miloša Formana "Amadeusz" cesarz Józef II wyrażając opinię o nowo poznanym dziele Mozarta mówi, że ma ono zbyt wiele nut i dlatego nie jest doskonałe. Od razu przypomniałam sobie tę scenę czytając "Króliki Pana Boga". Dla mnie ta książka ma za mało liter.
Poruszany temat bardzo dobry. Pomysł na przeżycia i doświadczenia głównych bohaterów również. Jednak czytając miałam wrażenie, że 253 strony to za mało aby zmieścić całą podróż Haliny, Adama i Honzy, ich wcześniejsze przeżycia i uczucia. Czułam się tak jakbym słuchała człowieka prezentującego przepis potrawy, której wcześniej nie tylko nie przygotowywał, ale nawet nie jadł.
Jedna z recenzentek LC powołała się na podobieństwo do książek Remarque'a. Niestety dla mnie to porównanie jest błędne. Oprócz poruszanego tematu inne podobieństwa nie występują. Bohaterowie Remarque'a byli "żywi", bliscy i bardzo realni. U Grzegorza Kozery są bardziej tłem wykorzystanym do poruszanego tematu.
Po książkę warto jednak sięgnąć. Czyta się ją bardzo szybko i zachęca do dokładniejszego poznania przeżyć ludzi, którym dane było naocznie przekonać się czym była wojna i jak potrafiła zmienić człowieka.

× 1 | link |
@edyta.kyziol
2024-01-06
10 /10
Przeczytane

"Króliki Pana Boga" to czas zakończenia wojny. Niemcy przegrywają, na ich teren wchodzą Amerykanie i Rosjanie. Ludzie pragną wrócić do swoich domów. Tylko czy pomimo zakończenia wojny to jest możliwe? Adam, Halina i Honza pragną tylko jednego. Dotrzeć do Polski, do domu. Jednak mimo zakończenia wojny, świat dalej jest w chaosie, o czym przekonają się niejednokrotnie.

"Króliki Pana Boga" to nie jest książka na miłe spędzenie czasu przy herbatce i pod kocem. To książka trudna, emocjonalna, dotykająca najcięższych przeżyć w dziejach ludzkości. Tu nie ma happyendów. Tu jest prawda, brutalna rzeczywistość, do której nigdy nie możemy dopuścić.

| link |
@maria
2022-02-22
8 /10
Przeczytane TOP 22 rok 2022 audiobook historia/ powieść historyczna (cykl)
@Anna_Natanna
2020-05-30
8 /10
Przeczytane
GA
@garbos
2019-06-30
3 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Króliki Pana Boga. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Berlin, późne lato.
Berlin, późne lato.
Grzegorz "(1963)" Kozera
8/10
Berlin, późne lato to historia o miłości teoretycznie niemożliwej, między dwojgiem ludzi, których dz...
Noc w Berlinie
Noc w Berlinie
Grzegorz "(1963)" Kozera
9/10
Opowieść o miłości i namiętnościach w czasach totalitaryzmu, kiedy niemal każdy wybór decyduje o życ...
© 2007 - 2024 nakanapie.pl