Kryminał prywatny

Rafał Wałęka
5.9 /10
Ocena 5.9 na 10 możliwych
Na podstawie 14 ocen kanapowiczów
Kryminał prywatny
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5.9 /10
Ocena 5.9 na 10 możliwych
Na podstawie 14 ocen kanapowiczów

Opis

„Ponoć życie jest jak pożar, czasami wystarczy iskra by piękny las
zmienił się w mroczne pogorzelisko. Dla jednych będzie to koniec,
dla innych katharsis i impuls dla czegoś nowego…”.
Tymon Dantej, to pisarz, który nie może poradzić sobie z przeszłością, nie ogarnia teraźniejszości, a przyszłość dla niego nie istnieje.
Jego kryminał prywatny rozpoczyna się, gdy ginie młoda kobieta.
Nikt jej nie szuka, nikt o nią nie pyta. Dantejowi zamazuje się granica między jego własną twórczością literacką i wyobraźnią, a tym co prawdziwe.
Tymon Dantej jest też niemal pewny, że to właśnie on sam jest winien śmierci młodej dziewczyny, której nie może pozbyć się z głowy — niestety wszystko pamięta jak przez mgłę.

Nim całkowicie stoczy się na dno chce wyjaśnić tę ostatnią w życiu zagadkę.


Data wydania: 2017
ISBN: 978-83-65227-69-0, 9788365227690
Rodzaj: e-book
Wydawnictwo: Goneta.net
Stron: 210
dodana przez: Rafal_Waleka

Autor

Rafał Wałęka Rafał Wałęka
Urodzony 8 marca 1988 roku w Polsce (Szczecin)
O autorze słów kilka. Życie to droga, więc miło mi Cię spotkać na mojej trasie. Poznając moją twórczość trzymasz w dłoniach kawałek mojego świata. Kim jestem? Urodziłem się 8 marca 1988 roku w Szczecinie, lecz wychowałem się w Kuźni Raciborskiej, a ...

Pozostałe książki:

Więzień zemsty Defekt Lucyfera Pożądanie na żądanie Pozostań w domu Coś mi tu śmierci
Wszystkie książki Rafał Wałęka

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Mogło być lepiej. Zdecydowanie lepiej.

WYBÓR REDAKCJI
28.01.2020

Jako pierwsza przyciągnęła mój wzrok okładka. Bardzo w moich klimatach — a i opis książki zapowiadał, że pochłonę ją w jeden, góra dwa wieczory. Tymon Dantej, główna postać książki, uważa się za pisarza, ale niezbyt uważa na to co robi czy mówi. Z większą łatwością tworzy sobie problemy niż bestsellery książkowe i pochłaniania stanowczo zbyt d... Recenzja książki Kryminał prywatny

Kryminał prywatny - Recenzja

21.11.2021

Dzień dobry, Dzisiaj przychodzę do Was z recenzją książki Rafała Wałęki pt. „Kryminał prywatny”. Powiem Wam, że książka ta strasznie przypominała mi dzieła Marcela Mossa, więc jeśli są tutaj fani tego autora, to musicie koniecznie sięgnąć po tę pozycję! Nie zawiedziecie się, to mogę Wam obiecać🤓 O czym właściwie jest ta historia? Opowiada ona o ... Recenzja książki Kryminał prywatny

Uhh

21.01.2020

Moim zdaniem książka jest bardzo zła i niezbyt łapie za serduszko, przeładowana wydarzeniami, które w końcu zaczynają się mylić mi jako czytelniczce. Jest ich zdecydowanie za dużo, są również zbyt mało realne, a to przecież kryminał, nie fantasy. Kolejnym minusem są metafory, proste, wzięte z kolokwialnego języka, i pojawiające się średnio w co tr... Recenzja książki Kryminał prywatny

Prywatne piekło

11.09.2022

„Życie pisarza jest jak praca w polu. Orasz, siejesz, a tu przyjdzie stonka i zje ci ziemniaki". Jakie jest Wasze największe marzenie? Kto z Was marzył o tym, żeby zostać pisarzem? Ja kiedyś bardzo chciałam być pisarką. Miałam nawet swojego bloga z opowiadaniem, ale zaginął w odmętach internetu. Strona, na której był blog, została usunięta. I tak... Recenzja książki Kryminał prywatny

Moja opinia o książce

Opinie

@ZaczytanaMalwa
2020-08-29
9 /10
Przeczytane

"Grunt to nie dać się zwieść optycznej iluzji, wyjście zawsze znajduje się bliżej, niż sądzimy." Lauren DeStefano – Atrofia
Tymon Dantej, główny bohater książki pt. "kryminał prywatny" uważa się za pisarza, a tak naprawdę jest zwykłym alkoholikiem, nie potrafiącym odróżnić rzeczywistości od iluzji. Na dodatek przesiąknięty jest zazdrością, o prawdziwych autorów, których dzieła noszą miano bestsellera. Tymon uczestniczy w tzw zbrodni doskonałej, uśmiercona zostaje młoda kobieta, nikt jej nie szuka, a co najlepsze nie ma ciała. Teoretycznie skoro nie ma zwłok to i nie ma zbrodni prawda? A może skoro jest morderca to mamy do czynienia ze skrytobójstwem? Czy Dantej da radę rozwiązać zagadkę swojego prywatnego kryminału?
Książka przez chwilę jest nudna, wymaga wielkiego skupienia, wystarczy chwila nieuwagi aby pogubić się w umyśle wielkiego Pana pisarza. W tej historii granice między rzeczywistością, iluzją, a światem tworzonym przez Tymona są bardzo cieniutkie. Na dużego plusa zasługuje pomysł autora aby nawiązać do innych świetnych ludzi po fachu. Natkniemy się tutaj na wzmianki o Remigiuszu Mrozie, Katarzynie Bondzie czy też o moim ukochanym Kingu. Na wzmiankę zasługuje również humor jaki panuje w tej historii, dwa moje ulubione powiedzonka postanowiłam przytoczyć "Chodzące muzeum puszczalstwa" oraz "zespół durszlaka". Rozbawiły mnie bardzo. Uważam, że książka jest dobrze napisana, porusza ważny problem alkoholizmu, pokazuje jak Tymon z własnej woli stacza się cora...

× 2 | link |
@emilka1984
2022-01-31
6 /10

Zdarza się że czytasz książkę i masz ochotę wstrząsnąć jej bohaterem? Tymonem Dantejem wstrząsnęła bym nie raz. Pisarz który próbuje coś napisać, ale niestety marnie mu to wychodzi, zapatrzony sam w siebie rzuca się w świat narkotyków, alkoholu. Nie budzi się z jednego upojenia a już wpada w następne, co doprowadza do tego, że fikcja miesza mu się z rzeczywistością. Do tego żona z którą jest w separacji, piszę a jej książki są bestsellerami,to mu nie pomaga.

Cóż mogę powiedzieć. Początek książki trudny, zakręcony, nie umiałam się połapać co jest fikcją a co rzeczywistością. W połowie książki cała historia się rozkręca. Jak na początku miałam ją ochotę odłożyć, tak przy końcu nie chciałam odkładać jej wcale. Myślę że gdyby autor na początku nie mieszał nam w głowie, historia byłaby od samego początku bardziej wciągająca. Żałuję że nie poznałam punktu widzenia żony głównego bohatera, wszystko dotyczy jego osoby, miałam wrażenie że chwilami jest trochę narcystyczny. Denerwowało mnie jego ciągłe wpadanie w kłopoty, a powodowało to chęć bycia bohaterem i ciągłe bycie pijanym, co dodawało odwagi.

Mimo tego że ocena średnia to mam ochotę przeczytać kolejny tom. Zakończenie było na tyle zaskakujące że nie mogę nie przeczytać następnej części. Autor ma duży potencjał i wierzę że będzie go wykorzystywał.

| link |
ON
2022-10-20
7 /10
Przeczytane

“Kryminał prywatny” to pierwsza część losów Tymona Danteja i jego żony Weroniki. Ja tę książkę przeczytałam jako ostatnią 😅

Tymon Dantej jest pisarzem, który ciągle wpada w kłopoty. W czasie pewnej imprezy ginie dziewczyna, ale ciało nie zostaje znalezione, co więcej nikt jej nie szuka. Pisarz przestaje rozróżniać wydarzenia ze swojego życia z własną twórczością. Jest przekonany, że miał związek ze śmiercią młodej dziewczyny, ale mało co pamięta z dnia, w którym to się wydarzyło. Tymon postanawia rozwiązać tę zagadkę.

Jako, że przeczytałam tę książkę jako ostatnią, to wiedziałam, jak się zakończy. Czy to mi przeszkadzało w czytaniu? Absolutnie nie. Autor w ciekawy sposób mieszał wydarzenia z życia Tymona Danteja a jego próbami pisania książki.

No ale jak mnie ten chłop denerwuje, nie za specjalnie za nim przepadam. Irytuje mnie strasznie, no ale musi być taki, bo inaczej książka nie miałaby sensu.

Mimo, że wiedziałam jak książka się skończy to parę razy Autorowi udało się mnie zaskoczyć i czytałam ją z ciekawością.

I chyba bardziej podobała mi się ta część niż druga “Pozostań w domu”, ale trzeciej na pewno nie przebije.

Polecam Wam te książki, ale zdecydowanie czytajcie po kolei, czyli “Kryminał prywatny”, “Pozostań w domu” i “Wracaj do domu”.

| link |
@important.books
2021-01-21
4 /10
Przeczytane

Moje pierwsze spotkanie z twórczością Rafała Wałęki.
Z całą odpowiedzialnością mogę przyznać, że ma on swój własny, unikatowy styl.

Książka jest dosyć krótka, jednak wymaga pełnego skupienia. Wystarczy moment, żeby pojawił się problem: czy właśnie czytam historię napisaną PRZEZ głównego bohatera, czy O głównym bohaterze? Rzeczywistość spłata się tutaj z wyobraźnią tak bardzo, że łatwo się w tej historii pogubić.

Do tej całej przeplatanki pomiędzy prawdą a fikcją dochodzą nieprzewidywalne zwroty akcji i zaskakujące zakończenie. Do samego końca zastanawiałam się nad tym, czy to tylko wymysł Danteja, czy faktycznie coś takiego go spotkało.

Książka jak najbardziej ciekawa, ja się jednak trochę męczyłam tym ciągłym przestawianiem się z jednej historii na drugą, choć w trakcie czytania myślałam, że taki zabieg jest ciekawym posunięciem.

| link |
@jasminowaksiazka
2022-09-11
7 /10
@zaczytana.archiwistka
2021-11-21
7 /10
Przeczytane
@apo
2021-11-11
5 /10
Przeczytane
@merida.zielona
2020-11-24
6 /10
Przeczytane KRYMINALNA JESIEŃ
@kobiecakawiarnia
2020-09-26
7 /10
Przeczytane
@kat.czyta
2020-07-08
7 /10
Przeczytane
@Bookmaniak
2020-07-07
4 /10
Przeczytane Inne
@NieTylkoBestsellery
2020-01-25
6 /10
Przeczytane
@Klaudia_Smyk
2020-01-21
2 /10
@emilia.lekner
2020-01-02
5 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

“Tak, pisarz i jego czytelnicy są jak małżeństwo, owocne będzie tylko wtedy, gdy wzajemnie będą się szanować.”
#
“Bo, to nie człowiek ma grzać browar, lecz ten człowieka.”
#
“Nikt nie rodzi się nieudacznikiem, tę naleciałość nieradzenia sobie w życiu nabywamy sami. Jak rdzę, pozwalamy, by problemy nas zżerały powodując kolejne.”
#
“-Kierowniku, jak się przyzwyczaisz, to i po szato de Naturat się nie shaftujesz - oznajmił brodaty żul. Zaśmiał się przy tym, ukazując szczękową szachownicę. Większość zębów już wypadła niczym...”
#
“Wierzę, że życie nie daje nam nic za darmo.”
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl