Opinia na temat książki Krótki kurs samoobrony intelektualnej

@zooba @zooba · 2019-11-27 04:53:27
Przeczytane Posiadam Ebooki 2019 Popularnonaukowe Inspiracje/idee
Jakie szczęście, że książkę czytałam w postaci ebooka - krzykliwa okładka nie zachęca do lektury tej bardzo pożytecznej pozycji. Nie zniechęcajcie się jednak bo warto połknąć tę małą pigułkę z odtrutką na próby manipulacji, którym jesteśmy poddawani z wielu stron. Moją motywacją była chęć przypomnienia sobie lub przyswojenia metod odpierania naciąganych argumentów, najczęściej pojawiających się w dyskusjach o dietach, leczeniu, klimacie, o polityce i podobnych tematach rozpalających nas często do czerwoności. Internet i umysły są pełne różnych "może-nie-pomoże-ale-na-pewno-nie-zaszkodzi", "moja-znajoma-stosowała-i-(wstaw dowolną dolegliwość, która zniknęła)" itp. itd. Autor przedstawia pokrótce i z dużą swadą błędy logiczne, podstawy prowadzenia badań naukowych i wnioskowania, wyjątkowo klarownie opisuje elementarne pojęcia z zakresu statystyki i podkreśla jak istotna jest choćby śladowa ale regularnie stosowana "matematyka obywatelska". Nie możemy doprowadzić samych siebie do anumeryzmu - matematycznego analfabetyzmu, nawet jeśli płynie w nas humanistyczna krew ścinająca się na widok równań. Warto zapoznać się z "Krótkim kursem" dla własnego dobra.

Z innych opinii wnioskuję, że zdarzają się przypadki wciągania "Krótkiego kursu" na listę lektur dla studentów. Uważam to za świetny pomysł, krytyczne myślenie jest ważniejszą umiejętnością niż znajomość suchych faktów i danych.

Zakończę cytatem:
Nawyk krytycznego myślenia, gdy jest w społeczeństwie powszechny, może przeniknąć wszystkie jego obyczaje. Ludzie obeznani z nim nie dadzą się ogłupić przez oratora. Niełatwo ich skłonić do uwierzenia. Mogą z powodzeniem przyjmować rzeczy za prawdopodobne, nie mając co do nich pewności - ale będą czekali na dowód i będą umieli go ocenić. Nie ulegną sile przekonania, z jakim ta lub inna osoba wygłasza swoje tezy. Mogą się oprzeć apelom do najdroższych im uprzedzeń i wszelkiego rodzaju pochlebstwom. Edukacja w zakresie postawy krytycznej to jedyna edukacja, o której można zasadnie powiedzieć, że wychowuje obywateli.
Ocena:
Data przeczytania: 2019-07-07
× 1 Polub, jeżeli spodobała Ci się ta opinia!
Krótki kurs samoobrony intelektualnej
2 wydania
Krótki kurs samoobrony intelektualnej
Normand Baillargeon
6.8/10

Ideą tej książki jest zasada, że każdy obywatel demokratycznego kraju powinien myśleć samodzielnie, kiedy podejmuje jakieś decyzje czy wybory. Powinien też rozumieć funkcjonowanie mediów, znać podsta...

Komentarze

Pozostałe opinie

Jednym zdaniem można stwierdzić, że dostajemy to, co tytuł zapowiada. Jednak praca, która absolutnie nie ma pretensji podręcznika czy wykładni wyczerpującej temat, ma jedną wadę, jest nierówna, choć ...

© 2007 - 2024 nakanapie.pl