"Księga cmentarna"

Recenzja książki Księga cmentarna

@winterolmostover@winterolmostover · 2011-07-26
Neil Gailman. Tego autora zna bardzo wielu czytelników. Ja natomiast po raz pierwszy zetknęłam się z jego twórczością stosunkowo niedawno, dlatego śmiem domniemać, iż istnieją jeszcze osoby, takie jak ja. Osoby, które „gdzieś” być może słyszały tutuł „Nigdziebądź” lub „Koralina”, ale nie przywiązały do nich szczególnej uwagi. I tak było ze mną, do czasu, gdy przeglądając półkę założyciela portalu nakanapie.pl, natrafiłam na intrygujący tutuł: „Księga cmentarna”. Mogę powiedzieć śmiało, że to dzięki kanapie odnalazłam Neila Gailmana.

Angielski scenarzysta, redaktor, twórca komiksów, opowiadań grozy oraz powieści takich jak: „Dobry omen”, „Gwiezdny pył”, „Chłopaki Anansiego”, MiędzyŚwiat” napisał czarującą powieść, którą mnie jako „niewielbicielki” scince fiction, udało się porwać od pierwszej strony.

Jak zdradził autor na jednym ze spotkań w warszawskim empiku, pomysł napisania „Księgi cmentarnej” pojawił się w momencie, kiedy ze swoim synem odwiedział bliski miejscu zamieszkania cmentarz. Wtedy to Gailman spokojnie pracował, a potomek bawił się pomiędzy nagrobkami, skutecznie oduczając się od trójkołowego rowerka, o którym w żaden nie umiał zapomnieć.
Wtedy to na wzór „Księgi dżungli” Josepha Rudyarda Kiplinga, powstała pomysł o napisaniu książki o małym chłopcu wychowanym przez duchy.

Fabuła z przystępnym językiem, barwna z nutą grozy, przedstawia czytelnikowi niezwykłe miejsce: kilkusetletni cmentarz, gdzie pochowani są rdzenni mieszkańcy. Tutaj chłopiec o imieniu Nikt Ovens (w skrócie Nik) cudem zostaje uchroniony od śmierci. Opiekę nad nim sprawuje nieżyjące od paru wieków bezdzietne małżeństwo. Nietypowe miejsce staje się domem dla niespełna dwuletniego chłopca, tu zaczyna się życie wypełnione przygodami, zabawa, nauka, nawiązują się nietypowe przyjaźnie. Tutaj przez kilkanaście lat główny bohater ma zapewnione bezpieczne miejsce zamieszkania, a duchy chronią go przed czyhającym na niego mordercą.
To tu Nik dowiaduje się jak pląsać taniec „Makabrella” i jak unikać kontaktu z „ghulami”. Rozmawia ze zmarłymi poetami, poznaje czarownicę.

Zaciekawiła mnie wartość merytoryczna książki. W dobie obecnych badań i niekończących się pytań: czy istnieje życie pozagrobowe, autor odpowiada: tak. I to życie równie wielobarwne, co przed śmiercią, a nawet barwniejsze, magiczne, mimo iż jak żywych dopadają mieszkańców cmentarza troski, radości, wątpliwości, strach o najbliższych.

Rozdziały książki tworą spójną całość. Autor przechodzi od jednego wątku do drugiego praktycznie nie ujawniając granic. Powieść zamyka w ciepłych ramach opowieści scince fiction, oswaja poniekąd czytelnika z cmentarzem.

Postaci mistrzowsko wykreowane, interesujące, a co ważniejsze są nakreślone lekkim piórem. To sztuka ująć w tekście magię świata umarłych, bez przerysowania i górnolotnych frazesów. Jest również sztuką jest stworzyć współczesną baśń zarówno dla młodzieży, jak i dorosłych.

Odpowiednia dawka surrealizmu, brak moralizatorstwa, przestawienie miejsca spoczynku zmarłych od pozytywnej strony, to jedne z wielu zalet. Czytelnik znajdzie w „Księdze cmentarnej” przeplecione poczuciem humoru historie pełne grozy, jak i życiowe wartości przekazywane Nikowi Owensowi przez przybranych rodziców: czym jest przyjaźń, miłość, opiekuńczość, odwaga i odpowiedzialność.

W większości miejscem akcji jest oczywiście cmentarz. Jednak akcja wybiega również do pobliskiego miasteczka, a co ciekawsze również do mrocznych tuneli pod jaskinią Smoka Wawelskiego w Krakowie.

Wiele już powiedziano na temat tej książki, jak i samego autora. W mojej ocenie, w skali 10/10, odbieram ją na 9,5 pkt. Dlaczego? Otóż pod mistrzowską fabułą, zdobytą przez autora moją sympatią, jedynym minusem jest „superniezniszczalność” głównego bohatera, wychodzącego cało z wszelkich tarapatów.

Książkę polecam wszystkim. I młodszym i starszym. A szczególnie osobom nie lubiącym świata fantasy.
Ja jako stroniąca od tego gatunku, zostałam skutecznie przekonana do przeczytania następnych powieści, a być może i komiksów Neila Gailmana.


winterolmostover

Moja ocena:

{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
Data przeczytania: 2011-07-26

Gdzie kupić

Polecane
Amazon.pl 28.65zł Kup teraz
Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}
Księga cmentarna
7 wydań
Księga cmentarna
Neil Gaiman
{}8.3/10
W ciemności przesuwała się ręka trzymająca nóż. Nóż miał rękojeść z polerowanej czarnej kości i klingę gładszą i ostrzejszą niż jakakolwiek brzytwa. Gdyby cię skaleczył, pewnie nawet nie zauważyłbyś t...
Komentarze
Księga cmentarna
7 wydań
Księga cmentarna
Neil Gaiman
{}8.3/10
W ciemności przesuwała się ręka trzymająca nóż. Nóż miał rękojeść z polerowanej czarnej kości i klingę gładszą i ostrzejszą niż jakakolwiek brzytwa. Gdyby cię skaleczył, pewnie nawet nie zauważyłbyś t...

Gdzie kupić

Polecane
Amazon.pl 28.65zł Kup teraz
Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Plebiscyt - weź udział!

Zobacz inne recenzje

Głównym bohaterem powieści jest chłopiec o imieniu Nik, któremu udaje się uciec przed mordercą. Mężczyna z zimną krwią zabił rodziców chłopca. Przerażone dziecko znalazło jednak schronienie na poblis...

@nagozdzikowym @nagozdzikowym

Mają zmarli w niedzielę ten pośmiertny kłopot, Że w obczyźnie cmentarza czują się - bezdomnie - A lubią noc tę spędzać popod mgłą lub popod Wiecznością, co się w jarach gęstwi nieprzytomnie. Maria z...

@Siostra_Kopciuszka @Siostra_Kopciuszka

Pozostałe recenzje @winterolmostover

Co Twoje oczy mówią o zdrowiu. Irydologia w praktyce
Co twoje oczy mówią o zdrowiu. Irydologia w praktyce.

W listopadzie 2011 roku Studio Astropsychologii wydało książkę pt.: ”Co twoje oczy mówią o zdrowiu. Irydologia w praktyce”, których patronem medialnym jest m.in. portal m...

{} Recenzja książki Co Twoje oczy mówią o zdrowiu. Irydologia w praktyce
Ojciec
"Ojciec" Karol Arentowicz

„Życie jest zbyt skomplikowane, aby były możliwe proste diagnozy”. Piszący pod pseudonimem artystycznym Karol Arentowicz w niepozornej książeczce, bo niespełna 100 stro...

{} Recenzja książki Ojciec

Nowe recenzje

Zakochana w przyjacielu
Zakochana w przyjacielu
@paulaczyta:

"Ustalili granicę, której nie mogą przekroczyć". Urocza okładka i urocza opowieść o drodze od przyjaźni, do miłości. L...

{} Recenzja książki Zakochana w przyjacielu
Obsesje
Recenzja książki "Obsesje"
@ksiazka_pac...:

RECENZJA Cześć Kochani :) Dzisiaj mam natchnienie do pisania recenzji , więc tym razem mam dla Was ocenę ksiazki Angel...

{} Recenzja książki Obsesje
Wyleczeni
Wyleczeni?
@WystukaneRe...:

"Wyleczeni" to thriller medyczny, co dla mnie było wystarczającą zachętą do tego, by po tę książkę sięgnąć. Jasne, t...

{} Recenzja książki Wyleczeni
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe