Królikiewicz Pracuję dla przyszłości

Piotr Kletowski, Piotr Marecki
Królikiewicz Pracuję dla przyszłości
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Wywiad-rzeka (około pięćdziesięciu godzin rozmowy!) z mistrzem polskiego kina Grzegorzem Królikiewiczem, autorem najbardziej oryginalnej w rodzimej kinematografii koncepcji języka filmowego. O filmach, widowiskach telewizyjnych, pracach wideo, teorii, formie, awangardzie, przestrzeni poza kadrem, demokratycznej inscenizacji, ?białym szumie?, kinie pozawerbalnym, metodzie prowadzenia aktorów, współpracy z artystami sztuk wizualnych. O niezrealizowanych projektach, polityce, filozofii, historii, historiozofii, religii, mistyce i Bogu. Autorskie ?kto był kim? w okresie PRL-u, barwne opowieści o Zbigniewie Rybczyńskim, Bogdanie Dziworskim, Zbigniewie Warpechowskim, Beacie Tyszkiewicz, Olgierdzie Łukaszewiczu i Franciszku Trzeciaku. Ale przede wszystkim narracja o artyście poszukującym wewnętrznej wolności w świecie programowego zniewolenia.

?Pracuję dla przyszłości? to także jedyny w swoim rodzaju wykład reżysera o mistrzach kina: Bressonie, Herzogu, Godardzie, Wellesie, Fellinim i Bunuelu ? będącym summą widzenia X muzy przez twórcę ?Na wylot?. Wypytywany przez duet Kletowski/Marecki Grzegorz Królikiewicz jawi się w tej książce jako postać radykalnie rozdarta między postawą ?ortodoksa? i ?heretyka?, bluźniercy i mistyka, awanturnika ze SPATIFu i ?Wojownika Bożego?.

Mija ponad 15 piętnaście lat od kiedy autor ?Tańczącego Jastrzębia? i ?Przypadku Pekosińskiego? nie zrealizował filmu fabularnego. Piętnaście lat formalnego zastoju polskiego kina, kina stylu zerowego, stroniącego od wynalazczości i eksperymentu. Kina, które wciąż nie odrobiło lekcji Królikiewicza.
Data wydania: 2011-04-29
ISBN: 978-83-61407-58-4, 9788361407584
Wydawnictwo: Korporacja Ha!art
Kategoria: Filmy
Stron: 368

Autor

Piotr Kletowski Piotr Kletowski
Urodzony w 1975 roku w Polsce (Kielce)
Piotr Kletowski – filmoznawca, specjalista od kina azjatyckiego. Autor monografii Śmierć jest moim zwycięstwem – kino Takeshi Kitano (2001) oraz Filmowa odyseja Stanleya Kubricka (2006). Współautor, razem z Piotrem Mareckim, głośnego wywiadu-rzeki z...

Pozostałe książki:

Kino dalekiego wschodu Filmowa odyseja Stanleya Kubricka Pier Paolo Pasolini Twórczość filmowa Współczesne transformacje. Kultura - Polityka - Gospodarka Żuławski
Wszystkie książki Piotr Kletowski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Królikiewicz Pracuję dla przyszłości aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Królikiewicz Pracuję dla przyszłości. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl