Księga cmentarna

autor: Gaiman Neil Braiter Paulina (tłum.)
Księga cmentarna
4.37
Ocena 4.37 na 5 możliwych
Na podstawie 68 ocen kanapowiczów
W ciemności przesuwała się ręka trzymająca nóż. Nóż miał rękojeść z polerowan...
W ciemności przesuwała się ręka trzymająca nóż. Nóż miał rękojeść z polerowanej czarnej kości i klingę gładszą i ostrzejszą niż jakakolwiek brzytwa. Gdyby cię skaleczył, pewnie nawet nie zauważyłbyś tego. Nie natychmiast. Nóż zrobił już niemal wszystko, co miał do załatwienia w tym domu. Zarówno ...
Pełny opis
Data wydania: 2008
ISBN: 9788374801096
Wydawnictwo: MAG

Recenzje

"Księga cmentarna"
Neil Gailman. Tego autora zna bardzo wielu czytelników. Ja natomiast po raz pierwszy zetknęłam się z jego twórczością stosunkowo niedawno, dlatego śmiem domniemać, iż istnieją jeszcze osoby, takie jak ja. Osoby, które „gdzieś” być może słyszały tutuł „Nigdziebądź” lub „Koralina”, ale nie przywiąz...
Księga cmentarna
Każdy człowiek, a już w szczególności ten najmłodszy, pełen dziecięcej niewinności i bezbronności, potrzebuje domu. Potrzebuje miejsca, w którym będzie mógł odciąć się od reszty świata, w którym będzie czuł się bezpiecznie i stabilnie. Dla wielu takim azylem jest po prostu dom rodzinny - sprawdzo...
Napisz swoją opinię

Opinie

@rockaga
@rockaga 2009-12-07
Przeczytane (2008-10-05)
Cmentarz to wyjątkowo żywe miejsce... ... przynajmniej w wersji Gaimana. Już od dawna chcialam, przeczytać jakąś książkę Gaiman'a. Myslałam, że na nasze pierwsze spotkanie wybiorę Koralinę [jako, że oglądałam nie tak dawno ekranizacje] , jednak złożyło się inaczej i na wspaniałe święto jakim są Mikołajki dostałam akurat tą część. Wcześniej o Geiman'ie słyszałam z dwóch źródeł. Od mojego przyjaciela zafascynowanego tym autorem [przeczytał jego wszystkie dzieła, łącznie z komiksami] oraz po obejrzeniu całkiem niezłego filmu pt. "Gwiezdny Pył". Książka Gaimana zaczyna się od morderstwa na jego rodzinie. Dziwny człowiek o imieniu Jack zabija całą rodzine z jednym wyjątkiem. Gdy chce zabić ostatniego członka rodziny - małego chłopca - okazuje się, że dziecko... znikneło. Brzdąc uciekł do cmentarza. A tam jest wiele dziwadeł i dziwności.... Ta książka jest zastrzykiem z surrealizmu. Można uciec od okropnej rutyny i rzeczywistości, a zanurzyć się w kolorowej wyobraźni pisarza. Uważam, że Gaiman został słusznie okrzyknięty mistrzem fantastyki współczesnej. Zdecydowanie moje pierwsze spotkanie z Neil'em Gaiman'em było bardzo udane.
@vivien
@vivien 2010-11-22
Przeczytane (2010-11-22)
średnia. przeczytałam w dwa dni, ale nie dlatego, że tak mnie wciągnęła, ale dlatego, że chciałam ją po prostu skończyć. szczerze mówiąc nie bardzo wiem, czym się tutaj zachwycać. chwilami czułam się, jakbym czytała streszczenie. przeszkadzało mi traktowanie po macoszemu niektórych wątków - tak jakby autorowi nie chciało się nic wyjaśniać tylko czym prędzej przejść dalej. brak było płynności, ciągłości - pierwsze rozdziały to jakby prawie w ogóle nie powiązane ze sobą opowiastki, szczerze mówiąc nudziłam się. no i budowa postaci... cała ta społeczność cmentarna... za proste, za płytkie to było. gdyby przemyśleć wszystko od początku do końca, powiązać ze sobą pewne rzeczy, dodać tu i ówdzie choć trochę akcji i napisać porządną, obszerniejszą powieść, może coś by z tego wyszło, bo sam pomysł jest intrygujący. a tak - wyszła powiastka z czymś na kształt punkciku kulminacyjnego. a może to ja zbyt wiele wymagam? podobno to książka dla ludzi sporo młodszych ode mnie... tak czy inaczej, spodziewałam się czegoś dużo lepszego.
@Maynard
@Maynard 2010-06-23
Przeczytane (2008-10-05)
Gaiman na szczęście nie zawiódł. Kolejna, doskonała powieść dla czytelników w przedziale wiekowym 11-111 lat. Może nie jest to książka stricte dla dzieci, ale z pewnością zachwyci się nią grono młodszych nastolatków oraz wszyscy fani prozy Gaimana. Sama fabuła powieści skłania do lektury a akcja wciąga od kilku pierwszych kartek zmierzając do gwałtownego przyspieszenia przy końcu i ekscytującego finału. Wytrawni czytelnicy znajdą w niej również ukryte elementy pastiszu klasyki i popkultury oraz ciekawą konstrukcję powieści która z baśni-opowiastki przeradza się w przygodową i pełną zwrotów akcji, znanych z "Koraliny" czy "Nigdziebądź", dynamiczną fantastykę. Zdecydowanie polecam!
@Judith
@Judith 2010-08-24
Przeczytane (2010-08-23)
"Księga Cmentarna" jest magiczna sama w sobie. Tylko Neil Gaiman potrafi stworzyć taką charakterystyczną atmosferę na każdej stronie powieści. Książka rozpoczyna się podobnie jak Harry Potter. Brutalne morderstwo pewnej rodziny i chłopiec, który przeżył. Na szczęście na tym podobieństwo się kończy. Dalej jest mrocznie, cmentarnie, czasem śmieszno, a czasem straszno. Czyli wszystko to, za co uwielbiam tego pisarza ;)
@thepositives
@thepositives 2011-05-24
Przeczytane (2011-05-24)
Książka nie jest jakaś super-super, bo niewielkich rozmiarów, niezbyt długa, a treść ani zaskakująca ani oryginalna. Jednak czytając tą książkę czułam się jakbym przeniosła się w jakiś inny świat i chociaż nienawidzę fantastyki, to jednak ta książka mnie oczarowała. Jednym słowem- miła, krótka bajka o chłopcu, który żył na cmentarzu i walczył z różnymi przeciwnościami. Niby prosto, ale miło :)
@caterpillar
@caterpillar 2011-03-11
Przeczytane (2011-03-11)
pomysł wychowania dziecka na cmentarzu jest bardzo w stylu Gaimana:) jednak przy całej sympatii do autora, jak i książki, czuję pewien niedosyt związany z momentem kulminacyjnym...tak szybko się wszystko odbyło, mam wrażenie, że można to było trochę lepiej rozwinąć, zakończenie spłynęło po mnie...jednak spokojnie 4 mogę dać;)
@xNiedostepnax
@xNiedostepnax 2012-07-16
Przeczytane (2012-01-01)
Kolejna książka, w której Neil Gaiman udowadnia, iż nie bez kozery nazywany jest jednym z najpopularniejszych i najzdolniejszych pisarzy naszych czasów. Historia w niej opowiedziana jest niesamowita i trzymająca w napięciu. Moim zdaniem nie jest to książka świetna, ale wystarczająco dobra, by po nią sięgnąć.
@KlaudusS
@KlaudusS 2012-03-16
Przeczytane (2012-03-16)
Książkę chwyciłam przez przypadek w bibliotece. Okładka mi się spodobała, tytuł też, a opis totalnie zachęcił. Trudno mi było odłożyć ją, więc postanowiłam ją przeczytać. Nie żałuję ani trochę tego wyboru.. To świetna książka, wciągająca fabuła i sama jej tematyka.
@winterolmostover
@winterolmostover 2011-07-25
Przeczytane (2011-07-26)
Ciekawa książka. Taka inna. Coś na kształt baśni dla młodzieży. Chociaż mnie jako dorosłej kobiecie również się podobała. To mój pierwszy kontakt z autorem i z pewnością sięgnę po jego inne pozycje. W sumie polecam na sobotnie, niedzielne popołudnie.
@enedtil
@enedtil 2010-01-05
Przeczytane (2008-10-05)
Fantastyczna. Wciągnęła mnie bez reszty. Trzymająca w napięciu, z mrocznym poczuciem humoru, bardzo dobrą fabułą, dziejąca się w magicznym miejscu, jakim jest stary cmentarz pełen 'życia'. Zdecydowanie polecam.
Współtworzący tę stronę
puchar @Aylya @Aylya pierwsza opinia

Dzięki takim kanapowiczom jak ty, ta strona może się rozwijać.

Popraw tę książkę
Autorzy
Gaiman Neil
Inne książki:
Książka Melinda
Książka Gwiezdny pył
Książka Sandman. Tom 15. Panie Łaskawe. Część 2
Książka Amerykańscy bogowie. Wersja autorska